Raamattu on täynnä Jeesusta Kristusta

Anonyymi-ap

Kristuksesta käytetään noin 200 eri nimeä ja titteliä Raamatussa. Seuraavassa on esitelty niistä merkittävimmät. Ne on jaettu kolmeen eri ryhmään, jotka kuvaavat Kristuksen luonnetta, hänen asemaansa kolmi-yhteisessä Jumalassa, ja hänen työtään meidän puolestamme.

Kristuksen luonnetta kuvaavat nimet:
Kulmakivi: (Ef. 2:20) – Jeesus on rakennuksen kulmakivi ja se rakennus on hänen seurakuntansa. Hän liittää yhteen juutalaiset ja pakanakansat, miehet ja naiset, pyhät kaikilta historian ajoilta ja kaikista maista. Tämä organisaatio perustuu uskoon ja siinä yhdistyvät kaikki.

Luomakunnan esikoinen: (Kol. 1:15) – Hän ei ole ensimmäinen Jumalan luomistyö, niin kuin jotkut virheellisesti väittävät, koska jakeen 16 mukaan Kristus loi kaiken ja kaikki on luotu häntä varten. Sen sijaan tämä tarkoittaa sitä, että Kristuksella on ensimmäinen ja tärkein sija kaiken muun yläpuolella koko maailmankaikkeudessa.

Seurakunnan pää: (Efes. 1:22; 4:15; 5:23) – Jeesus Kristus, ei kukaan kuningas tai paavi, on ainoa ylivertainen ja kaikkivaltainen seurakunnan johtaja — niiden, joiden edestä hän kuoli ja jotka ovat laittaneet uskonsa yksin häneen pelastuakseen.

Pyhä: (Ap. t. 3:14; Ps. 16:10) – Kristus on pyhä, jumalallisen ja inhimillisen luonteensa puolesta ja hän on pyhyyden lähde seuraajilleen. Hänen kuolemansa kautta meistä tuli pyhiä ja puhtaita Jumalan edessä.

Tuomari: (Ap. t. 10:42; 2 Tim. 4:8) – Jumala on nimittänyt Herran Jeesuksen tuomitsemaan maailman ja päättämään, kuka saa iankaikkisen elämän.

Kuninkaiden Kuningas ja herrojen Herra: (1 Tim. 6:15; Ilm. 19:16) – Jeesuksella on kaikki valta maan päällä, hän hallitsee kuninkaita ja hallitsijoita, eikä kukaan pysty estämään häntä saavuttamasta tarkoituksiaan. Hän ohjaa kaikkea ja kaikkia halunsa mukaan.

Maailman Valo: (Joh. 8:12) – Jeesus tuli synnin pimentämään maailmaan ja antoi elämän ja totuuden valon loistaa tekojensa ja sanojensa välityksellä. Hän on avannut häneen luottavien silmät ja he elävät nyt valkeudessa.

Rauhan ruhtinas: (Jes. 9:6) – Jeesus ei tullut tuomaan rauhaa maan päälle sodan vastakkaisessa merkityksessä, vaan rauhan Jumalan ja synnin hänestä erottaman ihmisen välille. Hän tuli sovittamaan syntiset Jumalan kanssa.

Jumalan Poika: (Luuk. 1:35; Joh. 1:49) – Jeesus on Jumalan ainutsyntyinen poika (John 1:14). Tätä nimeä käytetään 42 kertaa Uudessa testamentissa. Nimi "Jumalan Poika" vahvistaa Kristuksen jumalisuuden.

Ihmisen Poika: (Joh 5:27) – Tämä nimi on vastakohta "Jumalan Pojalle" ja sillä korostetaan Kristuksen ihmisyyttä hänen jumalisuutensa rinnalla.

Sana: (Joh. 1:1; 1 Joh. 5:7-8) – Sana on kolmiyhteisen Jumalan toinen persoona. Hän puhui ja niin tapahtui. Hän loi sanallaan kaiken tyhjästä luomistyössään. Hän oli alussa Isä Jumalan luona, oli Jumala ja on kaiken Luoja.

