Kuinka moni tekee? Minä ajattelin tehdä aitoa Vorschmackia. Mitä mieltä olette kannattaako vetää sauvasekoittimella muusiksi? Itseä hieman ällöttää etukäteen sillivelli, mutta pieninä kuutioina kuten sillisalaatissa toimisi hyvin.
1 tl sokeria
4 rkl öljyä
1 rkl etikka
2-3 kovaksi keitettyä kananmunaa
1 hapan omena
2-3 palaa vaaleaa leipää
2 silliä fileinä
kevätsipulia
https://www.myjewishlearning.com/recipe/forshmak/
Muuten harmittaa kun maakuopissa asuvat suomijuntit ovat tämänkin herkun pilanneet sillä, että laitetaan jauhelihaa vorschmackiin ja paistetaan sitä uunissa. Vorschmack on kylmä sillisalaatti, jota syödään ruisleivän päällä.
Sama juttu pizzoissa, kaikki käy pizzasta, ananasta ja kinkkusuikaleita vaan päälle ja uunipellille hautumaan 20 minuutiksi uuniin. Karjalanpiirakkakin on varmaan kohta pizzaa.
Ja vappuna alkaa taas se BBQ vouhottaminen. Niin kuin kaasugrilli tai edes pallogrilli olisi aitoa BBQ:ta. Aitoa BBQ:ta on vain öljyputkesta hitsatulla offset smokerilla hitaasti ja kauan savustaminen.
Vorschmackia joulupöytään?
5
263
Vastaukset
- Anonyymi
Ei tuo ole vorchmakkia, kun siinä ei ole lihaa.
- Anonyymi
Ks Wikipedia mistä kyseinen ruoka on kotoisin. https://fi.wikipedia.org/wiki/Vorschmack
- Anonyymi
No ei se ainakaan Mannerheimilta ole peräisin vaan Itä-Euroopasta. Preussissa se oli alunperin paistettu silli, josta juutalaiset tekivät kylmän version ja veivät sen edelleen itään Puolaan, Liettuaan ja Ukrainaan. Muutenkaan se ei ole mikään lämmin pääruoka vaan nimensä mukaisesti 'ensi maku' eli alkupala.
https://en.wikipedia.org/wiki/Vorschmack
- Anonyymi
Tuo sinun reseptisi on joku juutalaisten forcmak joka on aivan eri juttu.
- Anonyymi
Se on alkuperäinen. Marskin vorschmack on kuin mummon pitkään haudutettua peltipitsaa sanoisi aidoksi pizzaksi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla6202364Hotellille löytyi ostaja....
Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,281182- 1091138
Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki101016- 92916
Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k101875Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?91787Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai50759- 64741
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e229623