Hyundai Nexo polttokennon kestävyys ehkä lyhytikäinen.

Anonyymi-ap

Tekniikan maailman artikkeli kertoo vanhemmasta Hyundai ix35 polttokennoautosta, mutta sivumainintana alempana uudemmasta Nexosta:

"Hyundain ensimmäisen vetyauton seuraajaksi tuli suurempina määrinä valmistettu Nexo, johon polttokenno maksaa varaosana ”vain” 41 650 euroa. Hyundain mukaan Nexon polttokenno on suunniteltu kestämään kymmenen vuotta tai 5 000 tuntia ennen kuin se tarvitsee huoltoa."

Joten 10 vuotta tai noin 5000 tuntia kun kaipaa huoltoa (vai oikeasti käyttöikä?) Suomessa maksavalle 80 000e Hyunadai Nexolle karvalakkimalliautolle. Ja sen päälle vielä 15v päästä uusittava vetysäiliöt ja vetyputkistot HIC ilmiön takia, joten romutukseen Nexot menee todennäköisesti reilussa 10 vuodessa todellisuudessa kun polttokenno pettää ensin. Rikkoutuessaan uusi polttokenno (moottori) hintaan 41 650e. Tuosta voi vetää johtopäätöksen että ei ne tulevaisuuden polttokennojen huoltamiset tai jopa korjaamiset tule olemaan halpoja vaikka hinnat tippuisikin. Todennäköisesti maksaa vähintään sen 20 000e jos todellakin pitää alkaa massiiviseen polttokennon vaihtoon eikä pienemmällä korjauksella selvitä. Jotkut vielä väittävät ettei polttokennoja voi juurikaan korjata vaan käytännössä uusittava kokonaan, johon kaipaisin vahvistusta jostakin. Polttokennojakin on varmasti hieman eri tekniikoilla tehty.

Teoriassa jos Nexo olisi hyvin pitkälle kaupunkiauto ja ympärivuotinen keskinopeus olisi 30 km/h (paljon liikennevaloissa seisomista vaikka myös joskus maantieajoa), niin 30km x 5000h = 150 000km. Jos taas ajettaisiin paljon maantienopeuksia ja keskiarvo olisi 70km/h (pääasiassa maantietä, hieman kaupunkia) niin 70km X 5000 = 350 000km. Tämä vain hyvin karkea pelkistetty suuntaa antava ajatusleikki kuinka monta kilometriä polttokenno kestäisi, johon vaikuttavat varmasti myös monet muutkin tekijät esim. ilman puhtaus (ionisuodattimesta huolimatta) kuinka nopeasti todellisuudessa polttokenno likaantuu sisältäpäin menettäen tehoaan. Kuulemma myös jatkuvat polttokennon käynnistämiset ja sammutukset heikentävät polttokennoa enemmän, joten esim. useat ALLE 5km lyhyet ajot eivät ole polttokennolle hyväksi.

https://tekniikanmaailma.fi/edellakavijyyden-riskit-realisoituivat-saksalaismiehen-vetyauto-piiputti-ja-korjauslasku-on-valmistajankin-mielesta-jarjeton/

https://keskustelu.suomi24.fi/t/17696132/vetytalouden-suuri-haaste-on-nimelta-hic-ominaisuus-

0

260

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kotihoito suomussalmella

        Mitämieltä ootte suomussalmen kotihoidosta?
        Suomussalmi
        35
        5315
      2. Oli kiva nähdä sut

        vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi
        Suhteet
        39
        4551
      3. Persujen VigeIius noIasi taas itsensä

        Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k
        Maailman menoa
        240
        4520
      4. Maataloustuet pois

        Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
        Maailman menoa
        221
        4375
      5. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

        Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
        Ikävä
        36
        4344
      6. Kohtalokas laukaus

        IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
        Kajaani
        26
        4172
      7. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

        Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
        Maailman menoa
        69
        4088
      8. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

        Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
        Maailman menoa
        141
        3679
      9. Joulukinkku NYT

        Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
        Maailman menoa
        20
        3014
      10. Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes

        Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!
        Maailman menoa
        27
        2981
      Aihe