meillä iski isännän kanssa into kokeilla kuinka noita makkaroita tehdään, luonnonsuolia on jo hankittu mutta ohje puuttuu... olisiko kellään hyvää reseptiä? Lähinnä makkara tulisi grillattavaan muotoon
Itsetehtyä makkaraa - ohjeita onko?
Milla.M
52869
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
En tiedä, kokeilisin oman tekoisilla "laitteilla" saada pötkön muotoiseksi(muoviputki puu kapula).
Näin epäterveellisen ruuan ystävänä käyttäisin yhtenä vaihtoehtona- jauhelihaa, tietenkin maustettu halujensa mukaan kaikki muut tykötarpeet mitä tulee mieleen. kokeilua vaan.
tänään sitten tehtiin ja tulos oli se, että koiralle kyllä kelpasi. Lopputulos oli lähinnä makkara, jonka sisus oli löysää jauhelihapihvin makuista mössöä eikä voi sanoa että kovinkaan herkullista olisi ollut. Urakka kesti kaikenkaikkiaan reilut 3 tuntia ja päädyimme siihen, että meille makkarat ostetaan edelleen kaupasta. Mutta, nyt on ainakin kokeiltu! :)
Tervehdys Milla.M
Olen kaverini kanssa tehnyt 3 kertaa kotimakkaraa. Eka kerta oli vastaava kuin sulla. Elä lannistu. Toisella kerralla maustoimme enemmän mut kohtuudella. Uskalsimme jopa tarjoa kavereille. Kritiikki oli kannustavaa. LISÄÄ Mausteita. Kolmannella kerralla lisäsimme mausteita reippaammin ja samalla teimme koe paloja mikrossa. Sitten valmis massa suoleen, keitä lihaliemi ja maustepippuri liemessä niin kauan, että lihan lämpötila on noin 82 astetta. Sen jälkeen välittömästi kylmään juoksevaan veteen kattiloineen päivineen. Kun makkarat ovat jäähtyneet nosta pois ja kuivaa. Loppu silaus paista, uunissa taikka grillaa. Oma pielipide on, että grilla tulee mukaan savumakua. Koti makkara ei ole vastaava kuin teollinen, mutta aikansa kun harjoittelee ja löytää oman reseptin ei sitä sitten niin kauheasti ostele enään kaupasta valmiita makkaroita. Tässä sulle eräs makkara sivu.
http://home.pacbell.net/lpoli/index.htm
Katso toi formulations painike sen alla on eri ohjeita
mausteita makkarasta ei kyllä puuttunut, kysymys oli lähinnä kai jonkinlaisen sidosaineen/jauhon tms. vähyydesta, ettei tulos olisi ollut kertakaikkisen löysän lihamurekkeen oloinen. Laitoimme massaan perunajauhoa mutta ilmeisesti liian vähän?
Itellä samanlainen alkukokemus mutta, älä kuitenkaan luovuta. Tässä sulle pari linkkiä.
http://www.yle.fi/matochfritid/recept.php?id=1027
http://www.pirkka.fi/ruoka/kokkaajan-opas/liha/nyt-valmistat-makkaraa.aspx