Kun uskonnonopetus kouluissa kielletään tunnustuksellisena? Virsien laulelut on jo nyt joissain kielletty. Kun minä olin ala-asteella meillä oli kristilliset aamunavaukset, joissa seisoin parijonossa aina ilman paria. Kerran pyörryin. Sainpahan kerrankin myötätuntoa ja huomiota.
Noh se käytäntö sai minut pienenä jo pikkuuskovaiseksi.
Nykyisin sellainen on mahdotonta sillä kristilliset aamunavaukset on historiaa.
Kuten lightningin ketjuun jo kirjoitin, sleyn tutkimuksen mukaan v. 2030-2040 kirkon verotusoikeus poistetaan. Pyhäkouluissa käy vain vähemmistö. Ihmisiä ei kasteta.
Hautaaminen. . On puhuttu että joku muu laitos hoitaa ne.
Tähän asti kummit on velvoitettuja kasvattamaan lapsi kristilliseen uskoon.
Entä tulevaisuudessa?
Eri asia on taas Jumala.. Hän on luonut tämän maailman. Raamatussa sanotaan että kolkuttavalle avataan.. Mutta ei enään tulevaisuudessa niin paljon ihmisten kautta... Miten sitten?
Luterilaisia on Suomessa 64%.ko visiooni on vielä matkaa... Ortodokseja on 2%kansasta. Jehovantodistajia 1%.helluntailaisia tällä hetkellä vain 1%.
Minkälainen maailma tulisi/tulee olemaan
13
176
Vastaukset
- Anonyymi
Kouluhallituksen mukaan uskonnonopetuksen ei pitäisi olla tunnustuksellista.
- Anonyymi
"Kun uskonnonopetus kouluissa kielletään tunnustuksellisena? "
No sellasta, että usko leviää nopeemmin kuin ilman pientä ahdistusta.Tarkoitatko oikeasti että usko leviää tulevaisuudessa..? Miten niin? Kaikki merkit näyttää siltä että tulee käymään juuri päinvastoin. Helluntailaisia on suunnilleen yhtä paljon kuin Jehovantodistajia... 2%kansasta.miten se nyt ykskaks yllättäen lähtisi nousuun tuo luku?
Mä kyllä uskon myös että usko ei katoa vaan aito totuus, ilman-ismejä voittaa.- Anonyymi
oletko kalvinisti vai liberaaliteologi?
Anonyymi kirjoitti:
oletko kalvinisti vai liberaaliteologi?
Heips. Kävin lukemassa Wikipediasta mitä on kalvinismi.
Siinä ihminen on äärimmäisen paha. Vain tietyt tyypit on Jumalan valittuja ja he eivät voi vastustaa kun Jumala kutsuu. Uudestisyntyneet valitut ovat ainoastaan Jumalan rakkauden arvoisia. "jos ihmisestä jäisi kiinni kukaan ei pelastuisi'.
Haluan ajatella että Jumala on oikeudenmukainen ja siksi kaikilla kuuluisi olla yhtälainen mahdollisuus pelastukseen. Omituinen oppi. Mitä se tällä palstalla niin paljon nykyisin on?
Liberaaliteologiksi on aikaisemminkin syytetty mutta en ole se. Homokysymys on yksi mittari, jolla sen voi mitata.
Se on vaikea. Mitä itse tekisit jos lapsesi kertoisi olevansa homo?
Toisaalta pelkäisitkö enemmän ympäristön reaktioita? Ne kertovat kuitenkin enemmän juuri siitä ympäristöstä, ei lapsestasi.
Olen itse tyytyväinen että oma poikani on hetero, siksi, vaikka muuten olen vähän että hällä väliä.
- Anonyymi
Uskonnon vapaus on sekä vapautta uskoa että vapautta uskonnon tyrkyttämisestä. Kun koulussa on lapsia monista uskonnollisista taustoista, niin tunnustuksellinen opetus on parempi jättää vanhemmille tai uskonnollisille yhteisöille.
