Muutama uusi huomion paikka

Anonyymi-ap

Koiran ulkoiluttajat hihnoineen, lastenrattaat, lapset, vanhukset ja rinnan kävelijät ovat aina olleet pyöräilijälle erityisen huomion paikka.

Kaksi melko uutta asiaa ovat korvakuulokkeet korvilla kulkevat sekä huppupäät. Kuulokkeet ovat lähes kaikilla nuorilla, mutta myös jo varttuneemmilla useasti. Tämä ryhmä ei kuule mitään ja lainkaan, ei myöskään soittokelloa.

Huppu on amerikoista muualle levinnyt erään etnisen ryhmän ja erään musiikkiryhmittymän levittämä tapa. Huppu on nylyisin ilmeisen yleisempi asia kaikissa vaatteissa...?! Huppu vedetään päähän kesällä ja talvella, sisällä ja ulkona. Huppu päässä kukaan ei tunnista, mutta mitään ylimääräistä ei myöskään näe tai kuule. Ennen huppuja oli tai käytettiin vain kylmimmillä ilmoilla tai vaan talvella. Nyt todelle yleisesti ja aina.

Huppupää saattaa käyttää myös kuulokkeita samaan aikaan. Tuollainen henkilö on ympäristölleen täysin immuuni, omassa kuplassaan, kunnes kolahtaa.

27

430

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "Huppupää saattaa käyttää myös kuulokkeita samaan aikaan. Tuollainen henkilö on ympäristölleen täysin immuuni, omassa kuplassaan, kunnes kolahtaa."

      Itse en anna tuollaiselle mitään huomiota koska ei selvästi sitä kaipaa. Liikenne on yhteispeliä ja muiden huomioon ottamista.

      • Anonyymi

        Rikot siis lakia, kun et huomoi jalankulkijoita.


      • Anonyymi

        Muiden lain vastaiset teot eivät mitenkään oikeuta itseään rikkomaan lakia.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Rikot siis lakia, kun et huomoi jalankulkijoita.

        joskus rimpautin kelloa kolmesti mutta turhaan. Voisihan sitä muodon vuoksi rimpauttaa ennekuin viistää ohi


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        joskus rimpautin kelloa kolmesti mutta turhaan. Voisihan sitä muodon vuoksi rimpauttaa ennekuin viistää ohi

        Polkupyörällä ajettaessa on annettava jalankulkijalle turvallinen tila tiellä. Lisäksi pyöräilijän on sovitettava oma nopeus jalankulkijoiden mukaan sopivaksi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Polkupyörällä ajettaessa on annettava jalankulkijalle turvallinen tila tiellä. Lisäksi pyöräilijän on sovitettava oma nopeus jalankulkijoiden mukaan sopivaksi.

        Jalankulkijan tulee kävellä ainoastaan unissaan, sillä unissakävelijähän hän on eikä siten sovellu lainkaan yleiseen liikenteeseen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jalankulkijan tulee kävellä ainoastaan unissaan, sillä unissakävelijähän hän on eikä siten sovellu lainkaan yleiseen liikenteeseen.

        Lapsellinen on tuo kirjoitus.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Polkupyörällä ajettaessa on annettava jalankulkijalle turvallinen tila tiellä. Lisäksi pyöräilijän on sovitettava oma nopeus jalankulkijoiden mukaan sopivaksi.

        Hyppää voltti uuno


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hyppää voltti uuno

        Miksi niin tekisin? Ei ole mitään velvoitteita tehdä niin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miksi niin tekisin? Ei ole mitään velvoitteita tehdä niin.

        Palstalle kirjoittelijoiden on otettava myös muiden mielipiteet huomioon ja mukautettava fyysinen toimintansa näiden kirjoitusten antaman esimerkin mukaisesti.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        joskus rimpautin kelloa kolmesti mutta turhaan. Voisihan sitä muodon vuoksi rimpauttaa ennekuin viistää ohi

        Jos jalankulkija ei huomaa tai kuule, niin olet velvollinen huomioimaan sen asian omassa ajamisessasi. Pitää hidastaa jalankulkijan kohdalla, eli sovittamaan oma nopeus tilanteen mukaan. Henkilöllä voi olla vaikka kuulovamma. Sitä et voi tietää.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        joskus rimpautin kelloa kolmesti mutta turhaan. Voisihan sitä muodon vuoksi rimpauttaa ennekuin viistää ohi

        Tienkäyttäjän on ennakoitava toisten tienkäyttäjien toimintaa vaaran ja vahingon välttämiseksi ja sovitettava oma toimintansa sen mukaisesti sujuvan ja turvallisen liikenteen edistämiseksi. Myös muiden mokaamisia pitää ennakoida.


    • Anonyymi

      Tällä kun on maalattu keskiviiva yhdelle pyörätien osalle, niin jopa jalankulkijat yleensä ymmärtävät olla tukkimatta koko väylää. Useimmilla kävelijöillä pitäisi olla selässä leveä kuljetus kyltti.

    • Anonyymi

      Polkupyörällä ajettaessa on annettava jalankulkijalle turvallinen tila tiellä. Lisäksi polkupyörällä ajettaessa on sovitettava nopeus tilanteisiin.

