War profiteering

Anonyymi-ap

ja war profiteer. Eli siis henkilö / yritys joka hyötyy sodasta esim. myymällä tarvikkeita sodan osapuolille. Esimerkkinä vaikka Turkki valtiona tai vaikka erääseen RKP:n ministeriin läheisesti kytkeytyvä Turvanasta yritys Suomesta, joka yhä jatkaa venäjänkauppaa kauppapakotteita kiertäen tai niistä välittämättä.

Keinottelija tulee ensimmäisenä mieleen kun mietin suomalaista vastiketta tälle termille. Tuleeko muita mieleen?

7

267

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ruotsi on hyvä nimitys tuollaiselle sotakeinottelijalle.
      Toinen Maailmansota olisi päättynyt paljon aikaisemmin jos ruåtsalaiset eivät olisi toimittaneet Saksalle rautamalmia.

      • Anonyymi

        No RKP:hän tuo turvanastakin edustaa.


      • Anonyymi

        Ruotsi olisi vain miehitetty, jos ei olisi tehnyt mitä käsketään.


      • Anonyymi

        🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑

        🍑 ­­­N­­­y­­m­­f­o­­m­­­a­a­­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#18111311Y

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Monet yritykset hyötyvät sodasta aivan rehellisesti ja kunniallisesti ilman pelonlietsontaa, kuten Suomessa esimerkiksi vaikka Nammo Lapua ja Varusteleka.

      Tietysti muut yritykset jäävät paitsi, jos vaikka Lapin matkan sijasta täydentääkin hätävaran patruunavarastoaan ja hankkii vielä luotiliivit ja lumipuvun.

    • Anonyymi

      2015 ei liittynyt sotaan,
      mutta "hyväntekeväisyys" oli niin tuottoisaa, että kriisiä lähdettiin ruokkimaan lobbaamalla ja kritiikkiä yritettiin vaientaa.

    • Anonyymi

      Niin löytyykö tuolle "war profiteering" termille hyvää käännöstä suomeksi tai ehkä tässä tapauksessa ruotsiksi kun kuitenkin kysymys RKP:n ministerin perheyrityksestä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      167
      3427
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      15
      2066
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      223
      1480
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1241
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1211
    6. 37
      1111
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1063
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      136
      1021
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      994
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      38
      958
    Aihe