Lasten paikka ei ole missään seurakunnassa aivopestävänä johonkin tiettyyn uskoon. Muuta kuin sen verran että oppii itse valitsemaan onko se hänen juttunsa vai ei. Aikuisena kun on valmis ihminen.
Henk. Koht. Uskon että ateismi ei tulevaisuudessa ole sen yleisempää kuin ennenkään. Sen sijaan kristinusko vähenee.
- Anonyymi
ihan oikein että pakko p..kan tyrkyts lopetetaan.
Niin on! Munkin oli tosi vaikea päästä jetskuista eroon kun ensin pari kertaa luvalla kävivät. Vastenmielistä touhua.
- Anonyymi
auroraboreallis kirjoitti:
Niin on! Munkin oli tosi vaikea päästä jetskuista eroon kun ensin pari kertaa luvalla kävivät. Vastenmielistä touhua.
Ne eksyttää ja jututtaa mielellään niitä, joidenka Raamattutuntemuksen haistavat puutteelliseksi.
Muakin ne pyöritti miten halusivat ennen uskoontuloani, mutta kun olin ehtinyt ola uskossa Jeesukseen uuvestisynnyttyäin niin olin jo tosi terhakas kun seuraavan kerran kohtasin JT:t.
Vaikkakaan silloin uuvestisynnyttyäni ajattelin että JT:t ovat jotain erikois pyhiä kristittyjä...
Mutta kun erosimme niin jäin loukaantuneena miettimään, miksi he eivät iloinneet kun sanoin heille että minäkin olen kristitty. Koin olevani jotenkin ulkopuolinen suhteessa heihin ja ajattelin että se johtuu siitä etten ymmärrä uskonasijoista vielä tarpeeksi vaikkakin olin huomannut siloin jo jotain oppineeni.
Mutta se Raamatussa ilmoitetun supersisäistys oli tapahtumatta, se sulautuminen oli niin alussa , Jumaan Sanan sulautus minuun.
Nykyjään tiejän tojella paljon enemmän vaktoja niin uskonasijoista ja jehoovallisista kun oon saanut kasvaa ja istua Isän sylissä ja juosta eri asijoita osoitellen: Isä, mikä tää armo on? Isä, mikä tää laki on? Isä, miten Jeesus syntyi? Isä, miksi mä oon sun lapses, mikä on ydinsyy? Isä, miksi jotku sanoo ettei hää-terijalla saa kermakakkua tai ylipäätään syöjä mitään hyvää ruokaa? 14,5v ajan.
Ja Isä vastaa Raamatun kautta, joskus unilla jos kyseinen asija ei ole Raamatussa, sillä niiäkin asijoita on ollunna.
Selef Urge
Selef Urge
Nämä kirkot ja uskonnollisuus kaatuu .
Tilalle tulee ne uskossa Jeesukseen Kristukseen palavat Henget, joita Jeesus Rakastaa intohimoisesti.
Tiedän tämän kun Hän kerran minulle puhui asiasta ja voi sitä Palavuutta ja Rakkautta ja sen syvyyttä ja korkeutta Jumalan luotuja kohtaan.
Jeesus ohjaa lopunajassa rukoilijat ns maanalle kotiseurakuntiin.
Se on se porukka ketkä nousee yläilmoihin sillä he eivät ole luopuneet suuressa luopumuksessa vaan ovat voimakkaita armonlahjoilla ja suoralla yhteydellä Jumalaan.
Saatte nähdä niin tämä tapahtuu.- Anonyymi
😋😋😋😋😋😋😋😋😋😋
🍑 Kuumat tytöt odottavat sinua -> https://us4.fun/kissgirl?18292122
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss845850Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa243497- 1562012
Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a2231938Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1681683Martinan bisnekset rajusti tappiolla
Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.2821475Voiko olla, onko se tosiaan niin että
Kumpikin rakastetaan toisiamme. Nyt pitää sukeltaa pakastimeen ❤️🥵571011Metsa Man Extra kanava toimii hyvin
ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.21980- 64954
Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?
Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.109917