Kuinka moni tekee? Minä ajattelin tehdä aitoa Vorschmackia. Mitä mieltä olette kannattaako vetää sauvasekoittimella muusiksi? Itseä hieman ällöttää etukäteen sillivelli, mutta pieninä kuutioina kuten sillisalaatissa toimisi hyvin.
1 tl sokeria
4 rkl öljyä
1 rkl etikka
2-3 kovaksi keitettyä kananmunaa
1 hapan omena
2-3 palaa vaaleaa leipää
2 silliä fileinä
kevätsipulia
https://www.myjewishlearning.com/recipe/forshmak/
Muuten harmittaa kun maakuopissa asuvat suomijuntit ovat tämänkin herkun pilanneet sillä, että laitetaan jauhelihaa vorschmackiin ja paistetaan sitä uunissa. Vorschmack on kylmä sillisalaatti, jota syödään ruisleivän päällä.
Sama juttu pizzoissa, kaikki käy pizzasta, ananasta ja kinkkusuikaleita vaan päälle ja uunipellille hautumaan 20 minuutiksi uuniin. Karjalanpiirakkakin on varmaan kohta pizzaa.
Ja vappuna alkaa taas se BBQ vouhottaminen. Niin kuin kaasugrilli tai edes pallogrilli olisi aitoa BBQ:ta. Aitoa BBQ:ta on vain öljyputkesta hitsatulla offset smokerilla hitaasti ja kauan savustaminen.
Vorschmackia joulupöytään?
5
243
Vastaukset
- Anonyymi
Ei tuo ole vorchmakkia, kun siinä ei ole lihaa.
- Anonyymi
Ks Wikipedia mistä kyseinen ruoka on kotoisin. https://fi.wikipedia.org/wiki/Vorschmack
- Anonyymi
No ei se ainakaan Mannerheimilta ole peräisin vaan Itä-Euroopasta. Preussissa se oli alunperin paistettu silli, josta juutalaiset tekivät kylmän version ja veivät sen edelleen itään Puolaan, Liettuaan ja Ukrainaan. Muutenkaan se ei ole mikään lämmin pääruoka vaan nimensä mukaisesti 'ensi maku' eli alkupala.
https://en.wikipedia.org/wiki/Vorschmack
- Anonyymi
Tuo sinun reseptisi on joku juutalaisten forcmak joka on aivan eri juttu.
- Anonyymi
Se on alkuperäinen. Marskin vorschmack on kuin mummon pitkään haudutettua peltipitsaa sanoisi aidoksi pizzaksi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää382181Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten642032Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211930HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363881670Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031641Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241464Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821092Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53967- 75915
- 27899