Verorahojen tuhlausta

Sallan lukio - kansainvälinen lukio? Ei edes rehtorin titteli lukiosta vastaavalle ole raaskittu antaa.
Suomen veronmaksajat maksavat jokaisesta Sallan lukion lukiolaisesta 14 500 euroa vuodessa. Venäläisistäkin.
Salla oli toisessa maailmansodassa venäläisten desanttien iskujen kohteena. Vieläkään ei ole löydetty kaikkien murhattujen siviilien viimeisiä leposijoja. Hautajärvellä tehdyt murhat muistetaan.,
4618
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Alaikäisten opiskelijoiden rekrytointi ulkomailta verovaroilla kustannettavaan ja opiskelijalle ilmaiseen lukiokoulutukseen perustuu lukiolakiin jääneeseen porsaanreikään. Ulkoministeriö ja opetus- ja kulttuuriministeriö ovat selkeästi ilmoittaneet, että lukiolaki ei ole tarkoitettu tukemaan toimintaa, jossa Suomeen tulee alaikäisiä vailla minkäänlaista tukiorganisaatiota tai vastuussa olevaa aikuista (ks. eg. https://kuntalehti.fi/uutiset/hs-ministeriot-kritisoivat-peter-vesterbackan-hanketta-kansainvalisten-opiskelijoiden-tuomiseksi-pikkukuntien-kouluihin/).

Tulijoiden kansallisuudella asiassa ei ole merkitystä.

Sallan lukio ja Peter Vesterbackan yritys ovat solmineet yhteistyösopimuksen. Jokainen voi itse muodostaa arvionsa, onko lukiolain tarkoituksen vastaiseen toimintaan mukaan lähteminen eettisesti oikein vai väärin.

Äänestä

Lukion rehtori sanoi lehdessä että kaikki opiskelijat jäävät Suomeen koulun jälkeen. Samassa lehdessä ministeriön virkamies kertoi että kaikki yliopistosta valmistuvat venäläiset lähtevät pois Suomesta.

Äänestä

Suomen Lukiolaisten Liitto on on kehottanut lukiolaisia valtakunnalliseen ulosmarssiin toisen asteen maksuttomuuden rajoittamista vastaan.

Pääsin itse aiemmin tällä viikolla puhumaan kolmen lukion opiskelijoiden järjestämään yhteiseen ulosmarssiin, ja se oli minulle tämän viikon kohokohta.

Toisen asteen maksuttomuuden rajaus on järjetöntä monista syistä. Se on käytännössä erittäin vaikea toteuttaa, ja siitä seuraava hallinnollinen sotku vie helposti enemmän rahaa, kuin mitä sillä säästetään. 12 miljoonaa euroa on melko pieni säästö, ja on kuvaavaa, että hallitus on valmis käyttämään kaksinkertaisen summan olutveron alennukseen.

Nuoriso- ja opiskelijajärjestöt kampanjoivat vuosia maksuttomuuden puolesta. Esimerkiksi tuoreimmassa Lukiolaisbarometrissa nousee selvästi esille, että maksuttomuudella on ollut vaikutusta nuorten opiskeluvalintoihin, erityisesti pienituloisista perheistä tuleville. Olen myös itse saanut suoraan valtavasti tällaista palautetta. Hirveintä päätöksessä on viesti, jonka se antaa nuorille: onko heidän tulevaisuudenuskolla hallitukselle mitään arvoa?

Tällaisena aikana meidän pitäisi tehdä kaikkemme vahvistaaksemme nuorten luottamusta parempaan huomiseen. Viesti pitäisi olla, että meillä huolehditaan nuorten mahdollisuuksista opiskella ja mennä elämässä eteenpäin. Että jokainen saisi valita oman mielenkiinnon ja kykyjen mukaan, mihin suuntaan lähteä peruskoulun jälkeen – ei sen mukaan, mihin on varaa.

”Se joka taistelee, voi hävitä. Se joka ei taistele, on jo hävinnyt”. Tämä sitaatti on Instragram-profiilissani. Se muistuttaa siitä, kuinka tärkeää on jaksaa taistella vastaan – myös silloin kun se tuntuu toivottomalta tuuleen huutamiselta.

Vaikka jokaista taistelua ei voi voittaa, sillä on silti merkitystä. Se auttaa säilyttämään liekin. Se antaa voimaa, kun ilmaisee mielipiteensä, järjestää tapahtumia ja toimii yhdessä muiden kanssa.

Siksi olen iloinen ja ylpeä siitä, että opiskelijat ottavat kantaa ja toimivat oikeuksiensa puolesta. Toisen asteen maksuttomuuden rajaus on järjetön päätös, ja tarvitsemme kaikki mukaan luomaan painetta sen perumiseksi.

Nuorten tulevaisuuden ja tulevaisuudenuskon puolesta tulee taistella.

Äänestä

Onko oikein vai ei? Tästä on kyse:

https://yle.fi/a/74-20086449

Jos ei ole samaa mieltä kuin Vesterbacka, niin Sallassa joutuu vaikeuksiin

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Sallan lukio - kansainvälinen lukio? Ei edes rehtorin titteli lukiosta vastaavalle ole raaskittu antaa.
Suomen veronmaksajat maksavat jokaisesta Sallan lukion lukiolaisesta 14 500 euroa vuodessa. Venäläisistäkin.
Salla oli toisessa maailmansodassa venäläisten desanttien iskujen kohteena. Vieläkään ei ole löydetty kaikkien murhattujen siviilien viimeisiä leposijoja. Hautajärvellä tehdyt murhat muistetaan.,

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu