Mies tippui katolta - mies putosi katolta

Eikö noissa ilmaisuissa ole iso ero? Vesi tippuu eli se tapahtuu jonkun aikaa eikä kerralla. Kun joku putoaa tai tipahtaa niin se tapahtuu kertarysäyksellä eikä jatkuvasti pitemmän aikaa. Ihminen ei pikkuhiljaa tipu mistään ellei ole jo siinä tilassa, että keho on pitkälle lahonnut melkein kappaleiksi.
Siis eikö tippua-verbi olekaan kontinuatiiviverbi?
Iltapäivälehdet käyttävät varsinkin tippumista aina väärin otsikoissaan.
16403
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Ensin tuli lumilapio, sitten toinen rukkanen, sen jälkeen toinen rukkanen, toinen saapas, pala ränniä, sitten rojahti isompi hahmo ja lopuksi leijaili pipo.

Äänestä
  • Oikein oivallettu, noin voi ihminenkin tipahdella vaikka mistä.

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Oikein oivallettu, noin voi ihminenkin tipahdella vaikka mistä.

    No mutta onkos "tipahdella" taas eri asia kuin "tippua". Sehän on niinkuin "tipahtamisen" diminutiivin monikko.

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Oikein oivallettu, noin voi ihminenkin tipahdella vaikka mistä.

    Tuotakin kutsuisin paremminkin varisemiseksi kuin tippumiseksi.

    Äänestä

Minun vanhaan kielikorvaani tippumiset väärässä yhteydessä särähtävät pahasti. Minulle vain nestemäiset aineet tippuvat.
Toinen nykyään yleiseksi tullut muoto on saimme tehtyä, kun pitäisi olla tehdyksi.
Muistan vuosikymmenien takaa äidinkielenopettajani esimerkin. Jos joku sanoo, että saimme syötyä, se tarkoittaa, että tarjolla on ollut jo yhteen kertaan syötyä,
Mämmi saattaa tosin muistuttaa sellaista ulkonäöltään.

Äänestä
  • Ihmisestä on 67% vettä joten se on lähinnä hyytelöä joka määritelmän mukaan valuu.
    Ihminen siis valuu katolta. Ei tipu eikä putoa.

    Äänestä

Kaikkihan tiedämme että maailman painavin aine on paska.
Kysymys kuuluukin: Putoaako vai tippuuko se raskaan sarjan painonnostajalta?

Äänestä
  • Tässä on mielenkiintoinen tieteellinen ristiriita.
    Paska valuu alaspäin, viittaisi sen raskauteen.
    Paska kelluu pinnalla, viittaa taas keveyteen.

    Äänestä

  • Nyt tipahdin.
    (ja tuonkin voi tulkita ainakin kahdella tavalla)

    Äänestä

Tippuu = Tippuu kuin vesipisara
Putosi = Mies rimpuilee katolta tippuessaan raajoilla
Ei niissä ole varmaan eroa oikeasti, sama asia. Putoaa, tippuu, lentää, valuu.

Äänestä

Tipahti tai sitten olisi hyvä kertoa kuinka montaa kertaa tippui.

Äänestä

Mies tipahti katolta, mutta jäi roikkumaan turvavaljaisiin.

Äänestä

Katolta voi tippua kaikenlaista irtainta. Kyse oli luultavasti jostakin hanttimiehestä, joka ei tiennyt yhtään miksi oli katolle tullut. Putoaminen on onnettomuus, tipahtaminen sattumaa ilman merkitystä.

Äänestä

Eiköhän tuossa ole kyse vain murre-eroista. Joitakin vain häiritsee oman murteen vastainen sanankäyttö niin pahasti, että siitä pitää ihan julkisesti valittaa... :)

Tuosta tuli mieleen vanha tapaus: Pääministeri Paavo Lipponen sanoi aikoinaan eduskunnassa: "Turha tässä on hötkyillä..."
Tästä sitten kirjoiteltiin, miten Lipponen oli "lanseerannut" (uuden?) sanan. Ei tuo ole mitenkään erikoinen sana täällä Savossa, ihan normaali sana eikä ainakaan mitenkään uusi.

Äänestä

Mies tippui tai putosi.
Kyllä se tarkoittaa ihan samaa.

Äänestä

Tippui katolta veripisara kerrallaan?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Eikö noissa ilmaisuissa ole iso ero? Vesi tippuu eli se tapahtuu jonkun aikaa eikä kerralla. Kun joku putoaa tai tipahtaa niin se tapahtuu kertarysäyksellä eikä jatkuvasti pitemmän aikaa. Ihminen ei pikkuhiljaa tipu mistään ellei ole jo siinä tilassa, että keho on pitkälle lahonnut melkein kappaleiksi.
Siis eikö tippua-verbi olekaan kontinuatiiviverbi?
Iltapäivälehdet käyttävät varsinkin tippumista aina väärin otsikoissaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu