Käänteinen sprinkleri

Anonyymi-ap

Kun vesi tulee ulos suuttimesta epäkeskisesti niin se tuottaa voiman jolla suutin voidaan pyörimään. Pyörimissuunta on vastakkainen veden ruiskuamissuuntaan nähden. Laitetaan tuollainen suutin (sprinkleri) vesialtaaseen pyörimään veden alle.

Systeemi ei ole ajan käännön suhteen symmetrinen eli tuohon liittyy entropian muutoksia.

Mitä tapahtuu kun tuollainen sprinkleri laitetaan vesialtaaseen ja sen kautta imetään vettä altaasta? Vastaus kysymykseen ei ole ollut selvä kokeellisesti eikä teoreettisesti.

https://arstechnica.com/science/2024/02/mathematicians-finally-solved-feynmans-reverse-sprinkler-problem/

Hyvin pienikitkaisesti laakeroitu sprinkleri lähtee vettä imettäessä hitaasti kiertymään vastakkaiseen suuntaan kuin mihin se pyörisi veden ruiskutessa ulospäin. Ilmiön syynä se, mitä tapahtuu sprinklerin sisällä kahden vastakkaisista suunnista tulevan imetyn vesivirtauksen kohdatessa.

3

246

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Käänteistä sprinkleriä tarvitaan korkeintaan sukellusveneessä kun siellä tapahtuu vesivuoto...

      • Anonyymi

        Näitä ongelmia tulee vastaan kun yritetään miettiä miten maailmankaikkeudessa ajan kuluminen tapahtuu. On ilmiöitä, jotka eivät ole ajan kulun suhteen symmetrisiä kuten esimerkiksi vesisuihkun hajoaminen pisaroiksi. Mekaniikan lakien mukaan ajan suunnan kääntämisen ei pitäisi olla ongelma mutta termodynamiikka lakkaa toimimasta.


      • Anonyymi

        😋😋😋😍😍😍😍😋😋😋

        😋 ­­N­­­y­­m­­­f­­o­­­m­­­a­­­a­­­n­i -> https://ye.pe/finngirl21#18249365

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      191
      3507
    2. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      12
      3100
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      63
      2489
    4. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      9
      2125
    5. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      41
      1910
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      6
      1858
    7. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      39
      1682
    8. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1571
    9. Mikä kaivatussasi

      kolahti? 💥
      Ikävä
      72
      1123
    10. Kenen luo menisit nyt

      jos se olisi mahdollista?
      Ikävä
      74
      1110
    Aihe