Kuka on vuoden hahmo sinkuissa?
Vuoden valinnat
Anonyymi-ap
86902
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 86
Vanhimmat
Buddy. Vanha ja vakaa hahmo. Annan vuoden sinkkupystin hänelle.
Muistahan jakkara. Vai pitääkö 188/entinen voimanostaja timpan tulla auttamaan?
Nooh nykyään jos kahvipaketti tippuu lattialle... mielummin hakee dyson syklooni imurin ja tilaa uuden kahvipaketin.
>simiti<
Niin.. tai puujalat.. nekin ihan hyvä vaihtoehto.. :D
Kiitän arvostuksesta.
(ja siirrän pystin piiloon siihen kaappiin, jossa ovat jo muinaiset hiihtokilpailulusikat ym.)
((jostain syystä minun kuuluu säilyttää tuon tyyppisiä asioita näkymättömissä))
No.. minä en jaksaisi säilyttää moista roinaa, siksipä sinunkin pystisi on tehty kakusta..
Haa, oiva palkinto.
(miksei hiihtokilpailuissa ole kakkupalkintoja)
Daah.. ne on hiihtokilpailuja. Niistä saa palkinnoksi lusikoita, joilla syödään kakkua..
Entäs se oikeutetusti ansaittu hymypoikapatsas, toki se nyt sentään on esille laitettu?
Meillä ei jaettu niitä.
Ja muutenkin se olisi mennyt eräälle toiselle.
No niinhän ne useimmiten menivät, niille toisille, luultavasti luokan suupaltille 🙂
Meillä oli koulussa väkivaltainen jengi, joka olisi luultavasti järjestänyt sen jengin johtajan kunnolliselle veljelle.
Aha, meillä oli onneksi eräs tyttöpari joka puhui kaikki luokan tytöt omalle kannalleen, siitä seurasi että hiljakkoin muuton yhteydessä löytynyt pysti komeilee hyllyssä taas. Ketään ei muistaakseni uhattu väkivallalla 🙂
😋😋😋😋😋😋😋😋😋😋
💋 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#18181226y
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞
Tietenkin ano the muumi. Hänellä on aina hauskoja juttuja eikä koskaan pilkkaa ketään. Hän on varmasti tosi suosittu naisten keskuudessa.
Kaikki ihmiset ihailevat ano myymin osaamista ja viiltävän terävää sarkasmia.
>simiti<
Tähän on pakko kommentoida jo markkinatalouden sääntöjä noudattaen, anonyymit ilman nimimerkkiä. Muutenhan palstalla ei oli odotettavissa kasvua, ja vain se on keino palstan lakkauttamiselle.
AV
Jaa a, oisko Mikkojuhan
Oli aktiivinen, palstamiitti muutti, joten en suosittele hänelle enää haaveiden tuhoajaa, palstamiittiä. Muuten ihan hyvä ehdotus.
AV
Ei palstamiittit mitään muuttanut ja ne oli molemmat äärimmäisen kivoja ja mukavia ja niitä järkätään jatkossakin mutta nyt on vaan ollu sellanen muutos elämässä että on paljon miellyttävämpää ja tärkeempää tekemistä niin ei palstalle ehdi kuin silloin tällöin.😊.
Voititko ison lahjakortin pitseriaan?
Mikkojuhan ❤️
T. Pullea Kaveripoika
Nyt muistinkin. Tietenkin Allu. Meidän kaikkien muistama Allu, jonka pahantahtoiset ihmiset savustivat palstalta pois.
>simiti<
Annetaanko pahantahtoisille oma pysti, ketä ehdotat?
AV
Harmista.
Muistan Allun hyvinkin. Hänelle olisi sopinut vuoden valittajapalkinto tai palkinto siitä, että laittoi eniten aloituksia ja kommentteja.
Onko täällä palstan mannekiinikisat menossa?
Annan ääneni Norpalle ja Randelle tasapuolisesti. He jaksavat uupumatta laittaa palstalle hauskoja tietovisoja. Meidän kaikkien iloksi.
Toivon lisää visoja myös jatkossa.
T: kilpailuhenkinen visa-addikti
(tietyn asteista hulluuttahan tämä on, mutta hyvällä tavalla) 😊
Minä olen samaa mieltä, että Norpalle kuuluisi palstan pysti monesta hauskasta tietovisasta ja musiikkilinkistä! :)
Voi sinua typyläinen. Pidän minäkin kysymysvisoista. Kukapa ei pitäisi. Silti haluan jutella joskus yksinäisyydestä. Naisystäväni kuoli jo kymmenen vuotta sitten. Vieläkin harmittaa.
>simiti<
Disse tietysti.
