Puhutaan kuinka meillä rajavalvonta toimii ja kuitenkin valluu solkenaan maahantunkeutuneita joista ei tiedetä yhtään mitään. On tämä maa turvaton.
Turhaa lätinää.
Anonyymi-ap
1231097
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 14 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 123
Vanhimmat
Uutiset kertovat sinulle mikä on suomalainen kierous. Tilattu työvoimaksi!
Ne eivät tee töitä se on nähty kun Suomessa pärjää maahantunkeutuneet koska kaikki on ilmaista.
Venäläiset huutavat...rajat auki. Tässä on mädättäjien tulos.
Tehän päästätte varastamaan eri uskontoisia
Tarpeeksi tyhmä ostaa pitsaa antaa rahaa raiskaajille
Syyrliäläinen mies tuli taksilla rajalle ja pääsi Suomeen eikä varmasti ollut papereita. Paraillaan Orpo höpisee kuinka meillä on asiat kunnossa ja valmiina no eipä näytä siltä Salla vuotaa.
Kyllä nyt oliskin tarvetta rautiyhteydestä venäjälle.
Pakkaset on suuri
uhka pakolaisellekkin.
Eiköhän kannattaisi miettiä niitä tuhansia suomalaisia asunnottomia? Nämä jotka päästetään maahamme saavat heti asunnon ja ruuan ja ohittavat terveydenhuollossa jokaisen suomalaisen jotka ovat jonottaneet monia kuukausia.
Orpo ja Purra ovat tyhjänpäiväisiä höpöttäjiä.
Niin, Purra on tästä asiasta puhunut vuosia.
Yle ykkönen paasasi Sannikan johdolla mitä pitäisi tehdä rajavalvontaan, ainoa asiallinen puhuja oli kok Kopra.
Ei, sinä olet suurusuinen hölöttäjä. .
Purra ei ole kuin pelkkää puhetta. Joko rikotut vaalilupaukset unohtuivat?
Kopra on hyvä mies jonka aikaansaannoksia tulee kunnioittaa koska hänen ansiotaan lienee se etteivät venäläiset pääse ostoksille, sillä venäläiset toivat vain miljoona euroa päivässä etelä-karjalaan.
JUNARATA POIKKI KONKREETTISESTI HETI PERKELEEN TORVET
WIKIPEDIA TALVI LENKKIKENGÄT
Somalit ammuskelee ostareilla aseilla ja teille he ovat vaarattomia vai.
Kuhmon kuntakin tilasi matuille voileivät, mehut sun muut herkut tervetuliaislahjaksi. Samaan aikaan Myllypuron leipäjonon kantiksille jaetaan myrkyllisyyden takia myymättä jäänyttä kissanruokaa. Tämä kuvaa hyvin Suomen tilannetta, vaikka Perustuslain mukaan jokainen suomalainen ja maassa laillisesti oleva on lain edessä saman arvoinen. Siis laillisesti maassa oleva. Onko paperittomana maahan tullut matu laillisesti maassa, vaikka onkin PolPon käsikynkässä kävellyt tai polkupyörää taluttanut rajan yli?
No eihän se nyt mitään hyödytä
Orpo on asialinjalla. Yritä sinäkin päästä ajantasalle.
Tässä on tullut mietittyä miten tämä isänmaamme on muuttunut.,ei yhtään mainosta tule tv;stä jossa ei olisi afrikka/arabi mainostamassa jotain suomalaista tuotetta, tulee mieleen sitä ei ole tarkoitettu meille vaan maahantunkeutuneille siksipä en osta sitä.
Meidän kielikin on muuttunut jopa hälyttävästi , kaikki päätteet loppuvat kii _päätteisiin ja puolet asioista on englantia.
Syy tähän kaikkeen on suvaitsevaisuus yli oman kielemme ja se on sairasta.
Huomenna ei käydä saunassa se on kallista?
Hyvin lämpiää puulla.
hehheh Sallan rajavartio on varautunut turvapaikanhakijoihin, jooo ruokaa ja asunto, hehheh.
