Aamun työmatkaraportti

Olipas epämukavaa fillaroida lumipyryssä kun unohdin suojalasit kotiin. Lumihiutaleet moukaroivat silmämunia armotta ja väsymättä. Muuten oli mukavaa.
19422
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Minäpä ajoin perus satasen lenkuran kolmeen tunteroiseen sakeassa pyryssä ja tuulessa. Mitään laseja en kaivannut. Maisemat olivat kuin postikortista. Muita pyöräilijöitä ei juuri näkynyt mailla eikä halmeilla. Liekö sokeripalat siirtyneet polkemaan lämpöisiin tupiinsa?

Äänestä
  • Taidatkin olla sama pölvästi kuin tuo alituinen liikennesääntövinkuja. Jutut on ainakin samaa tasoa.

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Taidatkin olla sama pölvästi kuin tuo alituinen liikennesääntövinkuja. Jutut on ainakin samaa tasoa.

    Ahdistaako kun ajoneuvolla liikkuessa pitää noudattaa liikennesääntöjä, vai mikä on nyt noin pahasti?

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Ahdistaako kun ajoneuvolla liikkuessa pitää noudattaa liikennesääntöjä, vai mikä on nyt noin pahasti?

    Ahaa! Olin siis oikeassa! No niin no niin.

    Äänestä

  • Lyhyen lenkin ajoit, onko flunssaa vai joku muu syy moiseen?

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Lyhyen lenkin ajoit, onko flunssaa vai joku muu syy moiseen?

    Luultavasti lihasheikkoutta. Akun kantama ei riitä pitemmälle.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Luultavasti lihasheikkoutta. Akun kantama ei riitä pitemmälle.

    Akun tehtaalta lisäakkuja niin että kantama tyydyttää kriittisimpiäkin Suomi24 kirjoittajia.

    Äänestä

Kyl se on muutenkin vähän niin ja näin talvella.

Äänestä

Kaikki ajaa varmasti vaan sähköllä?

Äänestä

Hiihtäjille myytävä visiiri auttaa näissä tilanteissa.

Voi kiinnittää kypärään.

Äänestä

Sähköllä mennää

Äänestä

Pyhäpäivänä totutusti pitkänlenkin päivä. Matkaan starttasin aamutuimaan sakeassa hernerokka pyryssä. Laseja en mukaan ottanut. Olisivat vain haitanneet näkyvyyttä. Tiet olivat lumenkuultamia silmänkantamattomiin. Onneksi sitä pedalipoweria löytyy, toisin kuin näiltä sähkäri mänijoilta. Höylijä ei näkynyt kokolenkin aikana. Olivatko kenties pyhäpäivän vietossa. Muutamia taluttajia tuli vastaan. Muutama nylkytti kävelyvauhtia eteenpäin. Harva tuolla hangessa näyttää jaksavan polkea. Ainakaan satasen lenkkiä. Mäkisessä maastossa reilun satkun lenkki 180 minuteen. Ei huono vaikka itse sanonkin. Lähde sinäkin sieltä peräkammarista ylös ulos ja lenkille raittihiseen ulkoilmaan.

Äänestä
  • Kaljapäissään näkee kummallisia unia. Sitä se vaan on. Kyllä se siitä..

    Äänestä

  • Pyörä oli ja on yhä se tuttu Tunturi mummomalli vm. 1950 alkuperäisillä kumeilla ja rasvoilla?

    Äänestä

  • Noh, itse kävin eilennä reilun puolentoista tunnin maastolenkin ajamassa (23.5km josta noin 4-5km. siirtymäää
    https://aijaa.com/A4ClFc
    Hieman toistakymmentä pyörää tuli vastaan hoidetulla/merkityllä maastolenkillä ja jokainen näistä sähköavusteisella pyörällä liikkeellä. Taittaa olla luminen metsä liian haastava ympäristä sinun paljon mainostamille "luomuilijoille", vai mistäköhän tämä muuten voi johtua?

    Äänestä

Hommaisit auton, niin ei tarttis vihreälle ideologiallesi uskollisena puskea pakkasessa jopolla umpihankeen.

Äänestä
  • minulla pyörä kiinni juoksumatossa. ei tarvihte ulkoilla lumihangessa

    Äänestä

Miehki mietin Raihnerin polokasua, vain ei nuot homppelihommat nappaa.

Äänestä
  • Trainerin polkeminen "HÖLMÖTTÄÄ"

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Olipas epämukavaa fillaroida lumipyryssä kun unohdin suojalasit kotiin. Lumihiutaleet moukaroivat silmämunia armotta ja väsymättä. Muuten oli mukavaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu