Trump puolusti itseään toistamalla Vladimir Putinin sanoja
Trump kehui puheessaan Pohjois-Korean johtajaa Kim Jong-unia ja Unkarin pääministeriä Viktor Orbánia. Bidenin kampanja vertasi Trumpia Hitleriin.
YLE
https://yle.fi/a/74-20065443
Trump kehui puheessaan Pohjois-Korean johtajaa Kim Jong-unia ja Unkarin pääministeriä Viktor Orbánia. Bidenin kampanja vertasi Trumpia Hitleriin.
YLE
https://yle.fi/a/74-20065443
Vastaukset 38
Vanhimmat
Tuokaa ne Suomulle rauhoittumaan!
Se tulee täälläkin vielä kiire, olemme geopoliittisessa polttopisteessä!
Joo, tavallaan. Kuitenkin polttopisteet muuttavat paikkaansa tasaisin välein. Kemijärvellä on kauan harrastettu avaruudentutkimuksen avulla polttopisteen siirtoa. Huomaa tässäkin ketjussa kommentti avaruusnaaraista. Sehän hymyilyttää väärään aikaan, väärässä paikassa.
Islannissa tulivuori alkoi sitten toimimaan pitkän vartoomisen jälkeen. Grendavikissa lähellä pääkaupunkia.
Tämäkin johattaa meidät ajantasalle.
Ihan oma polttopiste oli LOPPIAISENA 6.1. 2021 kun Yhdysvaltain presidentin Trumpin osuus kapinassa Washingtonissa oli ajankohtainen tapahtuma
Nyt ajantasalle johdattelee BONUSMAMMA.
Älkää pelätkö! Avaruusnaaraat tulevat apuun ryntäät paljaana ja kiihko silmissään.
Vielä hymy hyytyy...
Höpötys saattaa kiristää tunnelmaa, ei helpota lainkaan.
Huh huh ja voi nenä. Monesti humanoidit ovat kaapanneet hänet aluksellensa ja tehneet seksuaalisia juttuja. Jo 15 persreikä vaihdettu, huh huh…
Aitoa kemijärveläistä huumoria.
Joko tuulipuvut kahisee ?
Kommandona kirmaillaan tykki pystyssä.
Sietäjät sietää, höpöttäjät höpöttää
Venäjän johtaja Vladimir Putin halusi sunnuntaina lähetetyssä televisiohaastattelussaan kertoa selvästi, ettei Venäjä jätä reagoimatta Suomen Nato-jäsenyyteen.
Putin aloitti sanomalla, ettei Venäjällä ole minkäänlaisia aikeita hyökätä Nato-maihin.
Hän jatkoi puhumalla Suomesta, jonka kanssa Venäjän suhteet olivat hänen mukaansa ”mitä ystävällisimmät ja sydämellisimmät”, kunnes Suomi ”vedettiin” Natoon.
Mitään isompia ongelmia ei Putinin mukaan ollut, mutta ”nyt niitä tulee”. Putin otti naurahtaen esiin esimerkiksi Leningradin sotilaspiirin luomisen ja uusien sotilasjoukkojen perustamisen.
Putinin haastattelulausunnot herättivät laajalti huomiota myös maailmalla. Hänen näennäinen rauhoittelunsa ja vakuuttelunsa hyökkäämättömyydestä tulkittiin uhkailuksi, sillä tällaisilla Putinin lupauksilla ei ole mitään uskottavuutta.
HS.
.....Tiedetään mitä tuleman pitää, Putin jaksaa odottaa.......
-Trumppi valtaan
- USAn selän kääntö euroopalle
-munattomat euroopan "suurvallat"
-autoritääristen maiden liitto
-putinin ja trumpin hyökkäämättömyys-sopimus
-Suomen "pelastaminen Natolta ja natseilta"
No ei se Putin ensimmäiseksi Suomeen hyökkää, ensin pitäisi saada rakennettua armeija entistä ehommaksi, se vie vuosia, sitten on ne naapurit jotka ei kuulu Natoon, sen jälkeen Naton heikoimmat lenkit, jos Euroopan Nato maat sitä ennen ymmärrä varustautua sitä varten.
Eli ei se ryssä sieltä sutena vielä ole tulossa, kunhan räkyttää ja uhoaa omalle kansalleen.
Mieti montako maata Euroopassa on Putinin kavereita, esim. Unkari ja Turkki myös on jatkuvassa yhteydessä ollut Venäjään. Valko-Venäjä on jo osa Venäjää, Venäjän kalustoa ja sotilaitakin on ainakin ollut siellä, joitakin pienempiä valtioita saattaa olla Venäjän kans yhteyksissä.
Putin on vuosia sitten ennen krimin valtausta, puhunut suur-Venäjästä, halusta saada siihen kuuluneet maat takaisin. Putin on hyvää pataa, Kiinan ja pohjois-korean kans, saanut pohjois- korealta aseita, entä yhteydet lähi-itään ja Afrikan valtioihin. Putin on umpikiero, ei voi luottaa sen puheisiin, aina ollut ketunhäntä kainalossa. Ei NL, Stalin, ilmoitellut etukäteen, ett on hyökkäämässä Suomea vastaan, se sota alkoi yhtäkkiä. Silloin kun Ukrainan sota alkoi, Putin kuvitteli armeijan olevan huippuluokkaa ja aseistus viimesen päälle, tais tulla yllätyksenä miten paljon armeijan porukka oli pistänyt aseistuksiin tarkoitettuja rahoja omiin pussiin, ei kukaan arvannut, ett Putin aikoo hyökätä Ukrainaan, sen takia Ukrainassa käytetty iänikuisia panssarivaunujakin.