Äänestän yhtä palstalta poistunutta <3
Naisasialooseria?
Kadonneille palstalaisille voisi olla oma sarja.
Voittaisin tämän sarjan ylivoimaisesti.
Ainakin Vuoden tulokas -palkinto menee Mikkojuhanille. 🙂
Olisiko sitten Vuoden persoona -palkinto Norppa83:n 🏆, Vuoden jahdatuin -palkinto myönnetään Randompassierille 🏅 ja Vuoden Ms Palsta -kunniamaininnan saa... (rumpujen pärinää) ... tosi.typy 💐
Korjaan: randombypasser, tietysti, sorry!
Kiitos Xena kunniamaininnasta. Tämä oli odottamaton kunnia.
En usein mene sanattomaksi, nyt taisit löytää minun "kryptoniitin". 🤗💐
Entä vuoden väärinymmäretyin palstalainen-palkinnon saaja?
No välis olisi ehkä ilmeisin valinta, mutta raati myöntää palkinnon kuitenkin mustasudelle.
Vuoden palsta-putinisti on itseoikeutetusti tänäkin vuonna harmis.
Mikkojuhanille vuoden norppa palkinto. 🤣😁😳
>simiti<
Taisi osua Timppa lähemmäksi kuin arvaatkaan 😂
xLiner
Minä en oikeastaan ymmärrä, mitä niin kovin naurettavaa tuossa olisi. Minusta on aivan ihanaa, jos yksinäiset, tai siis sinkkuihmiset löytävät toisensa vaikka täältä. 🥰
En silti puhuisi vain yhden palkinnosta. Kumpikin tullee sellaisesta sattumasta onnelliseksi.
Pidän Timpan huumorintajusta. Hauskasti lohkaistu, taas kerran!
Ravista vähän ranteita, Xena 😜
xLiner
Pidän sellaisesta huumorista, mikä ei vähättele eikä halvenna ketään. - Kyse oli minulle vaan mielikuvasta, missä naista pidettiin palkintona. - Ymmärrän, että mieheltä miehelle se oli vaan sellainen olkaan taputtava well_done -lohkaisu, eikä tarkoitus ollut vähätellä kumpaakaan mainituista nimimerkeistä. - Täällä vain on näkynyt kovin paljon toisenlaisiakin kommentointia, erityisesti mikkiksestä, joka on ollut paljon näkyvyyttä saanut palstahahmo tänä vuonna.
Mies siis saa nauraa Timpan huumorille. Nainen ei? Vähän erikoinen jako.
xLiner
Tietenkin pidät silloin kun se huumori kohdistuu Harmikseen tai Mikkikseen. Eityisesti Mikkis on mennyt sun ihon alle tänä vuonna.
Nyt vedit vähän mutkia suoraksi xLiner. - Ei, en tarkoita, että vain mies voi nauraa >simitin< huumorille. Kyllä minäkin nauran joskus hänen osuville huomioilleen silloin, kun ne eivät ole ilkeitä. Hän osaa nauraa myös itselleen, mikä ei ole aivan tavallista täällä sekään.
Tässä tapauksessa tarkoitin, että uskon tuon palkintolohkaisun osuneen enemmän jonkun miehen nauruhermoon kuin minun. - Olen tottunut työskentelemään miesten kanssa ja olen kuullut paljon esim ammattikuljettajien rekkahuumoria, mutta en silti arvosta tapaa, millä ne usein kuvaavat naisia. - Tässä kohtaa kuitenkin valitsen taisteluni ja työympäristössä annan sen useimmiten mennä toisesta korvasta sisään ja toisesta ulos. - Täällä sillä on minulle enemmän merkitystä, jos tietynlaista huumoria kirjoitetaan minun vellikelloni alla ja siksi halusin selventää mitä minä siitä ajattelin.
Sivusta totean, että antaisin sinulle Xena Vuoden rehti ja reilu pystin 🏆 👏 Et koe tarvetta tölviä ketään, et haasta riitaa ja pysyt aina asiallisena, vaikka toinen ei sitä välttämättä ansaitsisi.
Puhaltakoot elämässäsi myönteiset tuulet.
Onko mikkis ja norppa alkaneet seukkaamaan?
Voi, lämmin kiitos Anonyymi! 🤗
Olen aivan sanaton, mutta arvostan. ❤️
Aika usein eniten harmia saa aikaan hyvä kaveri, joka yrittää pitää ystävänsä puolia kuviteltua vihollista vastaan paljastamalla samalla (varmasti tahattomasti) liikaa.
xLiner
Tuo voi pitää paikkansa oikeassa elämässä. 🤔
Täällä sitä vaaraa ei ole, koska en tiedä oikeasti kenenkään palstalaisen elämästä juuri sen enempää, kuin mitä he ovat palstalla kertoneet. 🙂 - Ja he itse tietävät sen, että minä en tiedä.
