Ajatelkaa, vetyautoa yritetty myydä ilmeisesti lupausten perusteella jo 7 vuotta että "seuraavana vuonna vetytankkausasema rakennetaan", mutta ei sitten olekkaan rakennettu. Siinä on sitten jäänyt yksi esittely vetyauto mustapekkana käteen. Saa nähdä saako nyt myynti viimeinkin vauhtia kun Jyväskylässä vetytankkausaseman pitäisi aueta viimeistään vuonna 2025 syksyllä.
"Suomessa on ollut myynnissä peräti seitsemän vuoden ajan uusi Hyundai Nexo -polttokennoauto, joka ei ole yrityksistä huolimatta mennyt kaupaksi.
Maahantuonnilla on seissyt esittelyautona vuodesta 2018 lähtien 79 999 euroa maksava vety-Hyundai. Nyt maahantuoja yrittää myydä kesällä Suomeen rekisteröidyn polttokennoautonsa pois, mutta edes hinnan lähes puolittaminen ei ole auttanut vielä löytämään ostajaa.
Hyundain verkkosivulla Nexon hinnaksi ilmoitetaan yhä 79 999 euroa, mutta maahantuoja kertoi Ilta-Sanomille olevansa valmis luopumaan autosta 45 000 eurolla."
"– Auton saa kaksilla renkailla, huollettuna ja parin vuoden takuulla, kertoi Hyundain yritysmyynnistä vastaava Riina Harjunpää."
Ja hankalaa on myös vetyauton huoltaminen kun varmaankin vain yhdessä toimipisteessä on melko kokematon vetytekniikan asentaja koska ei voi työn kautta oppia aidosti ammattilaiseksi, sillä ei vain vetytekniikan töitä ole ollut ja koulutuksissa käyty oppi tuppaa unohtumaan.
"Hyundailla ei ole Suomessa polttokennoautoihin koulutettua verkostoa, joten Harjunpään mukaan merkki on velvollinen huolehtimaan auton huolloista siihen saakka. "
Ja Hyundai Suomi uskoo myös ettei vetyautoja saada myytyä, joten turha tuoda niitä tänne Suomeen.
"Nexosta on tulossa täysin uusi malli ensi vuonna markkinoille, mutta sen saapuminen Suomeen on yhä epävarmaa."
https://www.is.fi/autot/art-2000011401063.html
Ja ostaja varmasti kysyy mitä vety maksaa vetytankkausaseman pumpulla ja autokauppiaalla on kiusaus heittää jokin halvemman luokan arvaus "No varmaankin 10e kilo, jolla pääsee noin 100km kun Ruotsissakin taitaa olla sitä luokkaa vedyn hinta." vaikkei todellisuudessa ole mitään tietoa SUOMEN vetytankkausaseman pumppuhinnasta. Mediassa ei ole vieläkään mitään arviota heitetty SUOMEN vetytankkausaseman pumppuhinnasta vaikka aika pian pitäisi Jyväskylän vetytankkausaseman avautua. Haiskahtaa vain siltä että vedyn hinta on niin posketon että sitä hävetään ja salaillaan viimeiseen saakka.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17717322/koska-julkistetaan-vetytankkausaseman-kuluttajahinta-suomessa
Hyundai Nexoa kaupattu jo 7 vuotta SUOMESSA ja hintaa tiputettu noin 50%.
10
216
Vastaukset
- Anonyymi
Tuohan vetyauto kannattaa myydä 7 vuoden ikäisenä purettuna, sillä Kaliforniassa hinnanalennus on hurjaa. :D
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18671412/7-vuotta-vanha-vetyauto-kannattaa-myyda-mielummin-osina-kuin-parilla-tonnilla-
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18006801/vetyautosta-tarjotaan-surkeasti-autoliikkeessa- - Anonyymi
Vaikka on täysin uusi vetyauto, niin onko vetyauton takuu mennyt käytännössä umpeen?
