Juustotehtailijoiden mukaan juustojen pitäisi antaa lämmetä huoneenlämpöisiksi ennen niiden syöntiä, koska silloin niiden armot tulevat paremmin esille.
Koska juusto on arvokas ruoka-aine ja sen valmistaminen tuottaa paljon ilmastopäästöjä, niin kenties juustoa ei kannatta tuhlata syömällä sitä vääränlämpöisenä.
Temperoitteko juustonne ennen niiden käyttöä?
7
318
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllä, jos on kyseessä jälkiruoaksi tarkoitetut juustot, huoneenlämpöisinä niihin tulee parempi maku sekä helpompi leikata keksin päälle.
- Anonyymi
En jos leivälle juustoa laitan tai muuten vain otan siivunta tai palan jääkaapissa olevasta juustosta.
- Anonyymi
Juu, ei leivän päälle tulevaan eedamiin.
Mut muuten tuo pitää huomioida. Tuon tajuu maistamattakin että hyvää tulee.
Tv TimmyH - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Juu, ei leivän päälle tulevaan eedamiin.
Mut muuten tuo pitää huomioida. Tuon tajuu maistamattakin että hyvää tulee.
Tv TimmyHKyllä on Edamikin hinnoissaan nykyään..ennenvanhaaan se oli halvin perusjuusto,
Nykyään rasvaiset kermajuustotkin ovat oikeastaan halvempia - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä on Edamikin hinnoissaan nykyään..ennenvanhaaan se oli halvin perusjuusto,
Nykyään rasvaiset kermajuustotkin ovat oikeastaan halvempiaOlen huomannut kans.
Tv TimmyH
- Anonyymi
En koskaan erikseen lämmittele. Leivän päälle suoraan jääkaapista , samoin jos eri juustoja syön hedelmien kera jälkiruuaksi niin paloittelen suoraan jääkaapista lautaselle sen mitä syön. Koskaan en niitä juustoja pidä tarpeettomasti huoneenlämmössä, koska ei ole hyvä niitä siirrellä sitten lämmenneenä takaisin jääkaappiin ja taas seuraavana päivänä takaisin huoneenlämpöön jne....
Jos olisi porukkaa syömässä niin että koko juustopala menisi kerralla niin silloin sitä voisikin seisottaa huoneenlämmössä pitempäänkin ennenkuin syö.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tyttäreni kuoli lihavuusleikkaukseen.
Miettikää kuiten 2 kertaa, ennenkuin menette lihavuusleikkaukseen.35089481 Eurolla 35 euroa, 1.5x minimikerroin, 0x kierrätys ja minimitalletus vain 5e!
Noniin nyt pamahti sitten VB:ltä älyttömän kova tarjous ensitallettajille. Euron panoksella 35 euroa jos kokkishown voit12581Viiimeinen viesti
Sinulle neiti ristiriita vai mikä nimesi sitten ikinä onkaan. Mulle alkaa riittää tää sekoilu. Oot leikkiny mun tunteill692368- 1791955
epäonnen perjantain rikos yritys
onpa epäselvä kuva, tuolla laadullako keskustaa tarkkaillaan lego hahmotkin selvempiä161552Yllätyspaukku! Vappu Pimiä rikkoi vaikean rajapyykin yllättävässä bisneksessä: "Nyt hymyilyttää...!"
Wau, onnea, Vappu Pimiä, upea suoritus! PS. Pimiä tänään televisiossa, ohjelmatietojen mukaan hän on Puoli seiskassa vie91401- 1121347
Suomessa ei ole järkeä tarjota terveyspalveluita joka kolkassa
- Suomen väestötiheys 1.1.2022 oli 18,3 asukasta maaneliökilometriä kohden. - Uudenmaan maakunnassa asuu keskimäärin 181841328RÖTÖSHERRAT KIIKKIIN PUOLANGALLA.
Puolankalaisilla tehtävä ryhmäkanne itsensä yleintäneistä rötöstelijöista, sekä maksattaa kunnan maksama tyhmän koplan j601320Kirjoitin sinulle koska
tunnen sinua kohtaan niin paljon. Sydäntäni särkee, kun kätken ihastumisen, kaipauksen, sinua kohtaan tuntemani lämmön j421227