Qualcomm kertoo laajentavansa pitkäaikaista yhteistyötään Googlen kanssa tuomalla RISC-V-pohjaisen puettavan ratkaisun käytettäväksi Googlen puettavien laitteiden Androidille eli Wear OS -käyttöjärjestelmälle. Tavoitteena on kehittää räätälöityjä pienitehoisia ja tehokkaita suorittimia Wear OS -pohjaisiin laitteisiin.
Aiemmin yritykset ovat kehittäneet älykellojen prosessoreja Wear OS -alustalle. RISC-V-arkkitehtuuri on kuitenkin merkittävä uusi päänavaus avoimeen arkkitehtuuriin perustuvien räätälöitävien prosessorien kehityksessä.
Android-ekosysteemi näyttää siirtyvän vauhdilla kohti RISC-V-prosessoreita. Viime vuonna Google julkisti virallisen RISC-V-tuen Androidille aikomuksenaan tehdä siitä tasavertaisen laitealustan Arm:n kanssa. Ensimmäinen RISC-V-pohjainen järjestelmäpiiri on tässä kehityksessä tärkeä askel.
Google kanssa Qualcomm sanoo kehittävänsä RISC-V Snapdragon -piiriä puettaviin laitteisiin, vaikka piirillä ei olekaan vielä virallista nimeä.
Qualcommin julkistus on uusin uhka koko Arm-ekosysteemille. Mikro-ohjaimia suunnittelevat yritykset laajentavat RISC-V-tarjontaansa koko ajan ja avoimena arkkitehtuurina RISC-V välttää monet niistä ongelmista, joihin Arm-lisensointi voi johtaa.
RISC-V saa Androidtuen
Anonyymi-ap
4
293
Vastaukset
- Anonyymi
RISC-V tukee satenliiteihin!
- Anonyymi
Se on hyvä uutinen.
- Anonyymi
🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒
😋 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#18060229R
🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞
- Anonyymi
Hieno juttu!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.1573961Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,923342SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.992720Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.2832558Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!
”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a392296Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista
ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv1392021Sanna on pakottaja, domina
Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k51646- 421049
- 951028
- 53899