Yhdysvaltalainen kuulaskeutuja pahoissa vaikeuksissa
Näyttää siltä, että se ei pysty laskeutumaan Kuuhun.
KOHTI Kuuta matkaava yhdysvaltalainen kuulaskeutuja on ajautunut pahoihin vaikeuksiin. Astrobic -yhtiö kertoi maanantaina, että laskeutuja on menettänyt kriittisen paljon polttoainettaan, mikä merkinnee sitä, ettei se pystyisi laskeutumaan Kuuhun.
– Yritämme vakauttaa toiminnan, mutta koska tilanne on tämä, olemme panneet etusijalle datan ja tutkimustiedon ottamisen talteen, yhtiö kirjoitti viestipalvelu X:ssä.
Yhtiö päivitti tilannetta uudelleen varhain tiistaiaamuna Suomen aikaan. Sen mukaan tämänhetkinen tavoite on saada laskeutuja mahdollisimman lähelle Kuuta.
Polttoainevuoto aiheuttaa sen, että avaruusaluksen asennonhallintajärjestelmän työntömoottorit joutuvat toimimaan selvästi yli odotetun käyttöikänsä, jotta laskeutuja ei joutuisi hallitsemattomaan syöksyyn. Jos työntömoottorit pystyvät jatkamaan toimintaansa, uskomme, että avaruusalus voi jatkaa vakaasti vielä noin 40 tuntia nykyisen polttoaineen kulutuksen perusteella, yhtiö kertoi.
Rysähdys kuuhun.
12
260
Vastaukset
- Anonyymi
USA EI VAAN OSAA!
- Anonyymi
V ituks M än !
- Anonyymi
😋😋😋😋😋😋😋😋😋😋
💋 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#18204426
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞
- Anonyymi
aika hulluja täytyy olla niitten astronauttien, jokka meinaa Kuuhun mennä. Ei takuulla tule onnistumaan ainakaan usalaisilta.
- Anonyymi
Kui sinne taas valmiiksi romu lähetettiin.
- Anonyymi
Kuuhun lähtö tarkoittaa romunseassa lentämistä! Voi ottaa osumaa!
- Anonyymi
Albert Einstein oli Alien!
- Anonyymi
miten ihmeessä ne onnistuivat jo 1960-luvulla sinne kuuhun menemään? siitä eka reissusta sinne on kulunut jo yli 54 vuotta!
Silloin kun on käytännössä rajoittamattomasti rahaa ja resursseja tietyn tavoitteen saavuttamiseen oli siitä sitten mitään tieteellistä hyötyä tai ei, on paljon helpompi matkustaa sinne.
Erityisesti kun tarvittavan polttoaineen määrä (suuri osa kustannuksista) ei ole juurikaan muuttunut- Anonyymi
Oudoksuva kirjoitti:
Silloin kun on käytännössä rajoittamattomasti rahaa ja resursseja tietyn tavoitteen saavuttamiseen oli siitä sitten mitään tieteellistä hyötyä tai ei, on paljon helpompi matkustaa sinne.
Erityisesti kun tarvittavan polttoaineen määrä (suuri osa kustannuksista) ei ole juurikaan muuttunutMENEHOITOON!
- Anonyymi
Gurujen Guru 😃.
- Anonyymi
Usan kannattaa ottaa se lakana siitä liitutaululta ja helmitaululta ja toimia kuten 60-luvulla kun siellä käytiin kuulemma harvasepäivä ihan huvikseen...
Nasa on kertonut että 16v menee valmistella kuuhunmeno eli 1969-luvun kuussakäynti on aloitettu 50-luvulla eikä nykyisillä laitteilla ole mitään jakoa sen aikaisille?....
Saataa kuulua top-5 maailman suurimmista huijauksista!
Kärjessä pysyy edelleen itse Raamattu ja Jeesuksen julistus "olen jumalan poika"!
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,714215Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt152674Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu242307Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod112233Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1072176Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e992131Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1072123Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.6031924MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,141905Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S231673