Kokelileppa niin pääset venäjälle aika helposti .Tosi turvaan.
Toppatakki kestää venäjän pakkaset mutt ei suomen 😅😅😅
– Mitä pitäisi tehdä niille pakolaisille tai turvapaikanhakijoille, jotka Venäjä työntää tai päästää niin sanotusti rajapuomien väliin?
Harry Harkimon mielestä raja olisi jo pitänyt sulkea kokonaan. Sen jälkeen on venäläisten vastuulla, jos päästävät ihmisiä rajapuomien väliin. Mika Aaltola puolestaan painotti samankaltaisia käytäntöjä verrokki- eli EU- ja Nato-maiden kanssa.
Yhteiskunnat sekaisin siirtolaisvyöryllä
Olli Rehn näkee hänkin Venäjän toimet kansallisena turvallisuuskysymyksenä eli ”humanitaarisen vastuun tästä kantavat ne, jotka ovat tämän ruljanssin aiheuttaneet eli Venäjän viranomaiset”. Alexander Stubb painotti poliittista askel askeleelta etenemistä ja ennusti koko itärajan sulkeutuvan pian.
– Venäjä pyrkii hyödyntämään tunnistamiaan heikkouksia EU-maissa. Vuoden 2015 tapahtumat opettivat myös Venäjälle sen, että länsieurooppalaiset yhteiskunnat saadaan sekaisin siirtolaisvyöryillä, joten Venäjän intresseissä on tietysti pyrkiä edistämään vastaavan tilanteen syntymistä tänne, totesi Jussi Halla-aho.
– Venäläiset myös tietävät sen, että Suomi on pakolaisuutta koskevien kansainvälisten sopimusten tulkinnassa hirttäytynyt sellaisiin tulkintoihin, jotka eivät enää vastaan tämän päivän realiteetteja ja tarpeita.
Suomen estettävä tulijoiden maahanpääsy
Halla-ahon mukaan Venäjä pyrkii saattamaan Suomen mahdottomaan tilanteeseen.
– Venäjä haluaa, että otamme ihmiset sisään sieltä rajalta, jonka jälkeen Venäjä lähettää lisää ihmisiä sinne.
– Hyvin yksinkertainen vastaus kysymykseen: Suomen ei pidä tehdä mitään raja-alueille tuleville ihmisille. Suomen tulee ainoastaan estää heidän pääsynsä Suomeen.
Halla -aho huomautti, että Puola, Liettua ja nyttemmin myös Latvia ja Viro tekevät tismalleen tätä samaa.
– Siirtolaisten käyttäminen aseena loppuu, kun me osoitamme omalla toiminnallamme, että se ase ei tehoa meihin.
Li Andersson muistutti siitä, että ”meidän pitäisi katsoa, minkälainen maa me haluamme olla”. Anderssonin mukaan Suomi ei ole maa, joka kriisitilanteessakaan lähtisi rikkomaan kansainvälisiä ihmisoikeussopimuksia.
– Kokonaan rajan kiinni laittaminen ei ole mahdollista, Andersson väitti.
Noh, saa nähdä onko Andersson oikeassa vai ei, tänään hallituksen ehdotus tuli oikeusasiamieltä hylkynä takaisin, jää nyt nähtäväksi, löytääkö hallitus ehdotukseensa oikeudellisia perusteita niin, että sen voisi oikeusasiamies hyväksyä.
Li Andersson....muistanet varmaan et kansainvälinen sopimus on tehty v.1951. Oiskohan maailma 70 vuodessa muuttunu jotekin ? Tovereistakin on kait tullut kavereita ? Vieläkö vassut sitä vallankumousta havittelevat ?
Mikko Puumalainen ei ole nyt kovin hyvin kansan suosiossa.
ANDERSSONIN VOI VIEDÄ UKRAINAAN
Puumalaiselle ja Kangaspurolle annettava Sallan rajalla pari jopoa käyttöön ja ohjata Venäjän puolelle Siperian kartan kanssa. Siellä heille kyllä selviää, miten kansainvälisiä sopimuksia siellä halmemaassa sovelletaan.
