Sosialidemokraatit teki tosi jytkyn pressan vaaleissa. Saivat yli 4 % äänistä. Jutta oikein vetovoimainen .. ? .Missä Sanna Marin luuras ? Vassutki ajoivat ohi !
Demarit teki jytkyn..
Anonyymi-ap
24402
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Kyseessä oli henkilövaalit ei puoluepoliittiset. Vuonna 2018 SDP ehdokas Haatainen sai äänistä reilut 3%, kuitenkin SDP teki vaalivoiton eduskuntavaaleissa 2019 kannatus oli noin 20% luokkaa.
Aikansa kutakin sanoi pässikin kun päätä leikattiin. Senhän näkee joka elää seuraavissa eduskuntavaaleissa.
SDP on menneisyyden puolue. Ei pysy yhteiskunnan kehityksen mukana. SDP vie Suomen talouden konkurssiin jos pääsee valtaan uudestaan vassujen kaa. Osaavat vain velekaa lappaa ja jakaa rahat mihin sattuu.
Ei tuo hyvältä näytä nykyisenkään hallituksen touhut. Kukaan ei meistä tiedä mihin tämä päätyy. Tuskin kovin hyvään kun hallitus on ottanut työmarkkina säätämisen lailla, kuuntelematta työntekijäpuolta. Puhutaan Ruotsin mallista, mutta siellä ei hallitus sekaannu ollenkaan neuvotteluihin. Hyvin on Ruotsissa mennyt siellä on Demarit hallinneet kymmeniä vuosia. Paitsi nyt on oikeistohallitus.
No Kempan demarit kuiten tippuvat valtuustosta ensi vaaleissa.
Semmosta jytky-sanaa käytettiin joskus muinoin Persujen puoluetoimistossa. Aika on mennyt jo ohi. Keksi jotain muuta.
Jytky ko Jytky...suuntaan tahi toiseen..
Joo joo mitä huusi demari Rollosta 2007
Sannalla on paremmat hommat kuin mitä edes ymmärrät.
Vaaleihin liittyen tässä on juttu. Jos ei halua mielistellä Venäjää vaan v..tuilla sille niin ei jää kuin Haavisto vaihtoehdoksi.
Kemijärven sos.dem. työväenyhdistys oli riidassa itsensä kanssa aika pahasti ja oli Lapin radiossa juttu.
Sanna Marin, jonka johtama hallitus sote-uudistuksen toteutti, ilmoitti keväällä 2019, että ”SDP haluaa toteuttaa sote-uudistuksen sen alkuperäisten tavoitteiden mukaisesti, eli kaventaa hyvinvointi- ja terveyseroja, parantaa palvelujen yhdenvertaisuutta ja saatavuutta sekä hillitä kustannuskehitystä integraation avulla.”
Nämä tavoitteet kirjattiinkin sote-uudistusta koskevan hallituksen esityksen tavoitteiksi. Marinin johtaja SDP lupasi aluevaaliohjelmassaan: ”Sote-uudistus parantaa kaikkien suomalaisten palveluita”.
Hallituksessa sote-uudistusta läpi vienyt keskusta puolestaan lupasi aluevaaliohjelmassaan vahvistaa lähipalveluita, ja ”jokaiseen kuntaan vähintään yksi sosiaali- ja terveysasema.”
Näiden lupausten valossa kansalaisille tuskin oli selvää, että uudistuksen myötä terveysasemien määrää ja palveluvalikoimaa ryhdytään nopealla aikataululla karsimaan.
Sannalla on paremmat hommat, jos "vehkeet" kestää.
Jos Jutta olisi jälleen keikistellyt verkkosukissa niin olisi voittanut ylivoimaisesti 😘
Jos hallakorppu olisi esitellytaviottoman lapsen ei vaalimiljoonat olisi menneet
kankkulan kaivooon..
Jäärä
Kyläpukki
Parempi kankkulan kaivossa kuin
hallan housuissa.
Hahahoho
Onko Kemijärven SD yhdistys jos sovussa?
Onko kempassa SDP ollenkaan ?
On siellä työväenyhdistys, onko kaksikin?
https://yle.fi/a/3-7960339
Vaalitaisto kuumensi välit: Kemijärven työväenyhdistys uhkaa hajota
Kemijärven sosialidemokraattinen työväenyhdistys on hajoamassa vaalien nostattamaan kiistaan.
Kahdeksanvuotta vanha juttu kaivettu, eikö ole uudempaa?
Ei ole paljon SDP kannattajia mutta ei ole paljon työtäkään. Siellä missä on työtä, etenkin teollista, silloin myös on Demareita.
Itäisessä Suomessa ja Lapissa ei ole työtä silloin suurimmat kannatusluvut ovat Perussuomalaisilla ja Keskustapuolueella.
Jaa et demarit tehneet työpaikkoja ? Nykkö ? Ennen ainaki yritykset luoneet työpaikkoja. Demukat saavat lakkoilla niinku nykki . Demarit puhuvat vain saavutetuista eduista ..ei niinkään työnteosta. Kädet aina toisten taskuilla !
Kerroin alueet joilla on tehtaita ja työpaikkoja siellä on demarien kannatus korkea.
Täysin luonnollinen asia, harvassa hitsareissa on Kokoomuksen kannattaja . Ihmettelen kun Perussuomalaisten pitäisi olla suurin työväenpuolue, kun hallituksen toimia seuraa kovin ovat vihaisia duunareille.
https://www.tiktok.com/@laurilaitinen/video/7335145708250615073?is_from_webapp=1&sender_device=pc
Tällainen tapaus, tälläkertaa.
Lidmannilla on oma äiti nuorempi, mitä hänen vihitty vaimonsa.
Se kertoo jo paljon.
Vanhanpiian ja vanhanpojan vero takaisin ja perintään.
Kaksi on turhaa maailmassa: Nunnan nännit ja Paavin pallit.
Uudessa äitiyspakkauksessa ei ole mukana ehkäisyvälineitä. vaan "dilto", näin on tehty mies turhaksi ja nuoresta äidistä tehty, yksinhuoltaja.
Paremmat edut, pienemmät verot ja halpa asunto .