Ensitapahtuma kierteistyi vetovoimaksi?

Hitaat muuttujat voivat kiihtyä toimenpiteistämme hallitsemattomaan kierteeseen

[ .. aluksi niin harmiton meiltä näkymättömissä oleva molekyylitason muutos siirtää tapahtumia kierteeseen, johon elämäntoimiemme kiihtyvä kasvu lisää kierroksia moninkertaistaen luonnollista rytmiä päätyen kaaokseen, jossa lopputulemana saattaa olla kaltaisemme elämän tuhoutuminen .. ]


PROLOGI - Ilmaston- ja biologisen ympäristön muutos on jatkuva tapahtumaketju -emmekä tunne useita parametrejä lainkaan!

~ https://ilkkaluoma.blogspot.com/2019/02/onko-biodiversiteetti-hakoamassa-mika.html -

Luonnossa omat rytmit muuttavat olosuhteita niin hitaasti, että ympäröivä elämä sopeutuu ja muuntuu elinympäristönsä mukaisesti. Ihmisen käyttämä kiihtyvärytminen energian - ja raaka-aineiden itseensä nähden "ylimääräinen" käyttö lisää hidasmuuttujien rytmiä niin suureksi, etteivät luonnon omat mekanismit ehdi mukautumaan -näin syntyy kaaos |1.


I

Koko käsitteellisesti elävä - elollisuuden olevaisuus 'pienimmistä suurimpaan' on hitaiden ja vääjäämättömien muuttujien kierrossa

Ihmiset eivät tunne kuin murto-osan näistä rytmeistä, jotka suurelta osin kätkeytyvät pinnan alle, johon aistimme ja tutkimusvälineemme eivät ylety.

Niin ihmisen itsekkyysmomenttinen ja omaehtoinen käyttäytyminen symbioosi muun luonnon kanssa kuin ylisuuri lainaus toisilta eliöiltä siirtävät tapahtumaketjuja nopeutuvaan rytmiin sellaisilla syy-yhteyksillä, jotta jo nyt aikaansaadut tapahtumat ovat huomisen vääjäämättömiä toteutumia. Edes energiankäytön puolitus ei enää pysäytä muutosprosesseja

- nyt on jo liian myöhäistä, voimme vain yrittää sopeutumista.


Sopeutuminen taas edellyttää ihmiskunnalta mobilisaatiota yhtenäiseen toimintaan

Huomisen yhteiskunta on hyvin säädeltyä, määritettyä ja rajoitettua. Ei ole puheellisia tavoitteita, on vain teot, joiden toivotaan parantavan sopeumaamme ympäristöön, jonka hidasmuuttujien kiihdytystä aktiivisesti - ymmärtämättä kokonaisuutta - edesautoimme.

Ihmisen käyttäytyminen, kriisit ja tapahtumat ovat aina alussansa hyvin pieniä huomaamattomia tapahtumia -

.. sodatkin lähtevät liikkeelle pienen pienistä seikoista, usein epäluuloista, joihin ei olisi tarkalla tarkastelulla ollut mitään totuusarvoa. Asiat vain syntyvät olemattomuudesta.


Pieni ja harmiton liikkeen nopeuttamisen tarve ja uteliaisuus kokeiluihin vajaat 300 vuotta sitten [alkoi junien ja autojen kehityskaari, siirtelemään ihmisiä ja tavaroita] synnytti ilmakehää tuhoavan massiivisen superraskaan taakan jatkuvana kiireen lisäämänä energian käyttönä.

Tuotos, voitto, ajansäästö ja työtilanteiden helpotus polttivat luonnon miljoonien vuosien hiilen muunnosprosessit reilussa sadassa vuodessa ilmakehään muun muassa hiilidioksidina ja muina saasteina.

Syy ilmastomuutokseen on ilmiselvä ja perussyy oli kiireemme ja jatkuvasti ahnehtien kasvatettu teho, nopeus ja ajansäästö tuottaen jatkuvasti enemmän ja enemmän -puhumme usein kasvuhokemasta!


Alun 'pienen pienet muutokset' ovat usein molekyyli- ja sähköimpulssitasolla (=synaptiikka?)

Kulunut ilmaus perhosen siivenlyönnistä hirmumyrskyksi ei ole tuulesta temmattu. Samalla tavalla perhettä kohtaava lohduton tragedia lopullisena sairautena tai hirvittävänä väkivallantekona on saattanut olla alussansa aivan pieni "merkityksetön ja harmiton" tapahtuma. Mielenmuutoksetkin lähtevät liikkeelle miltei havaitsemattomista vaikuttimista.

__ __ __ __ __
Tämän päivän jättiläismäinen ympäristöongelmakin, elämän monimuotoisuuden köyhdyttämisenä (=biodiversiteetti) on lähtökohdiltaan pieni viaton ruoanhankinnan helpottamisen tarve tuhansien vuosien takaa.

Luolakaudella havainto apuvälineen, nuijan, asettumisesta sattuman oikusta käteen synnytti yhden maailman suurimmista teollisuudenaloista - sotateollisuuden |2 kaikkine ilmiöinensä, niin työllistäjänä kuin kuoleman kosketuksena.

|2 ~ https://voima.fi/artikkeli/2011/muutaman-biljoonan-bisnes/ -

"Muutaman biljoonan bisnes"
-Voima

..
_
137369 | 1073 | 3558

18

309

    Vastaukset 18

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eipä kierteistynyt Paavo Väyrysen vetovoima niin että sillä olisi jotain vaikutusta maailmankaikkeuteen.

    • Anonyymi

      Hieno avaus, harvoin näin tieteellistä artikkelia tarjolla! Kiitos.

      Entä vetovoima, ja sen synty - olisiko noin kuten esitetään. Onko jokin väitös todisteeksi?

      • Anonyymi

        BUAHAHHAAHAAHAHAHAAHAHHAHAHAHHAAHAHAHAHAHAHA !!!!!

        Loistavaa sarkasmia ääliömäisestä avauksesta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        BUAHAHHAAHAAHAHAHAAHAHHAHAHAHHAAHAHAHAHAHAHA !!!!!

        Loistavaa sarkasmia ääliömäisestä avauksesta.

        Sinun taitaa kyrsiä, kun sinut jauhotetaan joka kerta, kun huutelet näissä teksteissä?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sinun taitaa kyrsiä, kun sinut jauhotetaan joka kerta, kun huutelet näissä teksteissä?

        Pakkohan kommentin "Hieno avaus, harvoin näin tieteellistä artikkelia tarjolla! Kiitos." on olla sarkastista kettuilua ääliömäisestä avauksesta!

        Avaaja - siis sinä - et sitä kuitenkaan ymmärrä vaan menet peilin eteen, nostat nenäsi ylöspäin ja tuumaat: "Röh"


    • Anonyymi

      Huoli-ilmoitus terveydenhuoltoon tehty. Parane pian!

    • Anonyymi

      "Ensitapahtuma kierteistyi vetovoimaksi" väittää hän, joka ei ole lukenut fysiikkaa.

    • Anonyymi

      Täyttä huuhaata.

    • Anonyymi

      Ilkka Luoma versio 2?

      Kehitelty versio, ollut siis rankan tuotekehityksen piirissä, mutta ajassa sanoi pässikin, kun päätä leikattiin!

    • Anonyymi

      Kirjoittaja lienee proffa yliopistolta, mutta mikä oppisuunta! Kari Enqvist -arvataan! ;-)

      • Anonyymi

        Ei ole - häneltä jäi peruskoulukin kesken.


    • Anonyymi

      Paavo Väyrysen kuudes ensitulema kiertyi pyöreäksi nollaksi ja Paavo lupaa vetäytyä politiikasta.

    • Anonyymi

      Väyrynen luopuu keskustan jäsenyydestä, eikä hän aio ryhtyä Tähtiliikkeen jäseneksi.
      Sellainen toiskertainen ensitulema.

    • Anonyymi

      Avaus on konkreettinen esimerkki tietämättömyydestä, joka korvataan itse keksityllä fiktiolla.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      "Presidentinvaaleista rannalle jäänyt Paavo Väyrynen aikoo tehdä paluun näyttämölle.
      Väyrynen kertoo tiedotteessaan, että hän kirjoittaa Toinen tasavalta -nimisen näytelmän Pohjanrannan kesäteatteria varten. Näytelmän päähenkilöinä ovat presidentit Juho Kusti Paasikivi ja Urho Kekkonen.
      Väyrynen aikoo itse esittää Paasikiveä. Kekkosen rooliin olisi hänen mukaansa ”löydettävä hyvä näyttelijä”.
      Väyrynen on aiemminkin kirjoittanut Keminmaassa sijaitsevaan Pohjanrannan kesäteatteriin näytelmiä ja esiintynyt Kekkosen roolissa."

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/e72cae6d-111e-454c-87f4-46260821c223

      Ilkka Luoma varmaan sopisi Paavon kaveriksi näyttelemään Kekkosta. Yhtä sekavia on jutut joten pätevyyttä riittää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      162
      1073
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      737
    3. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      129
      684
    4. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      26
      678
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      44
      659
    6. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      625
    7. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      163
      582
    8. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      36
      570
    9. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      52
      570
    10. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      182
      546
    Aihe