Psykologi tunnustaa, että sosiaalinen media on lääke.
Ilmaisia media laitteita ei ole saatavilla ja Suomi24 on harvoja toistaiseksi avoimia.
Moni on yrittänyt kaataa Suomi24:n erilaisin keinoin kuten puhumalla totta, vihaamalla, toistamalla samoja asioita, sekoittamalla valvojin päitä ja uutisia, puhumalla arkaluontoista informaatiota ja kirjoittamalla vieraalla kielellä ja puhumalla Jeesuksesta, mutta yritykset eivät tuottaneet tulosta.
Suomi23 jatkuu ainakin toistaiseksi, vaikka välissä on havaittu häviämisen merkkejä kun väliajoin palvelin lakkaa toimimasta, mikä on pahavoivaville suomalaisille iso helpotus.
Psykologi kuitenkin muistuttaa yleisestä keskustelun filosofiasta ja yleisestä kommunikaation perusolemuksesta, joka sinänsä on paljon enemmän kuin jaksetaan tietää joka arkipäivää. Katetta pitäisi riittää, vaikka joku välissä yritti myös kirjoittaa niin paljon, että kyberavaruudessa loppuisi tilaa.
Kun kirjoittajat tulevat palstalle he tietävät, että joukossa on paljon erilaisia pahasti voivia kirjoittajaa.
Moderaattorit pelkäsivätkin, että kaikki mediaan kirjoittajat ovat jollakin tavoin pahoinvoivia, jolloin moderaattoreille jäisi ylitsepääsemätön tehtävä valvojina.
Pahavointi tarttuu lukeviin ja he vievät pahaa oloa koteihinsa ja elämäänsä.
Siksi moderaattorit päättävät itsekin ilmaista pahoinvointia sosiaaliseen mediaan,
vaikka on heillä päälliköitä, jotka estävät kirjoittamasta ammattimaisuuden merkeissä.
Media ei olisi kenenkään ja jokainen olisi pahoinvoiva. Media on kone ja se palvelee kaikkia ihmisiä, vaikka väliajoin pahavoiva poliisi saapuu palstalle löytämään syyllisiä ratkeamattomaan rikokseen, jonka aikajana umpeutuu kohta. Poliisilla on aseita estää kirjoittajaa kirjoittamasta, mutta myös lähettää viruksia kotitietokoneisiin ja ennen kaikkea saada kirjoittajan nimi ylös.
Pahavoivat kirjoittajat vihaspäissään etsivät kuumeisesti konsteja poliisiylivallan vastaan.
Pahavoija pitää Suomi24 parannuksen keinona
2
299
Vastaukset 2
- Anonyymi
Sosiaalinen media aiheuttaa pelkällä olemassaolollaan mielenterveydellisiä ongelmia. Se vahvistaa harhaluuloja ja salaliittoteorioita samalla kun se antaa ihmisille omien elämiensä vertailukohdaksi saavuttamattomissa olevia malleja ja tavoitteita. Tuo jälkimmäinen aiheuttaa epäonnistumisen tunnetta ja lisää ahdistusta sekä masennusta.
- Anonyymi
Kuten Valtaoja kirjoitti, netti mahdollisti entisen Esson nurkkapöydän kylähullun muuttumisen globaalisti vaikuttavaksi hulluksi. Ja eri asteista hulluuttaa maailmasta löytyy kuten löytyy myös niitä, jotka uskovat kyseisiä hulluja ja ahdistuvat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa741650- 201124
Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as321063Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu133871Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.189806- 64684
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo191607On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79598- 48528
- 69510
- 55507
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,32498- 57485
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25457Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28422- 40417
- 33413
- 16399
- 82398
- 37396