Juuri näin!
Putin ei toimi järkevästi koskaan.
Milloin puttiini on ajatellut järkevästi?
Ranskalla on peräti 90 kpl tykkejä! Mahtavaa!!!
Muutama 6hkakuva...
Hupilehti yle..
Yle ei ole vitsi.
Päivän isohko uutinen lienee että Coloradon korkein oikeus ei anna Trumpille oikeutta asettua ehdokkaaksi pressanvaaleissa.
Mutta besserwisserit meinaa että ei se ole tehokas hidaste Trumpin tiellä.
asia toimii päinvastoin, trumpin kannatus vain nousee.
Trumppi saa vain enemmän pontta "vainoamis" väitteilleen.
Eri asia on jos useampi osavaltio tekee saman ratkaisun, se voi kylläkin johtaa sisällissotaan jenkeissä.
Onko sitten demokraateilla parempi antautua ilman "taistelua"?
Repuplikaanit on jo hoksanneet kuka soan voittaa ja lopettavat rahan heittämisen Kiovan ryzzille. Repuplikaaneilla nimittäin on Pentakonin tiedustelutietoja paremmin käytössään ko mafiaperheen päällä, Pidenillä, joka keskittyy vain korruptiopisneksiin ukrainalaisen Burisman kanssa.
Vinoutuma saattaa muodostua rasitteeksi ajantasalla. On niin kovin suuri etäisyys Trumpin ja Bidenin välillä.. siksi f5rekvenssivärähtelyt ovat tava2ttoma2n on etäällä toisistaan.
Sitä syvällä kaivelemista riittää...
Kaupunginvaltuusto voisi riitelyn sijaan toimia toisin.
He voisi päättää, että Suomulle rakennetaan luonnollinen keskus, kuten on mm. esitetty.
Toimikaa!
Niin kuin olis jo!
Länsi yrittää estää sodan Venäjää vastaan keinoilla jotka todennäköisesti johtavat juuri siihen mitä pelätään.
Suuret länsimaat noudattavat Neville Chamberlinen oppeja ja jokaiselle pitäisi olla täysin selvää mitä siitä seuraa.
Venäjä nimittäin jatkaa kunnes se pysäytetään. Suurten länsimaiden päätöksistä on kiinni missä se pysäytetään - Ukrainassa vai Naton maaperällä.
Pitäis kutsua maailman johtajat oikeasti Suomulle. Siellä pidettäisiin kansainvälinen rauhankonferenssi hiljaisuuden vallitessa. Nauratte, että onpa hullu idea, mutta monesti ne hullut ideat onkin niitä parhaita. Tulis töitä Kemijärvelle, kun pitäis rakentaa uusia hotelleja Suomulle. Ehkä tämä olisi hyvä idea.
Puolen vuoden kuluttua on taas juhannus ja siskokulta SUOMUstaa taas haukea,Paistettu hauki on huisin hyvää.
ketä sinne kutsuttaisiin?
Amerikkalaiset ovat jo huolissaan siitä että Zelenskyn alaiset ovat ilmoittanee heille siitä ettei alaisille jää niistä asetukipaketeista, miljardeista juuri mitään koska päällysmies natsalnikka ottaa itselleen suurimman osan. Tuon johdosta on William Burns käynyt Kiovassa henkilökohtaisesti neuvomassa päällysmiestä ettei kaikkea ota itselleen vaan jättäisi jotain alemmalle portaalle.
Nythän eu myönsi 50 miljardia (50 000 000 000 miljoonaa) jaettavaa Ukrainan johtoportaalle sodan voittamiseksi.
Joten tuo summa menee todella hyviin käsiin.
Trumppi ainoa usa presidentti 40 vuoteen jonka aikana usa ei sotinut missään eikä aloittanut sotia.putlerikin odotti että bidenistä tulee presidentti ja sen jälkeen uskalsi hyökätä ukrainaan.biden on usan huonoin presidentti kautta aikojen.niin ja trumpista tulee taas presidentti.
Ei paljoa kannattaisi kehua, kun kaikki hänen ystävänsä Pohjois-Korean Kim ja Venäjän Putin pitävät häntä täysi tomppelina jota voi viedä kuin litran mittaa. Mies joka ei ymmärrä ulkopolitiikasta yhtään mitään, pitää diktaattoreita ainoina ystävinään. Jos siitä kehutaan, että ei aloittanut sotaa, niin ei paljoa vakuuta. Tolvana seilaa tuurilla, mutta voi tyhmyyttään saada vielä maailmansodan aikaan. jos valtaan pääsee.
Olennot toisesta ulottuvuudesta ovat maailman negatiivisten muutosten takana. Olisiko heidät aika hoitaa? Kun Kemijärven Feenix mirri naukaisee niin silloin pullottaa.
Ihmiset, älkää uskoko presidentinvaaligalluppeihin.
Älkää lannistuko!
Äänestäkää 10.
Kokoomuksen pressa ei arvojohtajana tunne köyhiä, niin kuin nykyinenkään pressa ei ole tuntenut.
Kokoomuslaisuus haisee ja yrittää vaikuttaa kauas.
Vielä on mahdollisuus äänestää, yrittää edes piirun verran vaikuttaa elämänsä kulkuun!