Yhdysvaltalainen kuulaskeutuja pahoissa vaikeuksissa
Näyttää siltä, että se ei pysty laskeutumaan Kuuhun.
KOHTI Kuuta matkaava yhdysvaltalainen kuulaskeutuja on ajautunut pahoihin vaikeuksiin. Astrobic -yhtiö kertoi maanantaina, että laskeutuja on menettänyt kriittisen paljon polttoainettaan, mikä merkinnee sitä, ettei se pystyisi laskeutumaan Kuuhun.
– Yritämme vakauttaa toiminnan, mutta koska tilanne on tämä, olemme panneet etusijalle datan ja tutkimustiedon ottamisen talteen, yhtiö kirjoitti viestipalvelu X:ssä.
Yhtiö päivitti tilannetta uudelleen varhain tiistaiaamuna Suomen aikaan. Sen mukaan tämänhetkinen tavoite on saada laskeutuja mahdollisimman lähelle Kuuta.
Polttoainevuoto aiheuttaa sen, että avaruusaluksen asennonhallintajärjestelmän työntömoottorit joutuvat toimimaan selvästi yli odotetun käyttöikänsä, jotta laskeutuja ei joutuisi hallitsemattomaan syöksyyn. Jos työntömoottorit pystyvät jatkamaan toimintaansa, uskomme, että avaruusalus voi jatkaa vakaasti vielä noin 40 tuntia nykyisen polttoaineen kulutuksen perusteella, yhtiö kertoi.
Rysähdys kuuhun.
12
276
Vastaukset
- Anonyymi
USA EI VAAN OSAA!
- Anonyymi
V ituks M än !
- Anonyymi
😋😋😋😋😋😋😋😋😋😋
💋 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#18204426
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞
- Anonyymi
aika hulluja täytyy olla niitten astronauttien, jokka meinaa Kuuhun mennä. Ei takuulla tule onnistumaan ainakaan usalaisilta.
- Anonyymi
Kui sinne taas valmiiksi romu lähetettiin.
- Anonyymi
Kuuhun lähtö tarkoittaa romunseassa lentämistä! Voi ottaa osumaa!
- Anonyymi
Albert Einstein oli Alien!
- Anonyymi
miten ihmeessä ne onnistuivat jo 1960-luvulla sinne kuuhun menemään? siitä eka reissusta sinne on kulunut jo yli 54 vuotta!
Silloin kun on käytännössä rajoittamattomasti rahaa ja resursseja tietyn tavoitteen saavuttamiseen oli siitä sitten mitään tieteellistä hyötyä tai ei, on paljon helpompi matkustaa sinne.
Erityisesti kun tarvittavan polttoaineen määrä (suuri osa kustannuksista) ei ole juurikaan muuttunut- Anonyymi
Oudoksuva kirjoitti:
Silloin kun on käytännössä rajoittamattomasti rahaa ja resursseja tietyn tavoitteen saavuttamiseen oli siitä sitten mitään tieteellistä hyötyä tai ei, on paljon helpompi matkustaa sinne.
Erityisesti kun tarvittavan polttoaineen määrä (suuri osa kustannuksista) ei ole juurikaan muuttunutMENEHOITOON!
- Anonyymi
Gurujen Guru 😃.
- Anonyymi
Usan kannattaa ottaa se lakana siitä liitutaululta ja helmitaululta ja toimia kuten 60-luvulla kun siellä käytiin kuulemma harvasepäivä ihan huvikseen...
Nasa on kertonut että 16v menee valmistella kuuhunmeno eli 1969-luvun kuussakäynti on aloitettu 50-luvulla eikä nykyisillä laitteilla ole mitään jakoa sen aikaisille?....
Saataa kuulua top-5 maailman suurimmista huijauksista!
Kärjessä pysyy edelleen itse Raamattu ja Jeesuksen julistus "olen jumalan poika"!
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,1015267Puoluebarometri: Marinin hallituksella 7 parasta mittaustulosta
Orpon hallitusta pitää huonona 2/3 kansalaisista, joka on aika hyvin linjassa hallituspuolueiden yhteenlasketun kannatuk593921Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699263455- 812506
- 241939
Grahn-laasonen taas todisti millaista porukkaa
kokoomusloiset ovat...työttömät jäävät kuulemma kotiin nukkumaan kun naapuri lähtee töihin...eikös taannoin kokoomuslois4041838Tekeekö hän
Tekeekö hän sinut h*lluksi ja millä tavalla? Uusi yritys, kun edellinen aloitus poistettiin.301681Laine voitti oikeudessa
Onnea Savonlinna! Laine voitti oikeudessa kuten arvelinkin ja lieköhän palaa valtaisuimelleen?441607Puistotyöntekijät
Miksi ei siivoojia näy. Näin hyvät ilmat. Voisi kerätä roskat. Onko rahat loppu. 🤔🤔🤔171555Onko kaivatullasi iso ego? Entä sinulla?
Vaikuttaako jommankumman ego jotenkin siihen, että ette voi lähentyä?391435