- Anonyymi
"Saara Vunnelin mukaan uudenkarhea auto ei sovellu leasingkäyttöön, koska sen arvoa on vaikea määrittää. "
Toisinsanoen Hyundai tietää itsekkin että VANHAN vetyauton arvo tippuu huimasti niin ei halua sitä leasata vaan myydä jollekkin tyhmälle tietämättömälle, joka kärsii suuresta arvonalennuksesta kun uudella omistajalla suuria vaikeuksia saada sitä enään eteenpäin myytyä. Varaosiakaan ei kannata pitää Suomessa juuri yhtään kun kysyntää niille ei ole, joten varaosia joutuu vetyautoon tilaamaan ja odottelemaan. Hintakin voi olla aika suolainen kun pitää käyttää aina vain monopoliaseman alkuperäisiä osia kun ei tarvikkeena löydy. - Anonyymi
Tunnistaako kukaan lehden kuvassa olevaa vetyauton taustaa että missä autoliikkeessä tämä Nexo on myytävänä? Missä sitä voi käydä katsomassa ihan paikan päällä?
- Anonyymi
7 vuotta eikä vetyauton hinta ole tippunut edes puoleen. Kyllä vetyautot pitävät hyvin hintansa... jos niillä ei ajeta. :D
- Anonyymi
Miettikää kuinka tuskaista on vetyauton tankkaus autoliikkeellä kun sitä vetyä vain väkisin myös katoaa tankista hiljakseen. HIC ominaisuus on myös kuluttanut vetyautoa vaikka se on vain seissyt lähes koko ajan autoliikkeessä.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17696132/vetytalouden-suuri-haaste-on-nimelta-hic-ominaisuus-
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17401861/vety-lammittaa-ilmastoa-11-kertaisesti-vuodot-tukittava-
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17065886/vetya-haihtuu-tankista-rahaa-tuuleen- - Anonyymi
Se ainoaa auto joka on myyty, omistaa turkulainen vaari joka käy tankkaamassa autonsa Tukholmassa. Autolautalla yli meren ja Ruotsin puolella reipas ajomatka tankille ja sitten takaisin. Todella ilmastoystävällistä ja edullista autoilua.
- Anonyymi
Eiköhän tuokin kohta lahjoiteta johonkin automuseoon viemästä myymälätilaa.
- Anonyymi
Jep, kuinka hienon stoori siitä saadaan automuseolle. "Tätä vetyautoa yritettiin myydä Suomessa 7 vuotta vaikkei ollut yhtäkään vetytankkausasemaa." :D
- Anonyymi
No mikä nyt on vetyfanit? Miksei 45 000e hintainen alennus vetyauto kelpaa? Kumma kun netissä vetyautoa fanitetaan, mutta kun pitäisi se raha kaivaa omasta taskusta ja siirtyä aidoksi vetyautoilijaksi, niin ei kiinnosta. Kaksinaamaista touhua.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17259553/mita-saa-70-000---90-000e-vetyauton-hinnalla
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 561338
Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha
Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.1601270Janni Tikkanen ohjattiin miesten pukuhuoneeseen
Vai olisko sittenkin Janne Tikkanen? Jos siellä jalkojen välissä on miesten killukkeet, mieshän tämä Janni on. Ja kuuluu581222Mitä vastaisit
Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle601135Tiedän ettet tehnyt tahallasi pahaa
Asiat tapahtuivat, ristiriidat ovat meitä vahvempia. Olemmeko me niin vahvoja, että selviämme tästäkin vielä? Aika paljo1041101Rakastan ja ikävöin sinua
Ei helpota tämä ikävä millään. Pelkäsin että tämä ajanjakso tulee olemaan juuri näin vaikea. Siksi halusin ennen tätä pä58907Nyt tiistain galluppi alkaa....
Kuka on sun elämän rakkaus? Ketä kaipaat edelleenkin? Nyt nimiä vaan rohkeesti tuohon alle.Tää on ikäväpalsta, eikä mikä56883KIIKKUSTUOLI
Aloitetaan taas uudella alustalla, nuo pitkiksi venyneet ovat hankalia etsiä uusia viestejä, joskus vastauksia tulee sin81832- 51817
Miten aiot saada kaivattusi?
1) loukuttamalla 2) kidnappaamalla 3) huijaamalla 4) jokin muu, mikä?54795