Kerran olin edesmenneen naiseni ja muun jengin kanssa naisineen kiinalaisessa...
Otin sellaista kivan näköisiä lihasuikaleita. Hyi helvt oli pahoja. Luulin, ettei mikään voi maistua niin pahalta.
Vähänpä tiesin. Työkaverini toi hapansilakkaa töihin. En maistanut. Jo se haju sai entisen (silloin presentutaalisen) voimanostajan itkemään.
>simiti<
Iljettävin ruokanne?
43
564
Vastaukset
- Anonyymi
Siansorkka hapankaalilla, makuasioista ei voi kiistellä.
AV - Anonyymi
Kiinalaiset maistuu todella hyvin, mutta olihan se ensimmäinen hapanimelä makukokemus järkytys, kunnes sen makumaailma avautui.
Lapsena inhosin kaikkea ruskean väristä ruokaa. Se tuli paistikastikkeesta mieleen tänään. Vanhukset aina moittivat, ettei läski ja mäski kelvannut, niin kuin olisi pitänyt.
Vieläköhän lapset halutaan totuttaa lihaan ja paistettuun, vaikkei se heille maistuisi?- Anonyymi
Nykyhallitus pakkosyöttää nötkötillä ja pensamauri oñ kumminna.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nykyhallitus pakkosyöttää nötkötillä ja pensamauri oñ kumminna.
Nötkötti on niin kallista, ettei edes pensa mauri uskalla ostaa sitä. Tiedän koska olin samaan aikaan kaupassa.
Turkissa söin jotain kivan näköisiä lihasuikaleita. Ne maistui ihan sanoinkuvaamattoman hirvittäviltä. En yhtään tiedä mitä elukkaa se oli tai mikä ruhonosa.
- Anonyymi
Lidlistä ostin jotain turkkilaisia makeisia, sellaisia tomusokerilla päällystettyjä.
Sitkeitä olivat ja tuoksuivat naisen hajuvedeltä.
https://www.youtube.com/watch?v=zIVvpeXBpIQ
Videon alussa Niilo22 testaa kyseiset makeiset
- Anonyymi
kissaqn aivot6
muttu niin jooh joku tytty6ökwsv pyör5ii sängyddä kuin Yo5nerto unicdeewn. - Anonyymi
joa alkaa näkrmään joytsin pshss unys jsw pyö5imään kuin Hu555ikwswsni... minä yr5i66äidin hy7ää joyrnkin 66ä ihswn 6u5hbgwddw jn4
- Anonyymi
Ei tarvitse edes poistua Suomesta, eikä etsiä mitään eksoottista (vaikka niistäkin taatusti löytyy karseita kokemuksia). Perinteinen kotimainen maksalaatikko 🤢.
- Anonyymi
Älä. älä maksalaatikko on meikäläisen mieliruokaa.
Maituu hyvältä, kun laittaa kuuman maksalaatikon päälle voisiivuja/voisulaa ja
makeaa hyytelöpuolukka hilloa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Älä. älä maksalaatikko on meikäläisen mieliruokaa.
Maituu hyvältä, kun laittaa kuuman maksalaatikon päälle voisiivuja/voisulaa ja
makeaa hyytelöpuolukka hilloa.Eiköhän jokaiselle ruokalajille tällä pallolla löydy ihmisiä, jotka siitä tykkäävät. Mä annan mielelläni sulle minunkin osuuteeni maksalaatikoista. Win win, sä tykkäät, mua se oksettaa.
Silakka kaikissa muodoissaan. Haju, maku ja koostumus saa oksennuksen nousemaan kurkkuun.
Tryffelit (siis ne oikeat, eivätkä samalla nimellä kutsuttavat karamellit).
Koska haistan asioita hyvin, niin niiden haju on aivan karmea.
Aseman vessa on hyvin lähellä sitä hajua.
(sisältävät androstenonia ja minä haistan sen)- Anonyymi
Johtuneeko samasta, mutta järkytyin että kalliilla hinnalla ostamani tryffeliöljy haisi joltakin täysin odottamattomalta. Odotin haistavani herkkutattiin verrattavaa, mutta monin verroin parempaa.
Ajattelin, että olin mennyt halpaan ja ostanut kaupan huijausta, vaikka tuotetta mainostteiin aidosta. Ei se muistuttanut käymälää, ehkä enemmän jotain outoa. Anonyymi kirjoitti:
Johtuneeko samasta, mutta järkytyin että kalliilla hinnalla ostamani tryffeliöljy haisi joltakin täysin odottamattomalta. Odotin haistavani herkkutattiin verrattavaa, mutta monin verroin parempaa.
Ajattelin, että olin mennyt halpaan ja ostanut kaupan huijausta, vaikka tuotetta mainostteiin aidosta. Ei se muistuttanut käymälää, ehkä enemmän jotain outoa.Osa ihmisistä ei haista androstenonia lainkaan ja osalle se haisee vaniljaiselta tms. Minun geeneilläni se on selvästi aseman vessan haju ja sinullakin on ilmeisesti genetiikka samaan suuntaan, mutta ehkä sinulla hieman eri geeniversio.
Minulle tulee ensimmäisenä mieleen joku liharuoka, missä se liha on jänteistä ja siellä voi olla jotain rustoakin ja sitten suuhun tulee läskiklöntti, mitä yrittää jauhaa ja jauhaa kuin purukumia ja niellä, mutta se vain pyörii suussa, eikä suostu menemään alas.🤢
Minulla on kouluajoilta muistikuva sellaisesta ruoasta. Liekö ollut läskisoosi tai kanaviillokki? 🤔
Läskisoosia en ainakaan pysty maistamaan edes sianlihakastikkeen nimisenä.
Samaan luiskaan menee aladobi sekä sianpääsyltty.
Kieltä voin syödä, jos en vain tiedä mitä se on.
Jos se lukee menussa, sekin jää maistamatta.Minulla on samoja ajatuksia.
Armeijan "Noppasoppa" oli kamalaa, sillä siinä oli kuutioiksi leikattua säilykelihaa, jossa oli aivan kaikkea. Osassa kuutioissa oli näkyvissä miten suuri verisuoni kulki läpi.
Kieliä en varsinkaan suostu syömään ja lapsena pakotettiin syömään lihahyytelö, ja vielä kehdattiin väittää, että se on hyvää.
Mutta hyvin tehty kanaviillokki on oikeasti hyvä ruoka.buddy-love kirjoitti:
Minulla on samoja ajatuksia.
Armeijan "Noppasoppa" oli kamalaa, sillä siinä oli kuutioiksi leikattua säilykelihaa, jossa oli aivan kaikkea. Osassa kuutioissa oli näkyvissä miten suuri verisuoni kulki läpi.
Kieliä en varsinkaan suostu syömään ja lapsena pakotettiin syömään lihahyytelö, ja vielä kehdattiin väittää, että se on hyvää.
Mutta hyvin tehty kanaviillokki on oikeasti hyvä ruoka.Noppasoppaa en ole maistanut, mutta se kuulostaa juurikin tähän otsikon kategoriaan kuuluvalta..
Minunkin äitini piti lihahyytelöstä ja teki sitä aikoinaan myös itse. Jouduin sitä myös siksi aina joskus maistamaan, mutta sittemmin kieltäydyin ehdottomasti tuosta "herkusta".
Itse asiassa minäkin olen syönyt myös hyvää kanaviillokkia. Mietin vaan, missä ruoassa olisi voinut olla rustoa mukana ja päädyin johonkin kanaruokaan. 🙂Xena-183 kirjoitti:
Noppasoppaa en ole maistanut, mutta se kuulostaa juurikin tähän otsikon kategoriaan kuuluvalta..
Minunkin äitini piti lihahyytelöstä ja teki sitä aikoinaan myös itse. Jouduin sitä myös siksi aina joskus maistamaan, mutta sittemmin kieltäydyin ehdottomasti tuosta "herkusta".
Itse asiassa minäkin olen syönyt myös hyvää kanaviillokkia. Mietin vaan, missä ruoassa olisi voinut olla rustoa mukana ja päädyin johonkin kanaruokaan. 🙂Exälläni oli tapana syödä kananluista ne päissä olevat rustot.
Yäk-yäk-yäk.
Lipeäkala on myös karmea ruoka ja olen varma, että se perustuu pelkästään väärin ymmärrettyyn reseptiin.buddy-love kirjoitti:
Exälläni oli tapana syödä kananluista ne päissä olevat rustot.
Yäk-yäk-yäk.
Lipeäkala on myös karmea ruoka ja olen varma, että se perustuu pelkästään väärin ymmärrettyyn reseptiin.Eih 😱 Minua ällöttää ajatuskin niistä kanan rustoista..
