Maapallo on oikeasti pieni paikka, ja täällä on 8 miljardia ihmistä jotka käyttää todella paljon energiaa kaikkeen, aivan kaikkeen. Asuntojen lämmittämiseen, kaataa edelleen metsiä pois ja tekee peltoja.
Kaikki päästöt aineista, kaasuista, tavaroiden ja muiden valmistamisesta, kymmeniä tuhansia lentokoneita , isoja laivoja liikenteessä joka päivä. Kaikkien koneiden määrä maapallolla on aivan mieletön, mopoja, moottoripyöriä, pienkoneita, autoja, kuorma-autoja, traktoreita, kaivinkoneita, nostureita, pyöräkoneita, maansiirtokoneita, diesel vetureita iso määrä maapallolla.
Ongelma on ihmisten määrä joka on ainakin 6 miljardia liikaa.
Pienellä maapallolla metsien hävittäminen + energian polttaminen + savukaasut, co2
6
233
Vastaukset
- Anonyymi
Isoin ongelma ovat ihmiset joiden korvista puskee ulos aivoissa syntynyt ilmastonlämpenemisen aiheuttama korkeapaineinen höyry.
- Anonyymi
Ihmisiä on aivan liikaa ja ennusteiden mukaan populaatio lisääntyy vielä parilla miljardilla ennen kuin tasaantuu ja lähtee laskemaan. Populaation kasvu tulee ennen sitä aiheuttamaan vakavia haittoja maapallon elinoilosuhteisiin.
Energian käyttö ei kuitenkaan ole perusongelma vaan se, miten se energia tuotetaan. Maapallolle tulee mieletön määrä energiaa siihen nähden, mitä ihmiset käyttävät. Puhas energia olisi ratkaisu ja sitä kohti mennään, mutta toistaiseksi liian hitaasti. Samaan aikaan huoli biodiversiteetistä alkaa viimeinkin saavuttaa päättäjät, joten meillä on kaksi ongelmaa, joihin pitäisi panostaa paljon lisää.
Onko päättäjillä poliittista selkärankaa tehdä oikeita ja riittäviä ratkaisuja. Epäilen. - Anonyymi
Olisiko yhteiskunnat kehittyneet ilman suotuisia ilmasto-oloja ? Todennäköisesti ei, onhan välttämättömyyksien hankkimiseen tarvittava aika suhteessa ympäristöön ja sen monipuolisuuteen.
Toisaalta energian kulutuksen suhteen elinolojen ylläpitämiseen vaikuttavat ilmasto-olot, suotuisessa ilmastossa energiaa kuluu vähemmän.
Äärimmäiset ympäristöolot ovat rajoitteisia asutukselle, toistaiseksi lauhkea ilmasto on todettu siinä suotuisaksi.
Miten toimeentulon voi hankkia eri ilmasto-oloissa ? Mitä vaihtoehtoja siinä oikeasti on ? Olisiko toimivia vaihtoehtoja ? - Anonyymi
Suomi on tässäkin edelläkävijänä, kun vähennetään hiilidioksidipäästöjen ohella myös syntyvyyttä.
- Anonyymi
Vihreiden ilmastoteko on väen roudaaminen tänne lämpimistä maista.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vihreiden ilmastoteko on väen roudaaminen tänne lämpimistä maista.
Boomereilta otetaan rahat näiden uuseläkeläisten ylläpitämiseksi.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?893774- 252126
- 2002062
Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell871594PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä
Toivottavasti on s i n i v u o k k o nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w3491508Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka
Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale901181Varoitus kyläläisille Suomussalmella
Paikkakunnalla on ilmennyt huolestuttavaa toimintaa jossa kaksi aikuista miestä ( Dimitri ja Teemu ) on syyllistynyt nuo151149- 931120
Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi
Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.32995Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen
Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha72926