2 turhaa miehen kuvotusta.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/f127eef1-029e-4145-8acd-f24ea8f8e0bd Suomelta turhaa lätinää
https://www.is.fi/politiikka/art-2000010007115.html Orpo valehteli
Apulaisoikeuskansleri tyrmäsi hallituksen kaavailemat rajoitustoimet – osa itärajalle saapuneista käyttäytynyt aggressiivisesti
IS seuraa rajan tilannetta tässä artikkelissa.
Sotkamosta liikkeellä lähtenyt Pekka Kähkönen, 56, jonotti tiistaina aamupäivällä pääsyä Venäjälle Vartiuksen raja-asemalla.
Raja-asema oli tilapäisesti suljettu, sillä Venäjä oli jälleen työntänyt ihmisiä Suomen raja-alueelle. Odotellessaan pääsyä rajan yli Kähkönen antoi Iltalehdelle haastattelun.
Kähkönen oli matkalla Kostamuksen kaupunkiin, joka sijaitsee noin 30 kilometrin päässä rajasta.
– Käyn useamman kerran viikossa ostoksilla siellä. Samana päivänä tulen takaisin. Tämä jonotus vaan ei ole kovin mukavaa, Kähkönen sanoo.
”Rajat kiinni heti”
Kähkönen itse ei ole erityisen huolissaan tilanteesta. Hänellä on kuitenkin selkeä näkemys siitä, mitä valtiojohdon pitäisi tehdä.
– Rajat kiinni heti. Tällainen pelleily pitäisi lopettaa, Kähkönen lataa.
– Venäjän toiminta on huonoa, ihmisiä työnnetään väkisin tänne. Ei tiedä, ketä sieltä tulee. Sieltä voi seassa tulla vaikka vakoilijoita, jopa Wagnerin miehiä, hän jatkaa.
Kähkönen ei ole nähnyt rajan tuntumassa Venäjän puolella ihmisryhmiä polkupyörien kanssa.
Ollessaan maanantaina Suomen puolella tullissa hän näki, kun perähuoneessa oli kahdeksan turvapaikanhakijaa.
– Muuten niitä ei näy, edes Kostamuksessa, hän kertoo.
Töitä riittää kotonakin
Kähkönen kertoo käyneensä Venäjän puolella aktiivisesti yli 20 vuoden ajan. Hänen mukaansa venäläiset suhtautuvat suomalaisiin hyvin Kostamuksessa.
– Kaikki ihmiset ovat siellä todella ystävällisiä. Eivät he esimerkiksi ilku siitä, että olemme nyt Natossa.
Jos Vartiuksen rajanylityspaikka suljettaisiin, ei se tässä tilanteessa harmittaisi aktiivista Venäjän-kävijää lainkaan.
– Kyllä mulla on kotonakin hommia, Kähkönen sanoo.
KATSOKAA NYT NIIDEN VUORET KENKIEN POHJALLISEN ALTA KAIKKI MISSÄ ON PIILOSSA NIIDEN OMA HENKILÖLLISYYS JA SOTILASPASSIT
Vaikuttaa siltä, että tänä jouluna Kemijärven joulunavauksessa ei ole venäläisiä tanssiesityksiä eikä muuta venäläistä ohjelmaa. Se on suuri pettymys meille, mutta ymmärrämme sen poliittisista syistä.
Aika pieni ongelma.
Keisarin uudet vaatteet
Purran uudet aatteet esitetään kyllä.
Wagner tulee oletko valmis?
Puumalainen syytteeseen.
Helsingin Kansalaistorilla seisovan, tuhotun venäläisen T-72B3-mallin tankin edustalle kokoontui tiistai-iltana pieni joukko Ukrainan puolesta mieltään osoittaneita.
