YouTubessa videoita

Anonyymi-ap

Joissa vastakkain halpis kitara ja kallis kitara.
Soundissa ei juurikaan eroa ole.
Mistä hinta muodostuu kalliiden kitaraan?

9

329

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kalliimpi puu ja niistä puueristä laadultaan paremmat puupalat joissa ei ole esteettisiä pintavirheitä, ja isommat puupalat ettei tarvitse esim. koota runkoa yhtä monta palaa yhteen liimaamalla. Viimeistellympi työnjälki ja kalliimmat komponentit. Kalliimpi työvoima. Hintansa arvoisia ne kalliit eivät kuitenkaan ole mutta jotkut haluavat maksaa siitä niin pienestä eroavaisuudesta useita tuhansiakin.

    • Anonyymi

      Työvoiman osuus on varmaan suurin tekijä. Kalliit palkat = kalliimpi tuote. Kaukoidässä on halpaa työvoimaa. Myös valmistusmäärä vaikuttaa. Kun on iso volyymi, niin hinta tippuu.

    • Anonyymi

      Kalleimpia malleja valmistavat Custon Shop osastot käyttää arvokkaimpia puita, käyttää eniten työaikaa, viimeistelee perusteellisimmin, ja relikoi eli tekee pintaan vaurioita. LoL

      • Anonyymi

        Custom shopin kalliit tekovauriot on feikkiä.


      • Anonyymi

        Nää custom shoppien kaverit ei osaisi tehdä edes saunan ovea. Että sellaisia puuseppiä niissä on.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Liittyy varmasti kalliin osalta enemmän siihen tunteeseen. On siis enemmänkin tunnekysymys, kun mennään tarpeeksi kalliisiin soittimiin. Kallis kitara saattaa kenties inspiroida soittamaan enemmän, kuin halpa. Joidenkin osalta voi olla kyse luulosta, eikä todellisesta tietämyksestä. Luullaan, että kallis on aina parempi.

      Asia ei kutenkaan aina ole niin, että kallis on parempi tai inspiroi enemmän. Genesiksen kitaristi veti muutama vuosi sitten stadion keikat halvoilla, muutaman satasen Squier Bullet Strat kitaroillaan. Hänen mielestä ne ovat loistavia. Kyllä nekin todistettavasti toimivat. Jokainen soitin on joka tapauksessa mahtava, kun se toimii ja inspiroi tarttumaan kitaraan ja soittamaan sitä.

      • Anonyymi

        Hinta toki muodostuu esim. puun ja osien laadusta ja työntekijöiden palkoista yms. sellaisista asioista. Halvemmat soittimet tuotetaan massatuotantona joissain halvemman työvoiman maissa.


    • Anonyymi

      Se nyt vaan on tyhmää maksaa liikaa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      169
      1049
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      60
      842
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      86
      800
    4. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      72
      737
    5. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      46
      673
    6. Vielä hyvinvointitalosta

      Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko
      Pyhäjärvi
      77
      616
    7. Kerro jokin

      👻 tarina
      Ikävä
      62
      599
    8. 28
      575
    9. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      35
      575
    10. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      46
      569
    Aihe