Itsetehtyä makkaraa - ohjeita onko?

meillä iski isännän kanssa into kokeilla kuinka noita makkaroita tehdään, luonnonsuolia on jo hankittu mutta ohje puuttuu... olisiko kellään hyvää reseptiä? Lähinnä makkara tulisi grillattavaan muotoon
3836
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Hei! Ruokala.tv;n sivulla on ainakin yksi ohje, olisko ollut Chorizoille, muistaakseni siinä oli joitain muunnosvinkkejäkin.

Äänestä

Itsetehdyt luonnonsuolimakkarat hajoavat grilliin kun eivät tahdo uunissakaan tasaisessa vuoassa ehjinä pysyä. Makkaran puuromainen, kypsyessä rakeinen massa sitten ropisee grilliritilöistä grillin sisään.

Että en suosittelisi millä tahansa ohjeella kotitekoista makkaraa grillaamaan, ellei ohjeessa nimenomaan mainita kypsennystavaksi grilli. Jos uuni, niin usko pois, että grillissä tulee vaan sottaa.

Äänestä
  • Omatekoinen makkara kannattaa keittää "ei ihan poreilevassa" vedessä ja grillata tai paistaa vasta sen jälkeen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Milla.M kirjoitti:

meillä iski isännän kanssa into kokeilla kuinka noita makkaroita tehdään, luonnonsuolia on jo hankittu mutta ohje puuttuu... olisiko kellään hyvää reseptiä? Lähinnä makkara tulisi grillattavaan muotoon

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu