Alkuluvuista kysymys.

Jos emme käyttäisi kymmenjärjestelmää, niin kuin nykyään, niin mitä tapahtuisi alkuluvuille?
Jos vaikka eläisimme 9 järjestelmässä, tai 11 järjestelmässä?
7306
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Pii-kantaisessa järjestelmässä olisi ainakin yksi transkendenttinen luku vähemmän.

Äänestä

Ei mitään, sillä lukujen jaollisuus ei riipu siitä miten luvut esittää. Esitykset siis vain muuttuisivat.

Esimerkit 11-järjestelmässä:
Alkuluku p=13 on esitykseltään (12)_11.
Ja jaollinen luku 91 =7*13 on
(83)_11 = (7)_11 * (12)_11.

Äänestä
  • "Ei mitään, sillä lukujen jaollisuus ei riipu siitä miten luvut esittää. Esitykset siis vain muuttuisivat."

    Matemaattiselta kannalta olet tietenkin oikeassa.

    Mutta yritäpä saada traficomin teleosaston virkamiehet tajuamaan asia matemaattiselta kannalta !

    Miksi ihmeessä on olemassa ERIKSEEN:

    1) Teleyritystunnisteet

    JA

    2) Heksadesimaaliset t eleyritystunnisteet ?

    Järkevästi toimivassa yhteiskunnassa ei tietenkään pidä olla olemassa erikseen teleyritystunnisteita ja Heksadesimaalisia teleyritystunnisteita.

    Vaan virkamiestenkin kuuluisi tajuta, että esim. 0FFH ja 255 ovat saman luvun eri esitysmuotoja, eli 255 on 10-järjestelmän mukainen esitysmuoto ja 0FFH on heksadesimaalinen esitysmuoto.

    Mutta jos ymmärtämättömät virkamiehet (jotka omasta mielestään ovat asiantuntijoita) myöntävät vaikkapa Elisalle tunnisteen 0FFH (heksadesimaalinen ) ja dna:lle tunnuksen 255 (10-järjestelmän mukainen) niin sitten on sotku valmis!!!

    Miten Suomessa saataisiin pois virasta henkilöt, jotka esittävät asiantuntijaa, mutta joilla ei tunnu olevan alkeellisintakaan ymmärrystä asioista ?

    Äänestä

Alkulukuisuus ei riipu siitä, miten luvun kirjoittaa. Tässä yksi tapa hahmottaa asia.

Alkuluvulla tarkoitetaan lukua, jota ei voi esittää (litistymättömänä) suorakulmiona. Esimerkiksi luvut 4 ja 15 eivät ole alkulukuja, koska ne voi esittää seuraavanlaisina suorakulmioina:

4: 15:
x x x x x x x
x x x x x x x
x x x x x

Sen sijaan luku 7 ei taivu suorakulmioksi ja on siten alkuluku. Näillä kuvioilla ei ole mitään tekemistä kymmenjärjestelmän kanssa, joten lukujärjestelmästä riippumatta saadaan samat alkuluvut.

Äänestä
  • Siis tällaiset suorakulmiot:

    xx
    xx

    ja

    xxxxx
    xxxxx
    xxxxx

    Äänestä

Tietenkin, jos lukujen kantalukuna on 9 tai 11, tms. niin poikkeama 10 järjestelmästä pitää lisätä alkulukuihin. Esim. alkuluku 9, lukujen kannaksi laitetaan 9, niin 9+9 on alkuluku.

Tarkastellaan analyyttisesti 11-kantaa. Nyt kaikkiin alkulukuihin on lisättävä 11, koska kun esim. alkulöuku 13+11 on alkuluku. Tämän toteamuksen voi ymmärtää ihan lukion m atematiikalla.

Sitten Patrick Duffty kysyi Gliff Barnesilta että: Cliff, annatko persettä, haluaisin upottaa aisani sinun pehmeään ja lämpimään persereikään.

Cliff laski housut, ja sanoi, että perseeni on alkuluku 27. Jos et tätä ymmärrä, niin tyydy vain jalkamaan persettä.

Äänestä

😋😋😋😍😍😍😍😋😋😋

❤️ K­u­u­­­m­a­­­t­ ­­­t­y­t­­ö­­t­ ­o­d­­o­­­t­t­a­­­v­­a­­t­ ­­s­­­i­­n­­­u­­a­­ -> https://us4.fun/kissgirl?18322691

🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Jos emme käyttäisi kymmenjärjestelmää, niin kuin nykyään, niin mitä tapahtuisi alkuluvuille?
Jos vaikka eläisimme 9 järjestelmässä, tai 11 järjestelmässä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu