Mitä tarkoittaa koekone?

Onko kenelläkään tietoa mitä murresana koekone tarkoittaa? Todennäköisesti jostain Turun suunnalta.
4244
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Olisiko se kaakanan prototyyppi.

Äänestä
  • Kaakana on kotoisin Savon suunnalta. Siellä kielletään ampumasta lintua joka on kaakana.

    Äänestä

Koekone ei olevarsinainen murresana, vaan viittaa kokeiluun, tai testaamiseen. Yleensä koe kappale tai versio jostakin koneesta, jota myöhemmin pranneltuna aiotaan valmistaa.
Muutama vuosi sitten tuli koerokotekin.

Minulla on tässä koekone nyt käytössä.
Kokeilen tällä erilaisia ohjelmia.
Aikoinaan tässä oli windows, mutta kun kone kävi sille sopimattomaksi niin nyt kokeillaan linuxilla.

Äänestä

No ka eekös koekone ole Koekkone joka makkoo kokkeeksi koekossa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Onko kenelläkään tietoa mitä murresana koekone tarkoittaa? Todennäköisesti jostain Turun suunnalta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu