Onko kukaan kaynyt surffaamassa pohjois-norjassa, jossain narvikin ja tromssan korkeuksilla? kuinkahan kylmaa vesi on sielapain? minkalaisia kokemuksia?
surffausta pohjois-norjassa?
2
590
Vastaukset
- Ripa
Moi! En ole surffannut, mutta sukeltanut kylläkin useana kesänä. Normaalikesänä pintavesi meressä on 12 - 14 astetta, mutta esim. viimekesänä, joka oli poikkeuksellisen lämmin, niin merivesi oli jopa 18 astetta lämmintä Finnmarkin läänin vesissä.
- Sonic
Käytiin täällä -04 kesäkuun alussa ja vesi oli silloin lämpimämpää kuin Suomessa. Tosin toi paikka on n. Vaasan korkeudella. Isännän mukaan ei laske kuulema koskaan alle 8 asteen koska Golfvirta lämmittää. Toi paikka ei kyllä oikeen sovellu muuta kuin lainelautailuun. Mutta lähistöllä on kyllä paikkoja joissa varmaan vois myös purjelautailla.
http://www.stadsurfing.com/stadsurfing_start.php
Leijailijat kävivät viimevuonna N70 yläpuolella - en vaan muista paikkaa. Aika asiallisen näköinen mestaa ja ilmeisesti vesi oli aika kylmää. :) Kysele tuolta kite-jaoksen chatista tarkemmin.
www.purjelautaliitto.fi -> SPLL:n leijalautailujaos
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 672801
- 462554
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4312217- 792128
- 951956
- 321692
- 121526
Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan171477Mitä nämä palautteet palstalla ovat?
Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?261283Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil181165