Sen sijaan.. lipeäkalaa syön kyllä. 🙂 Isällä oli tapana jouluksi liottaa kuivattuja turskia (tai jotain sellaisia..) koivuntuhkasta tehdyssä lipeäliemessä. - Onhan se haju ihan hirvittävä, kun niitä kaloja lopulta keitetään, mutta tosiasiassa se kala itsessään ei maistu oikein millekään, kunhan se on liotettu kunnolla lipeäkylvyn jälkeen. - Jauhettu maustepippuri, suola ja valkokastike tekevät maun kalaan, jos sitä ei vain ole keitetty liian pehmeäksi. - Kyllä sitä kerran vuodessa syö. 👍Xena-183 kirjoitti:
Eih 😱 Minua ällöttää ajatuskin niistä kanan rustoista..
Sen sijaan.. lipeäkalaa syön kyllä. 🙂 Isällä oli tapana jouluksi liottaa kuivattuja turskia (tai jotain sellaisia..) koivuntuhkasta tehdyssä lipeäliemessä. - Onhan se haju ihan hirvittävä, kun niitä kaloja lopulta keitetään, mutta tosiasiassa se kala itsessään ei maistu oikein millekään, kunhan se on liotettu kunnolla lipeäkylvyn jälkeen. - Jauhettu maustepippuri, suola ja valkokastike tekevät maun kalaan, jos sitä ei vain ole keitetty liian pehmeäksi. - Kyllä sitä kerran vuodessa syö. 👍Hyvää yötä 😴
Xena-183 kirjoitti:
Hyvää yötä 😴
Minulla on epäilys, että jos sen lipeän jättäisi pois liotuksesta, niin se olisi paljon syömäkelpoisempi ruoka.
Öitä.Xena-183 kirjoitti:
Eih 😱 Minua ällöttää ajatuskin niistä kanan rustoista..
Sen sijaan.. lipeäkalaa syön kyllä. 🙂 Isällä oli tapana jouluksi liottaa kuivattuja turskia (tai jotain sellaisia..) koivuntuhkasta tehdyssä lipeäliemessä. - Onhan se haju ihan hirvittävä, kun niitä kaloja lopulta keitetään, mutta tosiasiassa se kala itsessään ei maistu oikein millekään, kunhan se on liotettu kunnolla lipeäkylvyn jälkeen. - Jauhettu maustepippuri, suola ja valkokastike tekevät maun kalaan, jos sitä ei vain ole keitetty liian pehmeäksi. - Kyllä sitä kerran vuodessa syö. 👍Hetkinen muuten, vallankumouksllisesti ehdotan sitruunahappoliotusta.
Lohen päälle laitetaan usein muutenkin sitruunaa, niin sitruunaliotettu turska voisi olla ihan syömäkelpoista.- Anonyymi
Aladobi onkin tarkoitettu älykkäille ihan aivoruoaksi. Kirjaimellisesti.
>simiti< - Anonyymi
buddy-love kirjoitti:
Exälläni oli tapana syödä kananluista ne päissä olevat rustot.
Yäk-yäk-yäk.
Lipeäkala on myös karmea ruoka ja olen varma, että se perustuu pelkästään väärin ymmärrettyyn reseptiin.Säilyvyyteen se perustuu, mikäli et oikeasti tiennyt. Mutta lienee noista kaloista olemme samaa mieltä?
Itse syön pilkkiessäni aina kalat raakana ja murisen muille.
Lieneekö se syynä, ettet koskaan näe pilkkijöitä vierekkäin?
>simiti< Anonyymi kirjoitti:
Säilyvyyteen se perustuu, mikäli et oikeasti tiennyt. Mutta lienee noista kaloista olemme samaa mieltä?
Itse syön pilkkiessäni aina kalat raakana ja murisen muille.
Lieneekö se syynä, ettet koskaan näe pilkkijöitä vierekkäin?
>simiti<Kuivattu turska säilyy kyllä hyvin, mutta miks ihmeessä se pitää liottaa lipeäliemessä.
Eikö voisi vain laittaa sen kuumaan (yli 60C) veteen ja antaa liota siinä.- Anonyymi
Xena-183 kirjoitti:
Eih 😱 Minua ällöttää ajatuskin niistä kanan rustoista..
Sen sijaan.. lipeäkalaa syön kyllä. 🙂 Isällä oli tapana jouluksi liottaa kuivattuja turskia (tai jotain sellaisia..) koivuntuhkasta tehdyssä lipeäliemessä. - Onhan se haju ihan hirvittävä, kun niitä kaloja lopulta keitetään, mutta tosiasiassa se kala itsessään ei maistu oikein millekään, kunhan se on liotettu kunnolla lipeäkylvyn jälkeen. - Jauhettu maustepippuri, suola ja valkokastike tekevät maun kalaan, jos sitä ei vain ole keitetty liian pehmeäksi. - Kyllä sitä kerran vuodessa syö. 👍Mites kanan nahka, kai sulle kanan nahka maistuu sellainen rapeksi pannulla paistettu, muutama höyhen mukana, niin avot!
Entäs sian nahka, samanlainen, mut muutama sianharjas mukana. buddy-love kirjoitti:
Hetkinen muuten, vallankumouksllisesti ehdotan sitruunahappoliotusta.
Lohen päälle laitetaan usein muutenkin sitruunaa, niin sitruunaliotettu turska voisi olla ihan syömäkelpoista.Sitruunahappoliotus kuulostaa mielenkiintoiselta 😄 En tiedä mihin se lipeä oikeasti vaikuttaa; kalan makuun, rakenteeseen tai liotuksen nopeuteen vai mihin.
Olisi kyllä mielenkiintoista kuulla jos vielä olisi tietoa reseptin historiallisesta perusteesta.Anonyymi kirjoitti:
Mites kanan nahka, kai sulle kanan nahka maistuu sellainen rapeksi pannulla paistettu, muutama höyhen mukana, niin avot!
Entäs sian nahka, samanlainen, mut muutama sianharjas mukana.Kiitos ei. - Tanskalaisessa juhlapöydässä on sellaisia sian nahkoja rapeaksi paistettuna ja olikohan ne myös jotenkin sokeroitujakin. 🤔 - Pakkohan sitä on ollut kohteliaisuuttaan maistaa, mutta en vakuuttunut.
- Anonyymi
Ja voi oike4in sitty joku 6y66ökqve4r5i pyö4ii sänngysssä kuin to45nsarorw 6wi hukssni.... joye4nkin paraqna et66tä herää jne...
- Anonyymi
Kananjalat kiinalaisessa ravintolassa (olin siellä kaveriporukalla ja kiinalais-australialainen kaverini tilasi pöydän täyteen erilaisia ruokia kokeiltavaksi).
Kokonaisena keitetty taskurapu. Hirveä ilmestys lautasellakin, ja ne sisäelimet, kun kuoren avasi, oli inhottavia. Söin vain vähän lihaa yhdestä "jalasta" kohteliaisuudesta, mutta oksennus meinasi tulla pelkästä ravun ulkonäöstä. Pöytäseuruenaapuri söi iloisena myös minun rapuni.- Anonyymi
Kiinalaiset ja Thaimaalaset syö ihan mitä vaan, mut maksalaatikko aiheuttaa heille yök reaktion, vaikka maksalaatikko on herkkua verrattuna moneen kiinalaiseen ja thaimaalaiseen ruokalajiin.
Ankka oikein valmistettuja on herkullista, mutta thaimaassa sekin saadaan haisemaan ja maistumaan ihan karmealta jollakin valmistus tavalla.
- Anonyymi
joulupässin wli pukin ai cort
- Anonyymi
Maituukos palstalaisille kampsupaisti eli veripalttoosa tehty keitto.
Nuorena en siitä tykännyt, mutta vanhempana on taas maistunut,
Lenkkimakkaraa olen siihen myös lisänyt.
Vähän niinku mustamakkarakeitto.
https://4.bp.blogspot.com/-46xatEeXm6E/T-siiHWOIgI/AAAAAAAAAG0/W0Wsbwfz_FA/s1600/selleri.JPG- Anonyymi
En kyllä tajua mitä tekoa tuolla kampsujen kanssa on. Kampsuista tykkään kyllä, mutta tuota en ensimmäisenä itse valitsisi.
- Anonyymi
joulun päddi erli pukki
Pariisissa joku thaimaalainen ruokapaikka. Mulla oli joku keitto, ja sitten kaverin kanssa ihmeteltiin mitä ne yhdet elukkaa muistuttaneet lierosuikaleet siinä olivat. Meni ruokahalut.
- Anonyymi
kuha eli särki eli kiiski sama kala
kuhq ionb on kiiski.
muttqa 6tosi ihmeellinen sstuudjuyuiddws Comqa, ihmeellinen jäyy6iju66u - Anonyymi
punajuuri, lapsena, luultuna sen olevan makeaa...Muuten syön vaikka pieniä kiviä.
Ketjusta on poistettu 12 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san1872395- 581315
Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas1621187Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta3661137Martina ja jalkapalloilija2
Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?1871068Sijaiskasteet kuolleitten puolesta
Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j3731059Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu1221028- 961026
Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta153982Oikea kaste on syntisten kaste
Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka58975