S-marketin tuotteissa, joissa eräpäivää lähestyy on yleensä punainen alennushintalappu, jossa lukee jotain tyyliin "vähennä hävikkiä". Tarkoitetaanko hävikillä nyt siis sitä, että se heitetään roskiin? Siinä tapauksessa tulisi ihan selkeällä suomenkielellä lukea, että "vähennä roskiin menevää", eikä kaunistella asiaa.
Hävikkiruoka
Anonyymi-ap
9482
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Entä uskotteko, että isossa S-marketissa voidaan heittää roskiin ruokaa 100 kiloa viikossa?
Isossa marketissa menee paljon roskiin ruokaa , koska vanhentuneet tuotteet on myyntikelvottomia . Asiakkaat kaivavat aina pohjalta hyllystä tuoreimmat tuotteet . Asiakkaat käytännössä maksavat ne roskiin menevät,. Monet järjestöt hakevat vanhentuvaa tavaraa, osa jättää hakematta vaikka oli sopimus ? Kertokaa kaikki kauhistelijat mitä niille sitten voi tehdä ?
Niitä viimeisen päivän tuotteita voisi myydä isommalla alennuksella myös päiväsaikaan, eikä vain myöhään illalla ja hedelmistä ja vihanneksista halpoja hävikkikasseja.
Ei ne roskiin mene, ruokakeräykseen, eläinten ruuaksi tai biokierrätykseen suurin osa.
Miksi ashole kauppa tuhlaa kamalasti ruokaa?
Olet varmaan nähnyt noita "punaisia lappuja" kaikkien ryhmien kaupoissa, mutta jostakin syystä haluat mollata vain S-ryhmää.
Niin, tuohon itsekin kiinnitin huomiota, tähtäin oli S-ryhmää kohti. Taitaa olla lidlumlei-porukkaa aloittaja..:)
Jätepuristimesta valuu visvaa ja haju on kamala, ruokaa tuhlataan eikä anneta köyhille.
Ässissä ei ole näkynyt mitään hävikkikasseja, joita joskus lidlissä olen huomannut myytävän 2€, sisältäen hedelmiä ja vihanneksia.