Sisäkumin vaihtaminen

Eka kertaa

Sain sanoa hyvästit puhkeileville kumeille, kun vaihdoin v. 1998 pyörään, jossa on vahvistetut renkaat. Mutta mutta, eipä sekään kestänyt enää nastan inhottavaa voimaa.

Ostin uuden sisäkumin ja aloin askarrella ulkorenkaan irrottamisen kanssa, mutta kun ei se lähde millään irti. Ohjeissa sanotaan, että ei saa käyttää työkaluja, mutta tylppää lusikan kärkeä kumminkin yritin kokeilla. Rengas ei pysy millään vanteen yläpuolella, vaan lipsahtaa aina sinne takaisin.

Onko tässä joku niksi, mitä en tiedä?

4

1137

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Monissa paikoissa myydään muovisia rengasrautoja 3 kpl:n satseissa. Kun yhden on saanut kammettua ulkorenkaan ja vanteen väliin, "rauta" lukitaan siitä kohtaa pinnaan kiinni, jonka jälkeen piällyskumi ei luiskahda enää takaisin.

      Toinen "rauta" edellisen viereen ja sitä kuljetetaan kumin ja vanteen välissä...tarvii vähän voimaa...jos ei ala vielä kulkemaan, lukitaan toinenkin pinnaan ja kolmannella oon viimeistään saanut jo piällyskumin pois paikaltaan.

    • ohje
    • Maantiefillaristi.

      Vai sanoo ohjeet ettei saa käyttää työkaluja ulkorenkaan poistamiseen.No jo on ohjeet.Ei muuta kuin rengasraudat vaan käteen ja ulkorengas pois.

    • Eka kertaa

      Kiitos, eiköhän näillä ohjeilla ja rengasraudoilla onnistu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3027
    2. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      61
      2991
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2377
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1873
    5. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      81
      1763
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1729
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1586
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      78
      1294
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1260
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      79
      1080
    Aihe