Tutkijat löysivät Tšernobylin ydinvoimalan alueelta sukkulamatoja, joille on kehittynyt uusi ominaisuus vuosikymmenten säteilyaltistuksen aikana.
Tšernobylin ydinvoimalan alueen lähellä eläville madoille on kehittynyt uusia ”supervoimia”. Tutkijat havaitsivat, että ydinvoimala-alueella elävät madot ovat kehittäneet vastustuskyvyn radioaktiiviselle säteilylle.
On se evoluutio ihmeellinen asia
Tsernobylistä löytyi supermatoja
8
407
Vastaukset
- Anonyymi
Jep,
Adaptoituminen vaihdissa, hyödyntäen jo madossa valmiiksi olemassa olevia mekanismejä. Huikee kone vaikka vain pelkkä mato. Sisältää tuollaisenkin kyvyn mukautua jo valmiiksi. - Anonyymi
Hienoa tässä on se että elämää voisi esiintyä kovankin säteilyn kohteena olevalla planeetalla, koska se osaa adaptoitua säteilyyn.
- Anonyymi
Miten kretut selittää tämän.
- Anonyymi
Mitä väliä
- Anonyymi
jumala keksi sen kun oli viihteellä.
- Anonyymi
Säteily on aina kuulunut eliöiden elinympäristöön. Se toimii mutaatiogeneraattorina. Suotuisat mutaatiot menestyväe evoluutiossa.
- Anonyymi
Kova karsija evoluutiossa , hieman kuin pakkanen .
Jos ei hyönteissyöjä lähde etelään talveksi niin se poistuu.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 685205
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai594637Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1244587Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3381917- 861549
- 921504
- 2491430
- 3271111
- 200971
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.51913