Ryhmä huusi lausahduksia, kuten ”Slava Ukraini, Heroyam Slava” (”Kunnia Ukrainalle, kunnia sankareille”) ja lauloivat lopuksi Ukrainan kansallislaulun.
Ukrainan sodassa tuhotun tankin päälle on lauantain jälkeen asetettu ja heitelty ruusuja. Ruusuilla on pyritty kunnioittamaan sodassa kaatuneita venäläissotilaita. Niitä on siivottu aktiivisesti pois tankin päältä.
Tiistaina liikkui huhuja siitä, että illan aikana Venäjän-mielisiä olisi tulossa asettamaan joukolla ruusuja tankin päälle. Kello 18 aikaan paikalla oli kuitenkin vain Ukrainan lippuja talvisessa tuulessa liehuttavia ihmisiä. Tiistai-iltapäivänä tankin päällä olleet ruusut oli siivottu pois.
MITÄ vittua tuo tankki tekee Suomessa? provosomista.
Puolustusvoimie ylipäällikön pahvisaulin kuva puikkoihin.
Hääkänen kartanlukijakSSi.
Z
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000010007537.html MIKSI/MITEN tämä uutinen rikkoo Suomi 24 sääntöjä?
Ulkoministeriö järjesti Sanna Marinin demarityötoverille ja Pekka Haaviston valtiosihteerille huippupestit YK:n suojiin – veronmaksajien piikkiin
VIIVI JA WAGNER VAI SOLUTTAJA
Puumalassa onkin venäläisiä
Venäläiset ruusut pois siitä voitte polttaa ne ruusut ilkeyden varastamisen on loputtava kouluissa opetettava.
Radiossa lässytti Parkkinen...tuli mieleen että herra taitaa tykätä olla mediassa oli niin Sallaan ottamassa näitä maahantunkeutuneita jotka kuuluvat Venäjälle.
VENÄJÄLLÄ ON SOTILASTUKIKOHTA SALLASSA JA ITÄPUOLELLA WIKIPEDIA ALAKURTIN TUKIKOHTA
Ne mistä nämä tulevat ovat Suomeen kuuluneita maa alueita mitä Stalin miehitti 100 vuotta sitten meidän maita siis.
Mites tämä Hotelli Kemijärvi?
Suomessa ei ole presidenttiä on vain kukkakeppi.
Kukkakeppi se on Venäjälläkin harmaa pää ja vanhus. Ikä painaa.
Miten nämä "venäläiset" saadaan pois maastamme kun ne on ensin päästetty? Tulee taas kalliita "kavereita."
" Turvapaikanhakijat" väärin! Lopeta media!
Tämmöstä se taas on kun on persut hallituksessa ja oikein sisäministerinä, voi suomalaiset nukkua yönsä rauhassa, sanoi persut heti kautensa aluksi.,
Poistele sinä muitten mielipiteitä omasi eivät kiinnosta. moro.
Luojan lykky et suomessa ei oo vasemmisto-vihreä -hallitus !
Joko niiltä on puukot poistettu viimeksi loppui ensinmäisenä puukot Texsistä.
Persut eivät jarruta, jarruttaja on Puumalainen ja ainoastaan Puumalainen.
Kemppateatteri voisikin esittää ensi kesänä:
Raja-Joosepin ja Abdul Alahin
rakkaustarina.
Tosi on...niin kauan kuin näitä erikulttureista tulleita matutuja tulee vaatimaan meidän omien kulttuureitten ohi seuraa kielteinen halu heitä maahamme.
Näin se totuus on, maassa maan.....tavoin, silloin pärjäät Suomessa ja suomalaisten kanssa,
Tämä pitä tehdä selkeästi matuille!
Onko näillä mielenterveyden ongelmalaisilla joku syy puolustella paperittomien maahantunkeutumien puolustamiseen?
Me ...Suomalaiset...ei ...tarvita...kolmannista...maista...olevia...ihmisiä...!
Tämä...on...totuus!
Suomi ja suomalaiset haluavat elää suomalaisten arvojen mukaan, siihen ei kuulu muut uskonnot, kulttuurit eikä epätasa-arvot ei kulkevat jätesäkit. se vaan on totuus enemmistön suomalaisten mieli on aivan muuta kuin vajakkien mielen johon kuuluu kieltää mies/nainen nimitys tai suostumus erikoisemmat mieltymykset normiin elämään.
Ei ole ihme että maassamme on mielenterveysongelmasia jos ei osata erottaa mikä on oikein ja mikä väärin. mies ei makaa miehen kanssa.
Rikollisia pukkaa venäjältä niin kuin aina ennenkin.
Rajallemme työnnettyjä?
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000010010094.html lässyn lässy
Joosepin faciliteetit eivät riitä edes sadalle kiintiölle.
Tulijoita kohta tuhansia kun pakokauhu iskee.
Jepjep
Joo ja hallitus ei uskalla tehdä päätöstä että rajat suljetaan kokonaan. Ottaisivat mallia Liettuasta, Puolasta ja Unkarista. Siellä on rajat kiinni pakolaisille.
Nyt ei rakenneta piikkilanka_aitaa.
Rakennetaan
NATO
aitaa.
https://yle.fi/a/74-20061492
Kuusamo
Natolanka aita
https://yle.fi/a/74-20061382
Joka on hyvä, yksikään maahantunkeutunut ei pääse läpi.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/6fa4de84-1eac-4abd-9679-f522b2ac3da8 mistä noita saa ostettua?
Netistähän kaikkea löytyy, eikä edes kallista.
https://www.vidaxl.fi/e/galvanoidusta-teraksesta-valmistettu-nato-piikkilankarulla-60-m/8718475875888.html?gclid=CjwKCAiAjfyqBhAsEiwA-UdzJMak_oY04WGQ2aA8LILrVrsZivIDOhq4ABLbOvXifOY0z5LbRZkAhRoCLroQAvD_BwE
Hyvä Suomi, Nato on turvamme.
Jos raja menee kiinni se tarkoittaa kiinni myös junilta ja kaikelta rajan ylityksiltä niin kuin Viro tekee.
Myös rekoilta jotka koko ajan ovat kulkeneet Venäjälle vaikka muka ovat pakotelistalla.
Kemijärviläiset Putinin kaverit ostavat yhä veripensaa joka tarkoittaa epäisänmaallisuutta.
No ei tarkoita, Viro elää omilla säännöillä ja meillä taas eletään oikeusvaltion periaatteiden mukaisesti. Meillä se menee niin, että jos turvapaikan hakija pääsee rajavalvonnan kanssa kasvotusten ja pyytää turvapaikkaa, niin sisään otetaan, oli raja kiinni tai ei. Sen takia tekevät esteitä sinne rajavyöhykkeelle Suomen ja Venäjän rajakohtaan, että turvapaikan hakijat ei pääsisä puhe-etäisyydelle. Eli meillä raja on suljettu muuten, paitsi sitä
ihmisoikeutta turvapaikan hakuun noudatetaan. Meillä nämä kv sopimukset otetaan tosissaan. Virossa taas ei edes oteta turvapaikkahakemuksia vastaan, vaan ne rajamiehet käännyttää rajalta, joka on sopimusten vastaista. Tai he tulkitsevat sopimuksia eri lailla, kuin mitä meillä tehdään. Eiauta vaikka persut vallassa, he joutuvat noudattamaan Suomen lakeja samoin kuin muutkin.
Kylläpä vasemmistoliitto ja vihreet ovat niin niin lainkuuliasia et suojellaan mieluummin muita kuin suomalaisia ?
Ensinnäkin minä olen kokoomuslainen, en mikään vihreä tai vasemmistolainen.
kaikkien olisi syytä ymmärtää se, mitä tarkoittaa oikeusvaltio, ja sen periaatteet. Sen mukaan Suomessa eletään, ei se katso puoluesidonnaisuutta. Suomen lakien mukaan on toimittava huolimatta siitä, onko hallituksessa persut vai vasemmisto. Täällä noudatetaan kv-sopimimuksia. Suomessa tulkitaan sopimuksia kirjaimellisesti, pitipä siitä, tai ei.
Meillä on aina painotettu ihmisoikeuksia, oli tilanne mikä tahansa, nykyinen hallitus yrittää kysellä EU:ssa näistä tulkinnoista, mutta vaikka sieltä ymmärrystä löytyykin, niin sopimustulkintoja siellä ei olla valmiita muuttamaan. Italia on valitellut samoista asioista jo vuosikausia, mutta esim. Suomea ei asia ole ennen kiinnostanut pätkän vertaa. Nyt kun se koskee meitä itseä, niin ääni kellossa muuttunut. EU:sta nyt on turha tähän apua odottaa ihmisoikeus tulkintoihin, niin Puola kuin baltit on saanut siellä ihmisoikeusistuimessa tuomion omista toimistaan.
Jos Putin tulisi rajalle pyytämään turvapaikkaa niin annettaisiin teetä ja leipää ja vieläpä rahaa ja uusi kännykkä jolla voi googlata suomeksi.
Turvapaikanhakija menee kaiken edelle?
No eihän se mene, on kummallista suhmurointia kun Venäjältä turvallisesta maasta tullaan Suomeen hakemaan turvapaikkaa?
Nyt pitää lopettaa tuo paskan lässytys...passit ja luvat näkyviin silloin se on jotenkin reilulumpaa.
Täälä ei tarvita vihreitä eikä rikollisia miehiä.
Joku raja tuohon kansanväliseensopimukseenkin. Roskakoriin!
Miten saa tankomakkaroista gotler yms siivuja kun kuori on muovia, moottorisahako?
Saahan sitä toivoa joulupukiltakin kaikenlaista, mutta tuollaisia toiveita ei kyllä toteudu, koska Suomessa noudatetaan kv-sopimuksia kirjaimellisesti. Venäjää ei meillä muuten listata turvalliseksi maaksi, ei sinne saa palauttaa, jos turvapaikkaa on haettu.
Miten niin ? Vasemmistoliittolaisethan ovat aina pitäneet venäjää ihannevaltiona ja rauhan sekä tasa-arvon maana.
Mitä nämä 8 poistoa tarkoittaa?
Pipo pois
Takki pois
Paita pois
Rintsikat pois
Housut pois
Sukat pois
Siveysvyö pois
Karvat pois
Aaaijaaaijaaajjjjjh 😝 💦
Painu pois, Jack
Sä tänne tulla et saa, et saa , et saa
Huomenna aamu-televisiossa ;"yön-Timoja"ylistetään ja näytetään, kuinka "Nigerian" palloseuralaiset pelaa potkupalloa Suomessa.
Mainostauollakaan ei pääse "yön-Timoista"eroon, joka mainoksessa : https://images.cdn.yle.fi/image/upload/w_1200,ar_1.91,c_fill,g_faces/q_auto:eco,f_auto,fl_lossy/13-3-7237907
https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTxm4HpTeuEmrWJ3lNT3jo9_Xii2uzNre4uMZ0PvRYcsg&s
On tämä hallitus kummallinen, rajajoosepista valuu maahantunkeutuneita ja hallitus ei tee niin kuin 75% suomalaiset haluavat, portit kiinni!
Orpoko se jarruttelee? Ei se voi niin olla että vain Suomesss on yksinään kansanvälinensopimus noin löperö.
Rajavartiat, kaikki meni hienosti oli hymyliviä matuja joilla ei yhelläkään papereita 50 kpl TOTTAKAI hymyä oli,..suupielet korvissa, ei papereita taattu maahantulo jonka suomalainen veronmaksaja maksaa nyt ja tulevaisuudessa.
Tasa-arvovalteetettu jarruttaa, Orpo hyssyttelee...
Kokomus ja Ps ovat täyttä 💩💩💩
Syö itse.
Ei lopu lässytys jos persut eivät pääse pääministeripuolueeksi, nytkin sielä on henriksoneita jotka panee joka asiassa vastaan.