      • Anonyymi

        29 §
        Turvallisen tilan antaminen ja varovaisuusvelvollisuus

        Ajoneuvolla ajettaessa on annettava jalankulkijalle, pyöräilijälle ja tienkäyttäjän kuljettamalle eläimelle turvallinen tila tiellä.

        Polkupyörällä ajettaessa on annettava jalankulkijalle turvallinen tila tiellä.

        Lähestyttäessä ajoneuvolla pysäytettyä koulukuljetus- tai päivähoitokuljetusautoa, linja-autoa, raitiovaunua taikka lasta, vanhusta, eri tavoin vammaista ihmistä tai muuta henkilöä, jolla on ilmeisiä vaikeuksia selviytyä turvallisesti liikenteessä, on noudatettava erityistä varovaisuutta.


    • Anonyymi

      Ei mitään uutta sillä näitä huppupäisiä ja kuulokkeet korvilla haahuilijoita on ollu iät ja ajat. Pahin ryhmä on "some pyöräilijät" eli nuoret jotka ajavat jopolla tai millä tahansa ritsalla. Alku kiihdytyksen jälkeen kaivavat perstaskusta kännykän ja alkakavat sitä selaamaan. Mietippä sitten sivulle vaappuilijan ohitusta miltä puolin menet ja pahin on tuo samainen vastaan tulijana.

      • Anonyymi

        Kuka heiluu eniten sivulle. No kännykkää räpläävä volt kuljettaja


    • Anonyymi

      Osa koiran ulkoiluttajista ei välitä, vaikka näkevät pyöräilijän. Jatkavat haahuilemistaan koiran terveyden uhallakin - jos koira haluaa oikealta vasemmalle, hihna kyllä antaa myöten ja ulkoiluttajan omatunto.

      Pyöräilijän paikka ajaa on oletetusti oikeassa laidassa, ellei muuta merkein osoiteta, ja jalankulkijan paikka oletetusti jommassa kummassa laidassa, ei koiran halujen muakaan poukkoillen missä tahansa. Ajoradalla jalankulkijan paikka on vasemmassa laidassa ja heijastin oikeassa olkapäässä, hihassa tai lahkeessa.

      Tänään joku oli käynyt siirtämässä ison koiran jätöksen keskelle todella leveää pyörätietä. Kaikki eivät pidä pyöräilijöistä.

    • Anonyymi

      Osa kahtelee kännykän ruutuun kävellessä

      • Anonyymi

        Ja sellaisiakin jalankulkijoita tulee väistää ja varoa, eli polkupyörällä ajettaessa on annettava jalankulkijalle turvallinen tila tiellä.


    • Anonyymi

      Enpä ole montaa pyöräilijää tavannut, joka käyttäisi soittokelloa. Tosi harvinaista, vaikka olisi oikeasti muut liikkujat huomioivaa.
      Ja ei, en käytä huppua, enkä kuulokkeita.

    • Anonyymi

      Jalankulkija on aina KUNINGAS.

      • Anonyymi

        Kuningas Litmasella oli myös usein nilkka kipeänä, samoin näillä jalankulkijoilla, jotka saa keskellä tietä kävellessä meidän lapsikärryn rengassuojasta sääreen tai pohkeeseen, rytäkässä monelta myös se nilkka nyrjähtää...


      • Anonyymi

        Ei ole aina. Monessa tilanteessa on, mutta ei todellakaan aina.


    • Anonyymi

      > Ei mitään uutta sillä näitä huppupäisiä ja kuulokkeet korvilla haahuilijoita on ollu iät ja ajat.

      Määrittele iät ja ajat.

      Kuulokkeet olivat vielä 5 -10 vuotta sitten melkein aina langallisia, langaton bluetooth- (tai wifi-)yhteys ei ollut lainkaan yleinen. Langattoman yhteyden myötä kysyntä ja käyttö on räjähtanyt, koska käyttömukavuus on parantunut.

      Mitä tulee huppuihin ja huppareihin, koko hoito lähti leviämään käsiin New Yorkin hip-hopparien mukana. 2000-luvun alkuun mennessä huppari oli kehittynyt eristyneisyyden symboliksi ja useiksi muotikokoelmiksi. Hupparia ja huppua eivät kehittäneet kylmyyttä vastaan munkit, Rocky Balboa tai pohjois-suomalaiset. Hupun sisällä ollaan omassa kuplassa myös kesällä, ei vain kylmyyttä suojassa.

      Hupparit ja kuulokkeet - ja molemmat yhdessä - ovat 2020-luvun villitys, vaikka kumpikaan keksintö ei ole uusi.

      > Jalankulkija on aina KUNINGAS.

      Jalankulkija on lain erityisessä suojeluksessa.

    • Anonyymi

      Kenelle ne huomion paikat ovat uusia?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      100
      1584
    2. 210
      1477
    3. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      59
      990
    4. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      969
    5. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      53
      770
    6. Helppo selvittää onko oma täällä

      Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse
      Ikävä
      49
      745
    7. Tykkäsit nainen

      Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.
      Ikävä
      36
      695
    8. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      5
      692
    9. Kerroppas nyt

      M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉
      Ikävä
      54
      692
    10. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      40
      686
    Aihe