Eli keltainen pallukka keskellä vain jää jos kuoret irroittaa koko valkoisen osan.
Ahdingossa paineen alla kanat pullauttaneet väkisin tuollaisia kananmunia joita kuoriessa jäljelle jää vain se MUNA eli ydin osa.
Kuori kananmuna, jäljelle jää vain muna.
24
296
Vastaukset 24
- Anonyymi
Ihan uus ilmiö mulle, en ole koskaan sellaiseen törmännyt ja kuitenkin joinain päivinä tuli kymmeniä munia keitettyä ja käyttöön otettua! Esim. niinä päivinä kun -*leikkelelautanen* oli lounas ruokana. Lihan ja makkaran lisäksi oli muna ja silli palanen, keitty peruna ja erilaisia salaatteja, valinnan mukaan.
Eikä ole ollut ns. nahkamunatkaan mitenkään tuntematon käsite mulle.
Kakarana tuli pelästettyä isoäitini muutamaa kanaa aina joskus, useinmiten vahingossa, juostessani heidän pihaansa. Kanat kun saivat olla ulkona herukkapensaiden joukossa kesäisin, kraaputtivat maata hakiessaan syötävää.
Siinä samalla tuli maa lannoitettua ja rikkaruohojen kasvu estettyä kätevästi.
Hyötyshän ne kanatkin siitä, eivät olleet ihan kuumemmassa auringon paahteessa siellä pensaiden alla, ja yöksi pääsivät omiin oloihinsa -> kanalan orrelle.
Nahkamuna on kuorrettomana munittu; ja yleensä ne söivät sellaiset munansa itse!
Ei mamma aina edes nähnyt niitä nahkamunia, mutt tiesi kokemuksesta; kun munia ei tullut munimispesään. "Kanat munineet taas nahkamunia ja syöneet ne!"Onko tuplamunia tullu vastaan eli sellasia kun vaikka keität sen se on muuten normaali mutta sisällä on toinen pieni muna? Ite en oo livenä törmännyt mutta nähny kuvia ja videoo sellasista.🙂.
- Anonyymi
Mikkojuhan kirjoitti:
Onko tuplamunia tullu vastaan eli sellasia kun vaikka keität sen se on muuten normaali mutta sisällä on toinen pieni muna? Ite en oo livenä törmännyt mutta nähny kuvia ja videoo sellasista.🙂.
En ole nähnyt! Mutt sellaisia joissa on kaksi keltuaista samassa munassa, kyllä on aina silloin tällöin. Siis noissa ns. luomumunissa, joita eräs harrastaja kasvattaa omaan käyttöönsä ja sukulaiset saavat sitten ylituotannon! Vähän samaan tapaan kuin mun kesäkurpitsa satoni kanssa on käynyt! Ylimääräinen menee jakoon; sukulaisille tai tuttaville.
Eihän kaikki huoli kaaliakaan, vaikka ilmaiseksi saisivat! Joidenkin vatsa ei siedä sitä, joku toinen taas ei pidä mausta jne.
trollikka Anonyymi kirjoitti:
En ole nähnyt! Mutt sellaisia joissa on kaksi keltuaista samassa munassa, kyllä on aina silloin tällöin. Siis noissa ns. luomumunissa, joita eräs harrastaja kasvattaa omaan käyttöönsä ja sukulaiset saavat sitten ylituotannon! Vähän samaan tapaan kuin mun kesäkurpitsa satoni kanssa on käynyt! Ylimääräinen menee jakoon; sukulaisille tai tuttaville.
Eihän kaikki huoli kaaliakaan, vaikka ilmaiseksi saisivat! Joidenkin vatsa ei siedä sitä, joku toinen taas ei pidä mausta jne.
trollikkaJeps...makuasioista ei voi juuri kiistellä ja kaikki ruoka ei vasn sovellu kaikille syystä tai toisesta.
Tässä juttu missä on video kaksoismunasta missä on pieni muna sisällä mutta tossa toisessa videossa onkin epätavallisen iso muna missä on suht normaali muna sisällä.🙂.
https://www.mtvuutiset.fi/makuja/artikkeli/nainen-loysi-jotain-erikoista-keitetyn-kananmunan-sisalta-se-oli-pikkukolikkoa-pienempi/8671056#gs.6apnpv
https://www.tiktok.com/@megss__b/video/6960834128958786822?lang=fi-FI&is_copy_url=1&is_from_webapp=v1Mikkojuhan kirjoitti:
Jeps...makuasioista ei voi juuri kiistellä ja kaikki ruoka ei vasn sovellu kaikille syystä tai toisesta.
