Täyteen ladatun käyttämättömän akun varaus ja toiminta

Anonyymi-ap

En tiedä kuuluuko tämä Fysiikaan vai kemiaan. Ehkä kumpaankin.

Ostin vuonna 2013(?) Braum sähköhammasharjan pakkauksessa jossa oli kaksi akkua. Ensimmäistä akkua käytin kolme vuotta ja vein sen serriin. Toinen akku kesti vuodesta 2017 aina vuoteen 2023 jollon se teki ilmoituksen elämän lopusta. 12/19 ja 7/23 on ihan hyvä aika. Annoin akulle virtaa kokoajan verkkosta.

Nyt elokuun alusta hankin Braum Io harjan jossa on lupaus joka pitää paikkaansa, että 10-13 vrk. Täyteen 13-14 tunnissa. Tuo toimii ihan niinkuin on luvalltu.

Mutta kyse tuosta, että jos paketissa on kaksi akkua, niin kuinkapitkään käyttämätön täyteen ladattu akku kestää! Olisin varmaan sillä 2013 ostamallani harjan ekallakin akulla saattanut pärjätä esim. 2017 -2018 saakka!

Nyt olisi tarkoitus selvitä vuoteen 2029-30 saakka, mutta niin että uusi harja on valmiina ennen

2

191

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Akkutyyppiä tuntematta vaikea vastata. Li-ion akun jännite tulisi pitää noin 40-80% täyteen ladatun akun jännitteestä, kun akkua säilytetään pidempään. Ei siis täyteen ladattuna. Akku säilyy parhaiten tasaisessa 15-25 asteen lämpötilassa kuivassa paikassa (ei siis kylpyhuoneessa, jossa on usien kostea ilma).

      • Anonyymi

        Tiedä nyt tuosta ilmankosteudesta kun se yleensä on vesihöyryä joka ei johda sähköä vaan toimii niinkuin tislattuvesi.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      71
      2973
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      46
      2574
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      432
      2235
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      79
      2148
    5. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      1956
    6. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      32
      1712
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1536
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1497
    9. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      27
      1302
    10. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      21
      1233
    Aihe