Huumorin filosofiaa

Anonyymi-ap

-Miehet ovat hauskempia kuin muut sukupuolet :-)
-monen elämä on komedia tietystä vinkkelistä katsottuna
-Jeesus itki mutta ei tainnut olla vitsikäs
-vitsissä yhdistyy joskus kaksi toisistaan irrallista elementtiä.
-chat gpt osaa vitsailla hieman. Bing tekoäly ei juurikaan.
-itselle nauraminen on tärkeä taito
-oletko saanut naurukohtausta jota et pysty heti lopettamaan?
-lapset nauravat enemmän kuin aikuiset
-oletko nauranut täysin sopimattomassa tilanteessa?
-päihtyneenä tai psykoosissa kaikki voi vaikuttaa hullunkuriselta tai hauskalta.
-jos vitsaillaan kaikesta kuten south parkissa, väkisinkin osa materiaalista on hauskaa jollekin ihmiselle.
-muslimeista ei saa kertoa vitsejä ,kristityistä saa

tuleeko mieleen jotain huumorista?

..
heisielu

15

662

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Elon Muskin uuden tekoälyn väitetään pystyvän satiiriseen huumoriin.

      • Anonyymi

        Grok on se Muskin uuden tekoälyn nimi.


    • Anonyymi

      oikeasti jotkut numerotkin ovat hauskasa ajatella kuin mm 33.-vuottiuaana Jeesus kuoli.... todella niinkin jooh

      toisaalta mistä tulee 777 jos rullaa niin jättipotti ...

      • Anonyymi

        Aijaa että...?! Esimerkiksikö että kaksikymmentä ihmistä ajattelee samanaikaisesti Jeesuksen kuolemaa!?


    • Anonyymi

      Saksalaiset ovat maailman vähiten hauskoja ihmisiä

    • Anonyymi

      Pakko jakaa laadukas vitsi tekoälyltä:


      How do time travelers throw parties? They always make sure to invite their past and future selves, creating a paradoxical dance-off that's out of this timeline!

      Mietin esim tässä tapauksessa kuinka paljon tämä on ihmisen kirjoittama alunperin? Chat gpt 3.5

    • Anonyymi

      Se pitääkö jotakin asiaa hauskana riippuu tietysti suurimmaksi osaksi omasta sen hetkisestä mielentilasta. Eikä niinkään kohteena olevasta vitsistä tai huumoriohjelmasta.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Uskonnonfilosofi S. Knuuttila sanoi , että filosofia tutkii sitä mikä on huvittavaa.

    • Anonyymi

      Pulkkinen tv-sarjasta opimme:

      -henkilöt
      -maailma
      ( ja rytmi)

      psykologiasta opimme tänään:

      ajatus tunne teko

      :-)

    • Anonyymi

      Beatles-yhtyeen hengellisenä neuvonantajana tunnettu Maharishi Mahesh Yogi oli kova nauramaan ainakin 60-luvulla.

    • Anonyymi

      Onko filosofia -palstan viesteissä koskaan yhtään huumoria mukana?

    • Anonyymi

      Tuntuu että ennen vanhaa oli maailmassa enemmän huumoria. Nykyään esim. elokuvissa on ihme jos on yksi hyvä vitsi per elokuva. Ja nykyään saa olla tarkkana ettei Kerro sopimatonta hauskaa juttua.

      Oletko huomannut samaa?


      ..
      H

    • AI: Tunnen itseni liian lihavaksi ja hitaaksi. Masentavaa.

    • Anonyymi

      1. **Ylemmyysteoria**: Tämä teoria ehdottaa, että huumori syntyy tunteesta, että joku on alempiarvoinen tai huonompi kuin me itse. Se voi ilmetä esimerkiksi pilkassa tai huvittavissa tilanteissa, joissa joku tekee virheen tai käyttäytyy kömpelösti. Ylemmyys voi siis luoda naurun tunteen, kun tunnemme olevamme parempia tai ylivoimaisempia.

      2. **Huojennusteoria**: Huojennusteoria perustuu ajatukseen, että huumori auttaa meitä purkamaan stressiä ja jännitystä. Kun kohtaamme uhkaavia tilanteita, nauru voi toimia keinona vapauttaa kerääntynyttä jännitystä. Tämä teoria korostaa huumorin terapeuttista vaikutusta ja sen kykyä lievittää ahdistusta.

      3. **Inkongruenssiteoria**: Inkongruenssiteorian mukaan huumori syntyy odottamattomista ja ristiriitaisista tilanteista tai yhdistelmistä. Kun jokin ei täsmää odotuksiimme tai normimme, se voi johtaa nauruun. Esimerkiksi absurdissa komediassa tai sanaleikeissä voi esiintyä inkongruenssia, joka luo huvittavan efektin.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      149
      2048
    2. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      306
      1749
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      93
      1567
    4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1210
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      78
      1203
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1160
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      25
      1071
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      48
      1017
    9. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      73
      966
    10. Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea

      Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei
      Maatila ja metsä
      23
      957
    Aihe