Banaaninmyynti ruokakaupassa

Anonyymi-ap

Tuli käytyä neljänä peräkkäisenä päivänä samassa S-marketissa. Ensimmäisellä kertaa ostin Ecuadorista asti tuotuja luomubanaaneja. Seuraavana päivänä päätin ostaa niitä lisää. Kolmantena päivänä en niitä ostanut, mutta katsoin, että siinä niitä vielä olisi varmaankin 8 kilon verran jäljellä. Neljäntenä päivänä ajattelin, että nyt ostan niitä, vaikka hieman ovat jo varmaankin pehmeitä ja tummia, ja leivon banaanikakkuja pakkaseen. No, eipä ollut enää niitä, vaan oli selkeästi tullut uusi erä, jossa banaanit olivat vielä hieman vihreitä. Mihin joutui 8 kilon verran Ecuadorista asti tuotuja luomubanaaneja?! Herää tietenkin epäilys, että roskiin. K-kaupassa, jossa kävin ennen, yritettiin myydä banaaneja loppuun asti. Pussitettiin niitä valmiiksi kilon tai parin painoisiin pusseihin ja niihin halvat hinnat. Näytti siltä, että ainakin suurin osa saatiin niin kaupaksi, hieman tummina ja ylikypsinä.

15

393

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      ...ei jumaliste. En ole nauranut näin hyvin pitkään aikaan!

      • Anonyymi

        Arvasin, että tulee joku tuon tyylinen kommentti. Olet ohjelmoitu.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Arvasin, että tulee joku tuon tyylinen kommentti. Olet ohjelmoitu.

        Hyvä - sitten vain vähän pidennät stooria ja sulla on stand-up rutiini! Tuskin maltan odottaa esitystä! :-D


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hyvä - sitten vain vähän pidennät stooria ja sulla on stand-up rutiini! Tuskin maltan odottaa esitystä! :-D

        Selvä. Vedetäänkö sitten sitä linjaa, että heitetään puolet ruuasta vaan roskiin. Tilataan hirmukuormat toiselta puolen maapalloa, maksetaan itsemme niistä kipeiksi, ja lopulta heitetään suoraan roskiin. Te olette maailman tuho.


    • Anonyymi

      Tollo. Tietenkin joku oli ne viimeiset 8 kiloa ostanut.

      • Anonyymi

        ...ja alennuksella. 😂


    • Anonyymi

      Huomasin kerran saman asian. Kyseessä oli pieni marketti. Olisin mielelläni ostanut kypsiä banaaneja mutta ne oli vaihdettu vihreisiin.

      Ehkä nykyään ei enää edes tiedetä minkä värisiä syötävät hedelmät on. Suomihan ostaa aina kaiken raakana niin uusi sukupolvi luulee, että raakoja kuulukin syödä.

      • Anonyymi

        Henkilökunta S-marketeissa on nykyään tosi nuorta, joten tuskin siellä kukaan edes elämänkokemuksella johtaa.. ihan myymäläpäälliköistä lähtien. Roskiin vaan kaikki :(


    • Anonyymi

      Jos ne S-marketin työntekijät ostivat ne loput banaanit. Onko muuten Suomessa marketeissa ilmaisia banaaneja pikkulapsille jotka tulevat vanhempiensa kanssa ostoksille. Ehkä menivät loput banaanit siihen koriin.
      Mutta ei mitään vikaa niissä banaaneissa jotka pussitetaan halvemmilla hinnoilla myytäviksi. Ostan silloin tällöin, kuorin ne ja pakastan siltään. Saa hyvää smoothie ainesta ja sosetta vaikka banaanilettuihin/ - kakkuihin.

      • Anonyymi

        Pieniä on ihmisillä murheet.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pieniä on ihmisillä murheet.

        kyllä oli v-mäinen kommentti


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pieniä on ihmisillä murheet.

        mene sinä isoine murheinesi muita ketjuja lukemaan, jos ei banaanit kiinnosta. toivottavasti murheesi ovat niin isot, että kuolet niihin


    • Anonyymi

      No eikö siellä kaupassa muita asiakkaita käy ostamassa banaaneja kun sinä .
      Kaupoilla on omat määräyksensä banaaneista mitkä saa olla myynnissä.
      Vihreät banaanit eivät aina ole mitään raakoja liioin.
      Itse ostan aina vihreitä koska käyn kaupassa vaan kerran viikossa ja niitä pitää riittää koko viikoksi syötäväksi . Se niistä banaaneista

    • Anonyymi

      Kumpia oli ennemmin, vihreitä panskuja vai vihreitä pottuja?

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      74
      2791
    2. Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja

      Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,
      Ikävä
      28
      2527
    3. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      47
      2271
    4. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      2044
    5. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      110
      1529
    6. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      167
      1383
    7. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      52
      1062
    8. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      28
      1034
    9. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      15
      836
    10. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      110
      824
    Aihe