Talviyön valoilmiö

Anonyymi-ap

Yhtenä yönä huomasin sattumalta valon ja sitten myös toisen. Asuinpaikka on täysin pimeä syrjäinen paikka. Uskoin ensin, että siellä on joku ajanut mopolla ojaan tiellä ja lähtenyt otsalampun tms kanssa liikkeelle tms. Täysin säkkipimeässä etäisyyden hahmottaminen on hankalaa, mutta nyt olen katsellut tätä valoilmiötä useina öinä. Ja kyse ei voi olla mistään lenkkeilijästä enkä tiedä onko Suomessa mitään loistavia eläimiä käännä jotka lentävät pakkasella. Kiikaria minulla ei ole.
Nämä valot tai välillä vain yksi jonka näkee liikkuvat hitaanpuoleisesti melko matalalla sivusuunnassa ehkä noin 2m? korkeudella maan pinnasta josta tosiaan menevät sivusuuntaan välillä nousten yös ylöspäin, liikettä kuvaava voisi olla meduusan liike jos se nyt edes yhtään on tilannetta kuvaava. Valot myös vaikuttavat mahdollisesti pyörivän sen valon voimakkuuden pienen muuttumisen myötä. Valo on selkeä kirkas, en osaa sanoa onko siinä jotain värejä mukana, mutta kuin se valaisi välillä eri suuntiin enemmän kuin sieltä tulisi pieni valokeila. Eilen yöllä havaitsin, että tällainen valo, jollainen oli siis alempanakin, oli ylempänä myös ja se lähti koko ajan kohoamaan, mutta välillä laski ja pysähtyi ja nousi ja laski, kunnes näytti lopulta että se lähti lähestymään. Laitoin verhon kiinni. En tiedä onko tälle mitään selitystä joka olisi ns normaalilla käytännöllä selitettävissä. Itse eniten uskoisin kyseessä olevan jonkinlainen maanulkopuolinen aktiviteetti. Ja koska mitään selitystä en ole keksinyt, miettinyt myös voiko kyseessä olla jotkin keijut mutta eilisyön jälkeen jolloin toinen valo lensi korkeammalle taivaalle, en nyt oikein usko että kyseessä olisi muu kuin tuntemattomat lentävät esineet.
Yritin googlettaa. En ole löytänyt mitään järkevää selitystä. Ketään ei oikein ole ketä voisin pyytää katsomaan tapahtumaa kanssani. Valo ei ole kovin iso ja se on muodoltaan mahdollisesti pyöreä tai siltä se näyttää matkan ja pimeyden vuoksi lutra valokeila voimistuu välillä eri suuntiin, kuin siellä olisi jokin valo jota liikutellaan. Tapahtuma aika on todella myöhäinen yö kun kaikki valot ovat sammuneet tieltäkin ja tuo tilanne jatkuu, en tiedä miten kauan, koska en ole jäänyt seuraamaan niin kauaksi vaan mennyt nukkumaan, mutta tämä vaikuttaa toistuvan joka yö.

0

132

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ootko nainen noin mustis musta

        Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
        Ikävä
        89
        7209
      2. Sen kerran kun siellä käyn

        Voisit olla paikalla💚💛☘️
        Ikävä
        35
        3811
      3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

        Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
        Ikävä
        45
        3400
      4. Kauan säkin jaksoit

        Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
        Ikävä
        40
        2552
      5. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

        Tämä on ilon päivä 😊
        Kotimaiset julkkisjuorut
        208
        2336
      6. rakastan sinua!

        Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
        Ikävä
        41
        2332
      7. Sä olet nainen kuuluisa..

        ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
        Suhteet
        123
        2226
      8. Miksi kaipaat

        Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
        Ikävä
        29
        2139
      9. Mietin tässä T....

        Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
        Suhteet
        24
        1878
      10. Siis hetkonen

        Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
        Ikävä
        40
        1799
      Aihe