Orpo on heikko pääministeri.
Eeva on pahis.
Myös Lii, hän ei suojaa suomalaisten turvallisuutta.
Höpön höpön, persuilla on sisäministeri hän on vastuussa sisäisestä turvallisuudesta. Persut kertoi rinta rottingilla silloin kuinka, suomalaiset voivat nukkua yönsä rauhassa kun on persu sisäministerinä. Turhaa niitä puolustelet, aina on muka joku muu syyllinen. Kukaan ei pane hallituksessa, eikä juuri oppositiossakaan yhtään vastaan tässä asiassa, mutta persuilla eio löydy osaamista.
Kaikkien puolueiden on Suomessa lakeja ja sopimuksia noudatettava se on faktaa, sitten on eri asia kuka siellä kykenee toimimaan. Persut ei nähtävästi osaa, kun rajat vuotaa kaiken aikaa, vaikka heidän homma olisi niitä valvoa.
Lii on ollut jossakin vaiheessa liian hilpeä.
Samassa todellisuudessa meidän pitäisi oppia elämään.
Joten ajantasalle itsekukin , se voi helpottaa virheiden etsinnässä.
Onko tukisukat kunnossa?
Rintaliiveissä riittävästi topinkeja?
Irakkilaiset olivat kyselleet että jos he menee Saksaan otetaanko sieläkin sormenjäljet?
Tämäkään ei herätä hallitusta?!
Okei 9 poistoa sananvapaudesta jatketaan toiseella. Meitä ei nujerteta.
Mitä ihmettä se nyt hallitukselle kuuluu ? Onko noin vaikea käsittää sitä, että hallitus joutuu toimimaan lakien mukaan, eikä lakipykälissä tosiaan välitetä mitään kenenkään sormenjäljistä.
Viime vaalikaudella persut juhli ja julisti, että nyt saatiin rajat kiinni, kun saatiin lakiin siitä pykälä. Sillä kyllä kusetettiin äänestäjiä, koksa kyseisessä laissa lukee senkin jälkeen se, kuinka turvapaikanhakijat on otettava vastan. Edes sotatila ei sitä asiaa laista poista. Hallituksen kädet on sidottu. Ei siinä auta ministerien vaihdot, koska kaikkia niitä sitoo samat lait, ei ne ministerin vaihdolla siitä mihinkään muutu.
Tuskimpa niitä juttuja poistellaan jos pysyy asiassa ,eikä ala kertoilemaan mielipide juttuja totena. Ainakin Persuilla on paha tapa valehdella, joihin ne sitten alkavat uskomaan itsekkin.
Kopioikaa jutut ja kokeilkaa uudestaan ja miettikää miksi on poistettu. Kyllä niistä tleensä löytyy syy.
Jos alotusviesti on lainvastainen ja poistetaan, silloin poistuvat kaikki siihen vastatut viestit, näin ainakin ennen en tiedä miten nyt.
Missä sää jatkat? Jos vaikka yrittäisin seurata... ( huomaa konditionaali)
Sinun härskit jutut eivät poistu kaikki tietävät miksei poistu.,kopio.
Vihreät, vasemmisto ja sdp ottaisivat näköjään kaikki.
Ny pitäs vaihauttaa ministereiksi esim. Eeva Biodet,Li Anderrsson, Kontula,Ohisalo. Niin alkas olla marssijärjestys selevä Suomessa ?
Näillä kaikilla on se pahe, ajattelevat ihmisläheisesti asioista. Elikkä suomeksi sanottuna, elikkä ovat sen heikoimman ihmisen puolella. Voidaan heittää asia toisinkin päin, mikä olisi sen heikomman ihmisen tila, jos maailmassa olisi äärioikeistolaiset yksin vallassa, johon Perussuomalaiset kuuluvat. Myös Putin, Trumpp, Oeban, ym.
Eiks Putin ole kasvanu kommunismiin KGP: koulussa jo nuorena ? Mihin se koira karvoistaan pääsee ? Suomessa vassut yrittää selittää Putinin oikeistolaiseksi.
Kyllä se koira on karvoistaan päässyt. Kyllä Putin saa tukensa maailman äärioikeistolaisilta johtajilta. Suomessakin ovat Perussuomalaiset olleet lähimpiä ystäviä Putinille. Nyt Ukrainan sodan alkaessa puoluetta yritetään valkopestä puoluetta, kannatuksen säilymisen vuoksi. Koska Suomen kansa on sijaintinsa vuoksi pelkää Suomelle käyvän samoin kuin Ukrainalle, siksi ollaan sotaa vastaan 90%
https://www.ku.fi/artikkeli/4624265-perussuomalaiset-suhtautuvat-myonteisimmin-putinin-venajaan-vasemmistoliitossa-suurin-kielteinen-kaanne
Stalinin opit näyttää olevan herralla käytössä. Eiks Stalin tappanun Ukranalaisia nälkää 40-luvulla ? Nyt uusia keinoja käytössä. Maan sähkö- ja vesijärjestelmät enstex palasiksi. Nyt jo varastettu maatilatiloja ja viljaa. Stalin oli kommari.
Silloin elettiin aikaa että Venäjällä kaikkien piti olla kommareita jos meinasi saada yhteiskunnassa jonkinlaisen aseman. Kommari on pitänyt Putininkin olla olihan hän korkeassa virassa. Kuitenkin 90 luvun vallankumouksessa nimi vaihtui Venäjäksi ja tuli uusi oikeistolainen puolue VapaaVenäjä jota Putin nykyisin edustaa, ja joka on ollut valtapuolueena nykyisin. Yhtenäinen Venäjä sai yli 54 prosenttia äänistä ja kommunistien osuus jäi hieman yli 13 prosenttiin.
Joo, ja sen heikoimman ihmisen puolison uhanalainen asema: minä en selitä.
Venäjällä niitä "kommareita" ei kyllä ole ollut sen ideologian syntymisen jälkeen, sitten bolseviikkien vallankumouksen. Totta järjestelmää nimitettiin kommunistiseksi, mutta kommunisteja ei siitä järjestelmästä juuri löytynyt, ainoastaan autoritärisiä johtajia. Politbyroo hieman suitsi pahimpia, sitten Stalinin ajan.
On aika nurinkurista kun noita autoritäärisiä valtioita kutsutaan kommunistiseksi, vaikka niissä ei juuri löydy mitään yhtymäkohtaa siihen kommunismin ideologiaan. Siinähän pitäisi kaikki jakaa kaikkien kanssa, mutta noissa maissa ainoa jaettava on kurjuus ja pakkovalta, johtajat elävät sitten yltäkylläisyydessä.
Suosittelen lukemustoksi Solsenitsyn: Vankileirien saariso
Täydellinen kirjoitus.
Olen jo aikoja huomauttanut ihmisille, että oikeita kommunisteja ei enää näy mailla halmeilla.
Perustelut ovat tuossa kirjoituksessasi.
Kehui omaa kirjoitusta, heh.
Ukrainan parlamentin puhemies Ruslan Stefantšuk julkaisi lauantai-iltana videon puhemies Jussi Halla-ahon vierailusta Ukrainan parlamentissa. Ukrainaksi pitämässään puheessa Halla-aho totesi niin Suomen kuin Ukrainan joutuneen historiansa aikana Venäjän imperialismin uhriksi.
Puhemies Jussi Halla-aho puhui Ukrainan parlamentille Holodomor-muistopäivän kunniaksi järjestetyssä erityisistunnossa.
Se nyt onkin iso uutinen, tyyppi puhuu ukrinaa, niin se saa siellä lahkeet lepattamaan, mitään sen ihmeempää tuossa ei ole.
Sama kuin Suomen eduskuntaan tuli joku ulkolainen parlamentaarikko puhumaan suomeksi niille, niin kehua riittäisi, siinä se.