Tässä juttu missä on video kaksoismunasta missä on pieni muna sisällä mutta tossa toisessa videossa onkin epätavallisen iso muna missä on suht normaali muna sisällä.🙂.
https://www.mtvuutiset.fi/makuja/artikkeli/nainen-loysi-jotain-erikoista-keitetyn-kananmunan-sisalta-se-oli-pikkukolikkoa-pienempi/8671056#gs.6apnpv
https://www.tiktok.com/@megss__b/video/6960834128958786822?lang=fi-FI&is_copy_url=1&is_from_webapp=v1Oho. Onpa iso muna. 🙂
Prinsessasi kirjoitti:
Oho. Onpa iso muna. 🙂
Näytti olevan juu 😄...vähän käy kanaa sääliks kun oli raukka koko päivän ahertanu että sai sen munittua.🙂.
https://www.mtvuutiset.fi/makuja/artikkeli/kana-pusersi-ulos-jattilaismaisen-munan-sisalto-sai-somen-sekaisin/8143936#gs.6apot2Mikkojuhan kirjoitti:
Näytti olevan juu 😄...vähän käy kanaa sääliks kun oli raukka koko päivän ahertanu että sai sen munittua.🙂.
https://www.mtvuutiset.fi/makuja/artikkeli/kana-pusersi-ulos-jattilaismaisen-munan-sisalto-sai-somen-sekaisin/8143936#gs.6apot2Joo, kyllä noin iso muna varmasti tuntuu.
Nyt loppuu nämä kaksimielisyydet kiitos hei🤣Prinsessasi kirjoitti:
Joo, kyllä noin iso muna varmasti tuntuu.
Nyt loppuu nämä kaksimielisyydet kiitos hei🤣Juu tuntuu tuntuuvarmasti mutta miltä se niin iso muna tuntuu onkin sitten ihan eri asia.😁.
Jep...ehkä se on hyvä niin.😄. Hei vaan sun heiluvilles sano entinen emäntäkin.😊.Mikkojuhan kirjoitti:
Juu tuntuu tuntuuvarmasti mutta miltä se niin iso muna tuntuu onkin sitten ihan eri asia.😁.
Jep...ehkä se on hyvä niin.😄. Hei vaan sun heiluvilles sano entinen emäntäkin.😊.Hei vaan sun heiluvilles tosiaan ettei mee aivan mahdottomaksi nämä jutut täällä.🥚
Voi huoh näitä juttuja. Mä lähden nyt kauppaan.
- Anonyymi
paljos sudella on tullut lihasmassaa lisää?
- Anonyymi
no paljon on tullut lihasta lisää?
- Anonyymi
sähän kävit eilen salilla. Mitä sä teit siellä.
- Anonyymi
ja mitä herkkuja söit eilen
- Anonyymi
just. voi herkutella ja käydä salilla ja laihtua noin
- Anonyymi
meinaatko ostaa herkkuja tänäänkin
- Anonyymi
Osta maksamakkaraa ja lihapiirakoita, laitat paljon maksamakkaraa lihapiirakan väliin lisälihana.
Ja muista myös ostaa kukonmunia, EI missään nimessä kananmunia, kukonmunia. - Anonyymi
..tämä on parempi dieetti: Kaljaa ja Kaviaaria dieetti.
- Anonyymi
JA tämä mahtava ostos, oli naurussa pitelemistä kun näin Halloween-muovisia kurpitsoja joihin maalattu mustalla naamoja, niin oikeiden kurpizzojen seassa:
Ostaa tahallisesti niitä muovisia juttuja ja punnitsee ja myös ostaa tuikku-kynttilöitä joita voi laittaa niiden sisälle.
Ei paina paljoa kun punnitsee muovisen kurpitsan, kilohinta halpa. - Anonyymi
Paistoin joku aika sitten munan, jossa oli kaksi keltuaista. Eipä ole koskaan aiemmin tuonlaista sattunut.
- Anonyymi
Kahden keltuaisen kananmuna liittyy erityisesti nuoren kanan muniin. Nuoren kanan munasarjat eivät vielä toimi normaalisti, koska se on vasta kasvuvaiheessa ja harjoittelee munimista.
Louis Cyphre:n mukaan joka on aika tunnettu tyyppi, vertasi aikoinaan kananmunaa ihmisen sieluun.
Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ny se loppuu ( Kuhmo)
Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.672169Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan
Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt351744- 991132
- 46889
- 87803
Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki
Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.25776- 29670
- 39648
Äimän käki
Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,132601Nainen, miten suhtautuisit
Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?56578