Miksi syömäkelpoiset tuotteet vedetään myynnistä?

Anonyymi-ap

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000009948634.html
"Nämä pihvit vedetään takaisin myynnistä
Erissä Poutun kana- ja possupihvejä on virheellinen ainesosaluettelo.
Elintarvikevalmistaja Pouttu vetää takaisin myynnistä rapeita kanan fileepihvejään ja rapeita possun kinkkupihvejään. Pihvit sisältävät vehnägluteenia, vaikka sitä ei ilmoiteta ainesosaluettelossa.
Pihvit voivat aiheuttaa haittaa gluteenille yliherkille henkilöille. Muille tuote on turvallinen.
Koska vehnää ei ole merkattu ainesosaluetteloon, kauppoja on ohjeistettu poistamaan tuotteet välittömästi myynnistä."

Miksi pitää tuote poistaa myynnistä, eikö kauppa voisi merkitä tuotteeseen tarran "sisältää gluteenia" ja myydä tuon erän -50% alennuksella.
Sen ymmätäisi, jos tuote sisältäisi esim. salmonellaa, jolloin tuote ei ole käyttökelpoinen.

5

487

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Viallisiin tuotteisiin ei mitään purkkafiksejä tehdä. Tuottajalla on vastuu. Elintarvikkeissa on turvallisuus ykkössijalla.

      • Anonyymi

        Siksi se merkintä riittäisi, typerää tuhlaamista ja pitäisi olla laitonta.

        Toinen hulluus kun juoppo oli kussut kaupassa olutlaatikoiden päälle, veivät 1200 tölkkiä tuhottavaksi, vaikka eihän se olut pilalle mennyt, helppo huuhtaista puhtaaksi. Olisi varmasti kelvannut monille alennuksella tai ainakin ilmaiseksi. Tai jos mies pystyy maksamaan ne niin olisi pitänyt antaa sille, mutta tuskinpa rahoja löytyy.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Siksi se merkintä riittäisi, typerää tuhlaamista ja pitäisi olla laitonta.

        Toinen hulluus kun juoppo oli kussut kaupassa olutlaatikoiden päälle, veivät 1200 tölkkiä tuhottavaksi, vaikka eihän se olut pilalle mennyt, helppo huuhtaista puhtaaksi. Olisi varmasti kelvannut monille alennuksella tai ainakin ilmaiseksi. Tai jos mies pystyy maksamaan ne niin olisi pitänyt antaa sille, mutta tuskinpa rahoja löytyy.

        Valmistajan vastuuta viallisesta tuotteista ei korjailla purkkafikseillä. Mustasta ei saa valkoista maalaamalla musta valkoiseksi. Maalin alla se on edelleen musta.

        Virheelliseen tuotteen myyminen on laitonta. Kuluttajalla on laki suojanaan.


    • Anonyymi

      Jos kauppias myy sen 50 % hinnalla, hän saa siitä 50 % kuvittelemastaan hinnasta.
      Kun kauppias kärrää sen kaatopaikalle, hän saa vähentää veotuksessa tuotteesta sen hinnan, minkä hän oli pakettiin kirjannut. Sen lisksi asiakas ostaa kuitenkin vastaavan tuotteen tilalle, eihän ostajan tarve ole mihinkään kadonnut.
      Näin kauppias voittaa aina!
      Näin sen ovat sisäiset vihollisemme oikein laissa säätäneet oligarkkiemme lahjomina.
      Silti sisäiset vihollisemme hännänkannattajineen julkisesti valehtelevat Suomen olevan oikeusvaltio.

      • Anonyymi

        Mistä tuolaista keksit, ei siitä mitään verovähennystä saa vaan tulee lisää maksuja.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      102
      3665
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      29
      2413
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      142
      2049
    4. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      35
      915
    5. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      44
      841
    6. En unohda sua

      En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on
      Ikävä
      30
      820
    7. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      61
      815
    8. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      5
      809
    9. Kullan kemiallinen merkki on au

      Ei välttämättä. Mikä sun kullan merkki on?
      Ikävä
      40
      717
    10. Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä

      Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies
      Ikävä
      89
      705
    Aihe