Tämän aamun Lounais-Lapissa oli naamakuvat parista tummahipiäisestä hitsarista. Eivät ne olleet töissä naamojaan sotkeneet vaan olivat kotoisin Intiasta ja yhden torniolaisen firman leivissä.
Näin se valtio säästää. Ei tarvitse kouluttaa hitsareita kun valmiita löytyy maailmalta. Säästöä koulutuksessa.
Kouluttamattomat tai huonosti koulutetut suomalaiset hitsariksi haaveilevat menevät kortistoon. Orpopiru ja Natsimamma pitävät huolen siitä että päivärahat pysyvät pienenä ja taas valtio säästää.
Nyt valtio voi maksaa pirusti yritystukia yrityksille yrittäjien leveän elämän tukemiseksi kun on joka vaiheessa säästänyt ja poliitikot tietenkin saavat oman osansa pöydän ali.
Tummanaamaisissa hitsareissa on se yrittäjän kannalta hyvä puoli että ne eivät kovin helposti mene lakkoon ja ovat muutenkin nöyriä.
Tämän ylettömän säästämisen ja köyhien kyykyttämisen seurauksena työtön suomalainen hitsarihaaveilija on niin nälkiintynyt että saattaa suostua tekemään töitä puoli ilmaiseksi kuten tummanaamaisetkin ja yrittäjän leipä vain levenee.
Kyllä olis perhana kirveelle töitä!
Vierastyöläiset
17
645
Vastaukset
- Anonyymi
Kyseisen yrityksen työnlaatu on heikko eikä näin ollen tarvitse palkata ammattitaitoista osaava henkilökuntaa.
Suomessa tukipolitiikka ei luo laadukasta työtä tai osaava kehittynyttä teknologiaa vaan on neuvostoaikainen jäänne jota edelleen vaalitaan. Tukipolitiikalla on poliittiset tarkoituperät. - Anonyymi
EIKÖS NE AIKOINAAN OSTANEET NE LUOKKATODISTUKSET RYSSISTÄ
- Anonyymi
"Mutku" ei nyt auta. Kyllä se on suomalainen ja Torniolainen yritys, joka noita hitsareita käyttää. Outokummunkin IT täysin intialaisten käsissä. Siinäkin suomalainen ja osittain Torniolainen firma käyttää intialaisia. Mikäs se olla puolueettomassa intiassa, joka ostaa halpaa öljyä naapurista ja kustannustaso pysyy matalalla. Jokainen esim.Kummulla IT:tä hyödyntävä työntekijä tukee Intian toimintaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Mutku" ei nyt auta. Kyllä se on suomalainen ja Torniolainen yritys, joka noita hitsareita käyttää. Outokummunkin IT täysin intialaisten käsissä. Siinäkin suomalainen ja osittain Torniolainen firma käyttää intialaisia. Mikäs se olla puolueettomassa intiassa, joka ostaa halpaa öljyä naapurista ja kustannustaso pysyy matalalla. Jokainen esim.Kummulla IT:tä hyödyntävä työntekijä tukee Intian toimintaa.
Onko se Intia juuri se maa missä ne tekee niitä joukkoraiskauksia mistä tulee juttua vähän väliä?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onko se Intia juuri se maa missä ne tekee niitä joukkoraiskauksia mistä tulee juttua vähän väliä?
Se on Oulu
- Anonyymi
törniöläiset ovat niin laiskoja,että tänne joudutaan tuomaan mamuja töihin.
- Anonyymi
Tämä köpö "törniö" kirjoittelija ei tunnista kirjaimia eikä sitäkään,että nämä vierastyöläiset ei ole "mamuja" vaan duunit tehtyään lähtevät maasta pois. Eivät notku Kelan päivärahalla kuten sinä Törniöittelijä.
- Anonyymi
Tekevät suomalaisten työt paljon halvemmalla kun sotumaksuja ei makseta ja suomalaiset joutuvat olemaan työttöminä.
- Anonyymi
Hitsaajien palkat paperityöntekijän luokkaa samma on metalli ,raksa ja lvj. Tosi on leikattavaa riittää näiltä kouluja käymättömiltä miljonääreitä ja mukamas lakkoon liittojen palkanmaksuuun jotka ei veroja maksa .
- Anonyymi
Niin, meillä on töitä, mutta ne eivät vaan kaikille maita. Mieluummin notkutaan tuilla ja kiukutellaan.
- Anonyymi
Kyllä meille maittaisi työt mutta kun pitää saada palkkaa sen verran että sillä eläisi ja intialaiset ym. tekevät samat hommat halvemmalla kun eivät maksa veroja eikä sotumaksuja mihinkään.
Ei sellainen suomalaiselta onnistu kun pitää ajatella eläkekertymääkin.
Työnantajat säästävät vierastyöläisillä niin paljon että palkkaavat mieluummin niitä. - Anonyymi
Näin se juuri on.
- Anonyymi
Joo mullakin olisi töitä mutta en maksa kuin 5€/tunti, on se vaan pe***kele kun työt ei kelpaa niin että pitääkö tässä alkaa hommaamaan niitä vinkuintialaisia niin kerta!
- Anonyymi
ei törniössä osata hitsata kun kysessä on navettakylä.siksi mamut tulee hitsaamaan.
- Anonyymi
Suomessa on jo niin paskat palkat että jopa filippiiniläisetkin Eurooppaan työn perässä muuttavat valitsevat mieluummin itä-euroopan kuin Suomen.
Se kertoo jo aika paljon... - Anonyymi
Eihän tän tehtaan tarvi kestää kuin 10v ja sit se on finito.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
Jotenkin se harmittaa
Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian46700Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti
Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os2652Haluan kysyä vain yhden asian
Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs39579- 73562
- 22512