Toivon mukaan Laitin Petra osaa hävetä, koska Kaisa on syntynyt Utsjoen kunnassa saamelaiseksi.
Ei ole koskaan valittanut, että häntä on huonosti kohdeltu koska on saamelainen.
Enkä ole koskaan kuullut, ettei ole saamea saanut puhua.
Enkä kyllä kehtaa edes valittaa, että saamelaiset on omineet meidän suomalaisten uutis kulttuurin. Minusta on hienoa, että ovat näin nykyaikaisia vaikka he elää myös sitä vanhaa tunturi ja poro kulttuuria.
Laitin Petran saamelais kulttuuriin Helsingissä kuuluu varmaan Kallion perinteinen rotta kulttuuri josta yks päivä luin.
Oddasatin Aikion Kaisa on kuulemma huomenna linnan juhlissa.
7
530
Vastaukset
- Anonyymi
Loistava luonnollinen positiivinen nainen Kaisa,se on minun suomalaisen mielipide.
- Anonyymi
😋😋😋😍😍😍😍😋😋😋
😍 Nymfomaani -> https://l24.im/ecC7ux#kissagirl21
🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞
- Anonyymi
"Suurinta hallaa saamelaisten maineelle julkisuudessa tekee tällä hetkellä herkkähipiäinen saamelaisaktivisti Petra Laiti, joka loukkaantuu talossa, puutarhassa ja taidenäyttelyssä."
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/328334c8-4e18-4eda-a7b5-e288b8d10be6
just så!- Anonyymi
Onhan tuo nyt kinkkinen homma. Siis esimerkiksi kun haluaisin opiskella jotain saamen kielistä, ehkä pohjoissaamea, mutta en voisi kyseistä kieltä käyttää koska sehän varmasti olisi paheksuttavaa kulttuurista omimista, niin miksi vaivautua? Todella harmi, kun ovat vielä uhanalaisia kieliä, katoavat vielä pois.
- Anonyymi
Kohta riidellään ongenkoukustakin eli kumpi sen koukun ja onkivapan alunperin keksi.
Huckleberry Finnin nimi kyllä viittaa eniten suomalaiseen joten pitäskö kieltää kulttuurin omiminen saamelaisilta !?
Saattaa kyllä saamelaisetkin kuolla kaikki siinä sivussa eli todistettavasti Petra Laiti yrittää tappaa kaikki alkuperäiskansat. - Anonyymi
Erittäin hyvä kolumni Sanna Ukkolalta! Joutais saamenkieliset uutiset poistaa televisiosta muilta kuin saamenkielisiltä alueilta. Ennen katsoin ja kuuntelin mielenkiinnolla, nyt boikotoin tästä eteenpäin . Jos ruppeevat syyttämään kulttuurin omimisesta kun seurasin, ei enää uskalla kahtoo, ei edes kuunnella.
- Anonyymi
Kaisa on yksi suosikkitoimittajista.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.663062Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91801- 1111694
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2241229- 123977
- 93943
- 60924
Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil67916Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik6835- 84819