Suomi- Rekrytoinnin kehitysmaa!

Anonyymi-ap

Suomalaisessa yrityskulttuurissa sekä rekrytoinnissa jyllää vanhoillinen ajattelutapa, koulutus korvaa osaamisen. Työn nettotuottavuus laskee jatkuvasti, koska työpaikat eivät suosi uudistajia, vaan meillä kuuliainen esimiehen mielenjatke saa useimmin jatkaa työpaikassaan.
On aikamoinen paradoksi, että esimiesten asemaa myötäilevät mielistelijät ovat urakehityksessä yleisesti edellä niitä, jotka haastavat esimiehiä parannuksiin sekä työtavoissa, että työilmapiirissä.
Suomi on muutenkin monopolien maa, täällä ei juuri synny kilpailua, johtuen avokätisestä yritystuesta isoille työllistäjille, jotka puolestaan myötäilevät poliitikkoja kivoilla ekskursioilla (lahjuksilla).

6

306

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eihän kukaan jaksa pähkäillä tällaisia asioita, kun tunnit ei riitä mihinkään ja konsultit käy heiluttamassa hillotolppaansa kerran parissa vuodessa. Tosin se raportti, mikä tulee muutaman kuuauden päästä, on niin peruskauraa, että usein mietin, miten pääsis niitä rustaamaan ja laskuttamaan sen 30k€!

    • Anonyymi

      Kyllä juuri näin. Kulttuuri on pahinta valtion firmoissa ja firmoissa jossa valtio on osaomistaja tai pääomistaja. Näissä paikoissa ei arvosteta ammattitaitoa vaan katsotaan ainoastaan papereita. Kaikenlisäksi veljeilevät ammattiliittojen kanssa ja tekevät omia paikallisia sopimuksia joilla kumoavat alan työehtosopimusta ja polkevat palkkoja. Useampi tuttu avautunut näistä asioista.

      • Anonyymi

        Ei tuo voi olla syy.
        isot yritykset tuijottavat niitä todistuksia ja ne työllistävät vain 6-7% työllisistä.
        Lopuissa 94% ratkaisee hankilökohtaiset ominaisuudet.

        Sitten tuo kehittäjä tyyppi.
        Kun sellainen tulee työoaikalle niin hänen on vaikea omaksua työtapoja, tekee jopa vastoin ohjeita.
        Olen nimittäin törmännyt näihin.
        Olen saattanut työstää jonkun projektin työtapaa useita päiviä ja hankkinut työkaluja yms. jotta homma toteutuisi suunnitelmien mukaisesti.
        Sitten iskee kehittäjä joka parissa minuutissa päättää että jätetään puolet työvaiheista tekemättä kun pääsee helpommalla.
        No suttahan näistä projekteista on tullut ja maksaneet poikkeuksetta pirusti korjata ne virheet.

        Tällanen kehittäjä ei hyväksy ettei hänen ehdotusta noudateta vaan sabotoin työnjohtajan antamaa tehtävää pästäkseen sanomaan että minähän ehdotin toisin.

        On mulla ollut kavereita töissä jotka ehdottivat ihan päteviäkin ehdotuksia ja osa niistä voitiin toteuttaa ja osaa ei mutta he tekivät aina parhaansa riippumatta kuka teki ehdotuksen ja suunnitelman.


    • Anonyymi

      eiköhän kuitenkin ammatillinen koulutus ole tärkeä osa osaamista. Erittäin harvassa on ammatit joita oppii ilman asianmukaista koulutusta ja opiskelua. Ensin koulua, työharjoittelua ja sen päälle hankkimaan työkokemusta omalta alalta. Siinä resepti parhaalle ammatin osaamiselle.

      • Anonyymi

        Siinäpä se.
        Pelkkä ammatillinen koulutus ei riitä, pitää olla motivaatiota ja kiinnostusta sielä koulun penkillä.
        Ei ammattilaista tule jos on 3v ammatillisen koulun kirjoilla tekemättä mitään.
        Yleensä ne työllistyvät joilla motivaatio kohdallaan.


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      121
      1821
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      126
      1579
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      76
      1365
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      30
      1302
    5. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      127
      1136
    6. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      47
      1011
    7. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1011
    8. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      22
      987
    9. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      66
      858
    10. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      46
      783
    Aihe