Niinpä tuotan harmia tuossa mielessä oikeastaan vain itselleni ja perheelleni lörpöttelemällä tekemistäni täällä samalla tavalla kuin vaikka työkavereilleni.
Ja sen pitää olla saimaannorpan näköinen =D =D
Tosin jos se on saimaannorpan näköinen, niin se on sitten Suomen luonnonsuojeluliiton myöntämä, koska saimaannorppa on liiton tunnus =D =D
No eikös Mikkojuhan olekin myös luonnon ystävä ja siten ansaitsee siitä kunniamaininnan. 👍😄
Kyllä Simitin huumori naurattaa muakin. Musta oli hauska lohkaisu tuokin, että Mikkis on saanut vuoden norppapalkinnon.
Simitillä on hauskaa huumoria. Tosin ihan kaikki huumoriksikin tarkoitettu ei ole hauskaa eikä koske vain Simitiä. Mutta mulla on yleensä huumorintaju tallella ja en ihan joka asiasta pahastu, tosin joskus saatan. Mutta en nyt tästä Simitin kommentista.
Näin on.
Olen kyllä huomannut, että sinulla on hyvä huumorintaju 👍
Minä suhtaudun huumoriin välillä aika hygieenisesti, jos siinä on sellainen sivumaku, että joku voi pahoittaa mielensä.
Kiva kun kommentoit itse asiaa ja pahoitteluni >simitille<, että edes epäilin. 🙂
Simitin huumori ei aina tarkota mitään sen kummempia, mutta joskus hänelläkin voi mennä vähän yli, varsinkin silloinm jos rupeaa huutamaan ja räyhäämään. Yleensä harmiton kaveri. Yleensä hyvä huumori.
Hankala kysymys. Jos yksi ja vain yksi pitää valita...
Omalla kohdallani se olisi Jasu.
Jaksoi olla väriläiskänä, veivata läpi kaiken sotkun ja sekamelskan, pysyä enimmäkseen nahoissaan ja olla pääosin positiivinen kaiken aikaa, poistumiseensa saakka. Ei huono suoritus laisin.
Itse olet ennakkosuosikki vuoden suvelalainen palstailija-luokassa 🙌 Huikeeta
Ei ole poistunut vaan on ano.
Vuoden palstalainen palkinto menee mulla Randelle, Simitille ja Buddylovelle. Tosin Xenakin voisi ansaita sen, koska on aina ystävällinen kaikille eikä haasta riitaa samoin Tosi typy ja Mikkojuhan.
Kaikki on hahmoja. Muuten ei palstaa olisi olemassa ellei täälllä olis kirjoittelijoita.
No täällä on niin paljon hienoja ja mukavia
Olipas herkkä liipasin sormi.😄. Siis täällä on niin paljon hienoja ja mukavia tyyppejä ja omalla tavallaan erityisiä ihmisiä että vain yhtä palstalaista tai muutamaakaan olis vaikee ja aika mahdoton valita joten antaisin ihan jokaiselle jonkinlaisen palkinnon koska kaikki me ollaan tärkeitä tälle yhteisölle juuri omalla tavallamme ja yhdessä se luodaan.😊.
Sinä olet kyllä hyvin onnistunut tälle vuodelle vaikka olemme asioistakin erimieltä. Erittäin mahtava olet ollut kyllä ehdottomasti sinulle sopii pysti parhaiten.
Kiitos paljon...juu ei se mitään haittaa jos on joistain asioista erimieltä ei se tarkoita sitä etteikö voisi tulla hyvin toimeen keskenään. Ei kaikesta tarvi samaa mieltä olla. Silti voi arvostaa ja kunnioittaa toista ja pitää hyvänä ja upeana ihmisenä ja tyyppinä jollainen säkin myös ehdottomasti olet. Hyvää ja onnellista tulevaa vuotta sulle.🤗.
Meillä oli siitä erimieltä kuin maahanmuutosta ettei kaikkia voi auttaa ja autettavien määrä on suuri miksi se maahanmuutto on tyrehdyttävä ja keskittyä jos maassa olevien autettaviin 😁
Joo siihenkin asiaan on monenlaisia näkemyksiä ja mielipiteitä ja jokaisella omanlaisensa. Mielipiteet voi olla erilaiset ja asiat voi riidellä mutta ei ihmisten välttämättä tarvii.🤗.
Patsaan materiaalista ei ole vielä äänestetty. Mikollehan se ilman muuta menee...miten olisi saippua? Katoaa käsistä yhtä liukkaasti kuin palstasuosio ja on hyötytuote, edut kiistattomia 🙂
Katoavaista on maine ja kunnia niinhän sitä väitetään.😄.
Kyllä mun ääni menee hondis bro:lle, kenen kanssa voitettiin huhtikuussa se Endurance-cupin mestaruus Dirt Rallyssa 🏆
Vuodesta 2003 saakka tyyppi oli ajanut lapsena hallikartingia, nuorena aikuisena 12 oikeaa karting-kisaa omalla autollaan, muutaman vuoden päästä osti itselleen ajopaikan kahteen rinneautoilun sm-osakilpailuun, 2020 ryhtyi tahkoamaan e-ralleja koronasulkujen aikana Penetratorsin tiimissä, ja tänä vuonna saavutti ekan mestaruutensa 🤙
Josko ensi vuonna tulisi se eka osakilpailuvoittokin uusissa EA sportsin WRC ympyröissä, ja ollaanhan me jo muutama top3 sijoitus napsittu marraskuun puolivälin jälkeen 😃
Kyllä mikkojuhan tarralenkkaili itsensä kaikkien sydämiin vuonna 2023 :)
-harmiseikirj-
Toivottavasti ystäväsi, läheisesi sekä rakkaimmat muistivat sinua vuosipäivänä myöhästelyt onnittelu ja sekä joulun toivotukset.
Mikkojuhan on ollut piristys, toisin kuin sinä 😉
No kiitosta vaan paljon.😀. Varmaan joidenkin sydämiin mistä oon nöyrästi kiitollinen kun oon hyviä ihmisiä tavannu ja loistavia ystäviä saanut. Mutta ehkä sitten myös jonkun osan ihon alle ennemminkin kommenteista päätellen.😄. Niin onnittelut jos oot merkkipäiviä viettänyt.🙂.
Kiitos...kyllä Harmiksellakin paikkansa täällä on ja hyvin sopii mukaan vaikka joissain mielipiteissä ja tietyltä maailmankatsomuksen osalta ei enempää juurikaan erimieltä voitais olla mutta yhtäläinen oikeus hällä niihin on kuin mulla omiini tai kenellä muulla tahansa oli ne sitten välillä kuinka raivostuttavia tahansa.😀. Ja löytyy myös niitä kunnioitettavia ja arvostettaviakin puolia Harmiksessa myös.🙂.
Juu, ei musiikissakaan riitasointu ja särö tarkoita automaattisesti sitä että materiaali olisi kuuntelukelvotonta. Unohdin muuten pistää stereot päälle, ilmankos mun jutut taas ovat tämmöisiä 🤔
Kyllä se särkyminen haitta mutta joku päivä joku taituri tulee korjaaman sen ei mikään ole pysyvään jos ei osaa arvosta mitä on. Ohan itsellenkkin vaikeaa menettää arvokasta, kunhan jos tajuaisi ettei alistu muiden poljettavaksi tai anna muita polkea eikä sitä kannata sitten taitua mielen murrettavaksi. Olen jäykkä mielipiteissäni kuria tämä maa pitkään tarvinnut kuin näidenkin vesselit jotka tappoivat heikomman joka ei osannut puolustaa vaan uskoi vuosien ajan ihmisten muuttuvan. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/koskelan-teinisurman-uhri-rakasti-legoja-kissoja-ja-auttoi-itsemurhaa-suunnittelevaa-vain-muutama-kuukausi-ennen-kuolemaansa/8186166#gs.2bm2m8
Vanhempia ei autettu ja tuntuu toistetaan perässä samat virheet.
Vanhemmat kertovat avun puutteistakin enkä ihmettele tätä se on vuosien ajan itse pitäisi osata olla juristikin ja osata kantelut,valitukset ja muut koululääkäristä yms muista ongelmista miksi vuosien aikana ei ja lapseni nyt näyttää äänestäneeen jaloilla mitä tämä nuorisojengiytyminen aiheuttaa väkivaltaa kouluun väkivallan ihannointi. https://yle.fi/a/3-11778420
Kerroin koulun tuen puutoksista jo vuosia https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/007a40ed-62b8-4ab3-90e8-44a5e9238c04
Nyt minun pitää oppia oikeusavusta tai muista kanteluista Että ne loppuvat kuin seinään.
Ruokafetisisti koska sen jutut on niin typeriä.
SAATANA!
https://m.youtube.com/watch?v=pLdSDyATsGw
KAVERIN AUTO! MÄ OON!
Varmasti et muuten ole. Turpaasi saat ihan justiinsa.