Jumalan Sana: (Ilm. 19:12-13) – Tässä on kyse Kristukselle annetusta nimestä, jonka ainoastaan hän tietää. Se kuvaa hänen jumaluutensa salaperäisyyttä.

Elämän Sana: (1. Joh. 1:1) – Jeesus ei ainoastaan käyttänyt sanoja, jotka ohjaavat iankaikkiseen elämään, vaan tämän jakeen perusteella hän on elämän Sana ja sillä hän tarkoittaa iankaikkista iloa ja tyydytystä, jotka hän suo.

Hänen asemaansa kolminaisuudessa kuvaavat nimet:
A ja O: (Ilm. 1:8; 22:13) – Jeesus julisti itsensä aluksi ja lopuksi, näin ollen hän on tosi Jumala. Tämä iankaikkisuuteen viittaava kuvaus voi koskea vain Jumalaa.

Immanuel: (Jes. 9:6; Matt. 1:23) – Tämä nimi tarkoittaa kirjaimellisesti "Jumala on kanssamme". Jesaja ja Matteus vahvistavat meille Betlehemissä syntyneen Kristuksen olevan itse Jumalan, joka tuli maan päälle ihmisen muodossa asuakseen keskellämme.

Minä Olen (Suomenkielen raamatunkäännös ei tuo tätä nimeä selvästi esille. Lukijaa kehotetaan tutkimaan tätä kreikankielisestä alkuperäistekstistä): (Joh. 8:58, 2. Moos. 3:14) – Kun Jeesus kutsui itseään tällä nimellä, juutalaiset halusivat kivittää hänet jumalanpilkan vuoksi. He ymmärsivät hänen julistaneen olevansa iankaikkinen Jumala, Vanhan testamentin muuttumaton Jehova.

Kaikkien Herra: (Ap. t. 10:36) – Jeesus on koko maailman ja maailmankaikkeuden kaikkivaltainen hallitsija ja kaikkien kansojen hallitsija. Hän on erityisesti hänet Herrakseen valinneiden hallitsija, olivatpa he sitten lähtöisin pakanakansoista tai juutalaisista.

Tosi Jumala: (1. Joh. 5:20) – Tässä on suora todistus siitä, että Jeesus ei ole ainoastaan jumalallinen vaan Jumala. Koska Raamattu opettaa, että on vain yksi Jumala, tämä nimi kuvailee häntä yhtenä osana kolmiyhteistä Jumalaa.

Hänen maapäällistä työtään kuvaavat nimet:
Uskomme Perustaja ja täydelliseksi Tekijä: (Hepr. 12:2) – Pelastus on uskon kautta ja se on Jumalan lahja (Ef. 2:8-9). Jeesus on uskomme luoja ja loppuun saattaja. Hän on pelastavan uskomme lähde ja ylläpitäjä.

49

394

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jatkuu…
      Elämän Leipä: (Joh. 6:35; 6:48) – Leipä pitää meidän kehomme hengissä ja samalla tavoin Jeesus on Elämän Leipä, joka mahdollistaa iankaikkisen elämän. Erämaavaelluksen aikana Jumala antoi mannaa kansalleen ja nyt hän on antanut Jeesuksen, jonka ristiinnaulitun ruumiin kautta me voimme saada iankaikkisen elämän.

      Sulhanen: (Matt. 9:15) – Jeesus Sulhasena ja seurakunta morsiamena kuvaa ainutlaatuista suhdettamme häneen. Suhteemme perustuu armon liittoon, jota ei voi särkeä.

      Vapauttaja: (Room. 11:26) – Israelilaiset tarvitsivat Jumalaa vapauttamaan heidät Egyptin orjuudesta. Kristus on meidän Vapauttajamme synnin orjuudesta.

      Hyvä Paimen: (Joh. 10:11,14) – Raamatun aikoina hyvä paimen oli valmis vaarantamaan henkensä suojellakseen lampaitaan villieläimiltä. Jeesus uhrasi elämänsä lampaidensa puolesta, joista hän huolehtii ja joita hän ruokkii.

      Ylimmäinen Pappi: (Hepr. 2:17) – Juutalaisten ylimmäinen pappi meni kerran vuodessa temppelin kaikkein pyhimpään uhratakseen kansan syntien edestä. Jeesus teki saman kertakaikkisesti kansansa puolesta kuolemalla ristillä.

      Jumalan Karitsa: (Joh. 1:29) – Jumalan laki vaati virheettömän karitsan uhraamisen syntien anteeksisaamiseksi. Jeesus oli tuo Karitsa, joka teurastettiin ilman vastusteluja. Täten hän osoitti kärsivällisyytensä ja valmiutensa kuolla omiensa puolesta.

      Välittäjä: (1. Tim. 2:5) – Välittäjän tehtävänä on saada osapuolet sopimaan keskenään. Kristus on ainoa välittäjä ihmisten ja Jumalan välillä. Marialle tai pyhimyksille rukoileminen on epäjumalanpalvelusta, koska siinä sivuutetaan Kristuksen tärkein tehtävä välittäjänä ja se annetaan muiden tehtäväksi.

      Kallio: (1. Kor. 10:4) – Mooses iski sauvallaan kalliota erämaassa ja siitä virtasi elämän ylläpitämiseksi elintärkeää vettä. Jeesus on Kallio, josta virtaa elävä vesi iankaikkiseen elämään. Hän on se kallio, jonka päälle me rakennamme hengellisen asumuksemme ja mikään myrsky ei voi sitä sortaa.

      Ylösnousemus ja Elämä: (Joh. 11:25) – Jeesuksen kautta syntiset voivat päästä iankaikkiseen elämään, aivan kuten Jeesus nousi kuolleista. Meidän syntimme ovat haudatut hänen kanssaan ja olemme nousseet kuolleista uuteen elämään.

      Pelastaja: (Matt.1:21; Luuk. 2:11) – Hän pelasti omansa kuolemalla heidän edestään, antamalla heille Pyhän Hengen johdatuksen päivittäistä elämää varten, vahvistamalla heitä hengellisiä vihollisiaan vastaan, tukemalla heitä vaikeuksissa ja herättämällä heidät kuolleista viimeisenä päivänä.

      Tosi Viinipuu: (Joh. 15:1) – Tosi Viinipuu ravitsee oksiaan (uskovia), jotta ne tuottavat Hengen hedelmiä.

      Tie, Totuus ja Elämä: (Joh. 14:6) – Jeesus on ainoa tie Jumalan luo, ainoa totuus valheiden maailmassa, ja ainoa iankaikkisen elämän lähde. Nämä kolme ominaisuutta yhdistyvät hänessä tilapäisessä ja iankaikkisessa merkityksessä.

    • Anonyymi

      Paljon vaivaa yhden kerjäävän hipin vuoksi.

      • Anonyymi

        Mitä vaivaa sinulle hänestä on?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mitä vaivaa sinulle hänestä on?

        Onhan siitä kovastikin vaivaa kun pitää aina ja joka paikassa häntä ja häneen uskovia vastustaa.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Mitä vaivaa sinulle hänestä on?

        Eipä Jeesuksesta ole havaintoja. Edes siihen aikaan alueella ollut Paavali ei tiennyt mitään Jeesuksen toiminnasta.


      • Anonyymi
        torre3 kirjoitti:

        Eipä Jeesuksesta ole havaintoja. Edes siihen aikaan alueella ollut Paavali ei tiennyt mitään Jeesuksen toiminnasta.

        Kahdesta ToIIosta siellä havaintoja.

        Ja yleensä aina humaIassa.


      • Anonyymi
        torre3 kirjoitti:

        Eipä Jeesuksesta ole havaintoja. Edes siihen aikaan alueella ollut Paavali ei tiennyt mitään Jeesuksen toiminnasta.

        On tuo trollaus kyll mukavaa.


      • Anonyymi
        torre3 kirjoitti:

        Eipä Jeesuksesta ole havaintoja. Edes siihen aikaan alueella ollut Paavali ei tiennyt mitään Jeesuksen toiminnasta.

        Eikö Palosaarilla ja pojallasi ole?


      • Anonyymi kirjoitti:

        On tuo trollaus kyll mukavaa.

        Toisaalta on kummallista, että Paavalilla ei ollut mitään käsitystä mitä Jeesus oli tehnyt. Hän esitti termiä Kristus.


      • Anonyymi
        torre3 kirjoitti:

        Toisaalta on kummallista, että Paavalilla ei ollut mitään käsitystä mitä Jeesus oli tehnyt. Hän esitti termiä Kristus.

        Sinulla ei näköjään ole mitään käsitystä Paavalista joka oli Jeesuksen valitsema apostoli.


      • Anonyymi
        torre3 kirjoitti:

        Toisaalta on kummallista, että Paavalilla ei ollut mitään käsitystä mitä Jeesus oli tehnyt. Hän esitti termiä Kristus.

        Kristus tarkoittaa Messiasta, johon sen ajan ihmiset uskoivat, siis siihen että Messias on tuleva. Paavali siis korostaa että on Messias nimeltä Jeesus, siis Jeesus on tämä luvattu Messias(Kristus). Jos Paavali puhuisi pelkästä Jeesuksesta,eihän kukaan osaisi yhdistää häntä Messiaaseen, ja Paavali oli siis evankeliointi tehtävässä, sellaisille ihmisille jotka eivät tienneet miehestä nimeltä Jeesus mitään.


      • MrHyvis
        torre3 kirjoitti:

        Eipä Jeesuksesta ole havaintoja. Edes siihen aikaan alueella ollut Paavali ei tiennyt mitään Jeesuksen toiminnasta.

        Olipa taas täyttä valetta.


    • Anonyymi

      Ajatteletko, että tämä muuttaa sen Raamatun tosiasian, että Jeesus sanoi jumalaasi (juutalainen syntioppi) Saatanaksi? Tai että nyt katoavat myös tämän todistavat arkeologiset todisteet?

      • Anonyymi

        Se on sinun ikioma oppisi, jahvekultti.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Se on sinun ikioma oppisi, jahvekultti.

        Se on ihan sekaisin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Se on sinun ikioma oppisi, jahvekultti.

        Niin se on JAHVEN KULTTIA.

        Olet neropatti jälleen oikeassa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Se on ihan sekaisin.

        Unohdit peukuttaa itseäsi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Unohdit peukuttaa itseäsi.

        Anteeksi, olihan se siellä.


    • Anonyymi

      Hyviä esimerkkejä.

      • Anonyymi

        Konkreettisia, hyvä.


    • Anonyymi

      Jeesus täysin yhdentekevä jos joku uskovaisten sankareista teki hienon teon se oli kyllä Mooses jonka maineen Jeesus kultti pilasi...

      • Anonyymi

        Mooses kusetti kansaansa oikein lahkojohtajan lailla pyörittämällä niitä 40 pitkää vuotta pitkin aavikkoa vaikka kotiin oli viikon kävelymatka. Oikea ketkujen ketku.

        Mutta höpöheinänpolttelija Jeesus on kyllä historian turhin julkkis.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mooses kusetti kansaansa oikein lahkojohtajan lailla pyörittämällä niitä 40 pitkää vuotta pitkin aavikkoa vaikka kotiin oli viikon kävelymatka. Oikea ketkujen ketku.

        Mutta höpöheinänpolttelija Jeesus on kyllä historian turhin julkkis.

        Jeesus ilmeisesti muutti Japaniin.


    • Anonyymi

      Unohdit yhden Kristuksen tärkeän liikanimen, Lucifer.

      Pietarin toisen kirjeen I luku ja 19. jae: "Ja sitä lujempi on meille nyt profeetallinen sana, ja te teette hyvin, jos otatte siitä vaarin, niinkuin pimeässä paikassa loistavasta lampusta, kunnes päivä valkenee ja kointähti (lucifer) koittaa teidän sydämissänne."

      • Anonyymi

        Niinpä. Ja kuin vihjeenä halusi tulla ristiinnaulituksi pää alaspäin, jolloin Pietarin rististä tuli saatananpalvojien symboli.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niinpä. Ja kuin vihjeenä halusi tulla ristiinnaulituksi pää alaspäin, jolloin Pietarin rististä tuli saatananpalvojien symboli.

        Ja kaikki kieltävät Jeesuksen ennen kuin kukko ehtii ensimmäistäkään kertaa laulamaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ja kaikki kieltävät Jeesuksen ennen kuin kukko ehtii ensimmäistäkään kertaa laulamaan.

