Miten käy Sairaalan? Loppu häämöttää

Anonyymi-ap

17

913

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      https://yle.fi/a/74-20056628

      Onneksi myös muutama muualta kuin Merin_lapin alueelta oleva valtuutettu äänesti oikein niin ettei sopimusta irtisanottu. Ihmetellä täytyy erästä keskustan tervolalaista valtuutettua joka äänesti irtisanomisen puolesta. Entiset kommarit ymmärtää heillähän aate menee kaiken edelle.

      • Anonyymi

        Hän kunnioittaa varmasti Lohen viisaita ajatuksia, joilla on Tervolassakin tukea!


    • Anonyymi

      Kiitos näille Kemiläisille valtuutetuille, jotka äänestivät sopimuksen säilyttämisen puolesta:

      Miia Alasaarela (vas)
      Pekka Tiitinen (sdp)
      Hannu Peurasaari (ps)
      Marko Lescelius (kok)
      Sari Auvinen (sdp)
      Marja-Leena Laitinen ( koko)

      Vastaan harasivat ja olipa yllätys

      Korrensalo (vas)
      Viitala (vas)

      Etenkin kaupunginvaltuuston puheenjohtaja Viitalan käytös ihmetyttää monia. Viihtyy herraseurassa https://www.facebook.com/photo/?fbid=10156817237287902&set=oa.10156065218208284 mutta pelaa vasemmistoaatteella.

    • Anonyymi

      Näin se menee.. muualta pannaan tk:t kiinni ja joutuvat liikkumaan 100km vain siksi että kemi torniolaiset saavat pitää digiklinikan! Toiv sodankylän tk on ensimmäinen listalla.. saa huutopekkakin nenilleen..sara neiti se kääntelee takkiaan.. populisti kun on.. valtuutetut jotka ohuella osaamisella tekevät tällaisia päätöksiä pitäisi laittaa henk kohtaiseen vastuuseen kun hyvinvointia lueen rahat siirtyvät pörriäisen taskuun.. päätetään samoilla perusteilla kun kunnissa on tehty.. ihan sama onko lainmukainen päätös vai ei.. kunhan se on mieleinen.. no hyvinvointialueella jää kemin säästökohteista ainoastaan sulkea akuuttiklinikka.. mitäpä siellä sillä tehdään.. siirretään potilaat suoraan vuodeosasoille makaamaan ja oottamaan oysin lääkäreiden tuloa iltavastaanottoa hoitamaan klo 16.00 jälkeen.. Tästä on kokemusta .. näin toimii kun ei digiklikalla pystytä hoitamaan asiaa.. jos vaikka pellolainen eksyy sinne maksaa se sopimuksen mukaan ulkopaikkakuntalaisen maksun hyvalle plus hoitotarvike ja lääkeiden korvauksen mehiläiselle eli ainakin 1,5 kertaa enemmän kuin jos olis ollu julkinen tuottaja.. lisäksi nyt eriytettiin hoitajat ja lääkärit.. joten. En kyllä menis kehumaan.. se mikä tästä seuraa on että lääkäreiden siirtyessä vanhoina työntekijöinä laphalle tarvitaan harmonisoida lääkäreiden palkat myös LKSssä ylöspäin.. ovat nimim. Matalampia kuin pörriäisen palkat, mutta siitähän lääkärit LKSssä vain tykkää

    • Anonyymi

      Kemin perussuomalaiset ovat tehneet hyvää työtä. Juuso on muuten paras ministeri Lapista mitä on ollut. Rohkea ja uskaltaa! KUNNIA KUNNIA

      • Anonyymi

        Kolme soteministeriä persuja Mäntylä , Mattila ja Juuso huonoimmat ministerit ikinä!


    • Anonyymi

      Kummat loppuu ennen Kemistä? Sairaat vai sairaala?

    • Anonyymi

      Tuommonen sairaala mikä se nykysellään on saa loppuakkin. Akuuttiin ei pääse vaikka ois perna lattialla, hoidonarviointi käskee menemään seuraavana arkena terveyskeskukseen tai omaan työterveyteen, siinä se mitä sieltä saa .. ps sille hoidontarpeen arvioijalle riittäs vanhanajan puhelinkoppi. Purkakaa länskä

      • Anonyymi

        Luuletko että hoito paranee, kun pääset jonottamaan Rovaniemelle, jonne kerätään potilaita satojen kilometrien säteellä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Luuletko että hoito paranee, kun pääset jonottamaan Rovaniemelle, jonne kerätään potilaita satojen kilometrien säteellä.

        Kyllä luulen tuosta ei ainakaan jonotus voi enää pidentyä


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä luulen tuosta ei ainakaan jonotus voi enää pidentyä

        Aika outoa luulla, koska Meri-Lapissa on huomattavasti vähemmän ihmisiä, kuin Lapin alueella. Mutta sittenpähän näet, mitä tuosta suotta tinkaamaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä luulen tuosta ei ainakaan jonotus voi enää pidentyä

        Roissa ei ole enää ees poroja, pelkkiä turisteja vain. Asukkaatki muuttavat muualle kun kyllästyneet turisteihin. Ei täällä mitään sairaalaa tarvita, riittää neuvola ja digiklinikka!


    • Anonyymi

      Hallituksen päätös,näillä mennään.

      • Anonyymi

        PS ei ylläpidä kannattamatonta sairaalaa.

        Kepulaisten suojatyöpaikat loppuu, Purran sakset leikkaa! Kokoomus+PS on Suomen toivo ja tulevaisuus.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        PS ei ylläpidä kannattamatonta sairaalaa.

        Kepulaisten suojatyöpaikat loppuu, Purran sakset leikkaa! Kokoomus PS on Suomen toivo ja tulevaisuus.

        Kemi on Suomen punaisin kaupunki, tietämätön persutollisko.

        Persut kyllä ylläpitää Kouvolan sairaalaa, kun Kouvula on täynnä persuäänestäjiä. Ensin meinasivat lopettaa, mutta persuille kyllä rahaa riittää.


    • Anonyymi

      Tulee suomen suurin vanhustentalo Länskästä ja niitähän tulee riittämään.

    • Anonyymi

      Niitäkin tarvitaan

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      100
      1713
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      55
      1113
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      437
      1087
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      170
      1023
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      58
      801
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      126
      782
    7. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      83
      730
    8. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      698
    9. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      675
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      671
    Aihe