        Vain Pietari. Ja sitä hän katui ja sai anteeksi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vain Pietari. Ja sitä hän katui ja sai anteeksi.

        Miksi te sitten palvotte Jeesuksen murhaajan käskystä häntä, Jeesusta, itsenne puolesta uhrina?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miksi te sitten palvotte Jeesuksen murhaajan käskystä häntä, Jeesusta, itsenne puolesta uhrina?

        Pietarihan juuri kertoo 2.kirjeessään, että Paavalin oppi Kristuksesta on saatananpalvontaa Jeesuksen nimen hyväksikäytöllä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miksi te sitten palvotte Jeesuksen murhaajan käskystä häntä, Jeesusta, itsenne puolesta uhrina?

        Älä höpötä, jahvekultti!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pietarihan juuri kertoo 2.kirjeessään, että Paavalin oppi Kristuksesta on saatananpalvontaa Jeesuksen nimen hyväksikäytöllä.

        Luuletko jahvekultti, että joku uskoo sinua?


    • Anonyymi

      Tietenkin on.

    • Anonyymi

      Toki on .

    • Anonyymi

      Toki koska on Jumala.

    • Anonyymi

      Voi ristus mitä jeesustelua.

    • Anonyymi

      Jeesus siellä on keskiössä

    • Anonyymi

      Jeesus on Raamatun sanoma.

      • Anonyymi

        Kyllä. Ns. punainen lanka.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä. Ns. punainen lanka.

        Hyvä kun edes sinä ymmärrät.


    • Ketäs muutakaan. Jeesus on tie, totuus ja elämä. 😺

      • Anonyymi

        Aamen! Jos niinkin paksu kirja kuin Raamattu pitäisi tiivistää yhteen sanaan, niin se olisi "Kristus"!


    • Anonyymi

      Hän on sen sanoma.

      • Anonyymi

        todellakin on


    • Elävä kivi

      1Piet. 2:4 Ja tulkaa hänen tykönsä, elävän kiven tykö, jonka ihmiset tosin ovat hyljänneet, mutta joka Jumalan edessä on valittu, kallis.

      • Anonyymi

        Ja Pietarin 2.kirjeen mukaan - teet hyvin kun annat Kointähden loistaa sydämeesi, ja kun katsot wikisivu Lucifer, niin Kointähti onkin Lucifer. Olet Luciferin valittu Raamatun tarinan mukaan, joka on Jumalasi.

        Miksi kuvittelet Pietarin onnistuneen säästämään henkensä, kun 'kolmasti kielsi Jeesuksen, ennen kuin kukko oli laulanut', siinä missä Stefanos kivitettiin kuoliaaksi, kun opetti Jeesuksen opetuksia?


    • Anonyymi

      Pässi, pallit ja kaikki!
      Ei kukaan karitsana kauaa pysy.

    • Anonyymi

      Ja oliko se vielä niin, että juutalaisten hebrean kielellä eikä Israelilaisen Jeesuksen aremean kielellä?

    • Anonyymi

      Nämä on hyvä yhteenveto.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      20
      3774
    2. Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?

      Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit
      Ikävä
      24
      3169
    3. En tullut, koska käytit päätäsi.

      Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
      Ikävä
      32
      2375
    4. Yksi "sometähti" vähemmän

      Ei tunnu missään.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      92
      2149
    5. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      22
      1990
    6. Tuliko ikävä

      Vai miksi laitoit viestin? Soittamalla voisi saada kiinni. Mutta et sä uskalla
      Ikävä
      26
      1642
    7. Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?

      Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui
      Ikävä
      41
      1621
    8. Saitko ne viestit

      Silloin viime kuussa? Vai etkö lukemut niitä.
      Ikävä
      32
      1512
    9. Päivi Räsänen eroaa todennäköisesti kirkosta

      Päivi Räsänen kertoo järkyttyneensä evankelis-luterilaisen kirkon homolinjauksesta. Räsänen sanoo todennäköisesti eroava
      Luterilaisuus
      502
      1463
    10. Miten lasketaan?

      Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.
      Haapavesi
      9
      1424
    Aihe