Onko mitään keinoa säilyttää lihakset tai edes osa niistä kun tulee kipeäksi ja joutuu olemaan sängyssä? Itselläni oli aika ärhäkkä flunssa ja en päässyt treenaamaan 3 viikkoon ja lihakset ovat pienentyneet merkittävästi ...
Kunnon ylläpito sairaana ?
hmmm
111439
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Toisinaan pitempikin lepo tekee vaan hyvää lihaskasvulle, kunhan vain muistaa päivittäisen proteiinin syönnin...eli etenkin juuri kipeänä tulisi kiinnittää huomiota ravitsemukseen! Syöthän ainakin 2-2,5g proteiinia/painokilo päivässä? proteiinilla pyritään estämään sitä lihaskatoa sairaana ja terveenä taas lisäämään treenaamisen myötä.
Ai "ainakin" 2-2,5 g proteiinia painokiloa kohden päivässä?
Tuon verran vetelevät tosissaan lihaksiaan kasvattavat.
Ravintosuositusten mukaan ihminen tarvitsee proteiinia 1-2 g/painokilo/pvä.
Mä sain ainakin kysyjästä käsityksen, että hän treenaa lihasten kasvatus mielessä...silloin tuo suositus on todellakin vähintään 2-2,5g (oikeilla bodareilla jopa yli 3g)...tavallisella tallaajalla ei sitten olekaan niin väliä. Etenkin sairaus saattaa aiheuttaa sitä lihaskatoa, ja sitä ehkäistään runsaalla proteiinin käytöllä!
Jos tuollaisia pitää kysellä, niin ei varmasti ole kovin kauaa harrastanut liikuntaa.
Mutta jostainhan ne kaikki on aloittanut...eli tarkoituksena siis todennäköisesti tulevaisuudessa kasvattaa lihasmassaa, johon annoin neuvoja. Yllättävän moni kuntoilija on ihan pihalla näistä ravintoasioista, sen olen huomannut..sit ihmetellään, kun tuloksia ei synny!
Mihin perustat väitteesi yli 3 g/protskua/painokilo/pv?
Onko kyseessä mutu-fiilis, bodauslehdistä omaksuttu oppi, vai ihan johonkin ns.luotettavaan, tutkittuun lähteeseen perustuva tieto?
Silloin kun minä alaa opiskelin muutama vuosi sitten, kirjoissa kerrottiin, että vaikka proteiinia syötäisiin yli 2g/painokilo/pv tästä ei ole mitään extrahyötyä, verrattuna juuri pari grammaa syöviin.
Jos rasvakerrosta haluaa kasvattaa, niin silloin tietenkin hyötyä on...
Kropalla on rajansa, mitä se pystyy kunnolla käsittelemään ja silloisten tutkimusten mukaan suurinpiirtein 2g/pv oli tuo raja.
Proteiinin ylenpalttisen syömisen seurauksena munuaiset saattavat rasittua.
Tästä tosin ei tietojeni mukaan ole kiistatonta tutkimusta esittää suuntaan eikä toiseen.
Olet siinä oikeassa, että tutkimusten mukaan se 2g olisi riittävä...mulla on kuitenkin ystäväpiirissä kilpailevia kehonrakentajia, jotka syövät jopa sen 3g/painokilo. Tosta proteiinin vaikutuksesta munuaisiin on lisäksi monenlaista tutkimustietoa, osan mukaan haitallista ja osan mukaan taas ei. Todennäköisesti haitallista lähinnä silloin, jos on jotain häikkää muutenkin munuaisissa, eli. hyvin yksilöllistä...itse syön päivittäin 2-2,5g/painokilo päivässä ja hyvin olen saanut sillä tuloksia...ja olen terve.
Kiitos tytsy, tämän vain halusinkin tietää.
Kyseessä on siis mutu-fiilis.
Se kannattaa mainita, ennen kuin totuutena alkaa asiaa muille tarjoilemaan.
Tosissaan kilpaileva kehonrakentaja pistää usein kroppaansa kaikenlaista, mitä tavallinen kuntoilija ei omaansa ikinä haluaisi.
Että se siitä aiheesta.
Paitsi että alkujaan suosittelinkin sitä 2-2,5g..;)sitä nimittäin kuitenkin noudattavat monet urheilijat ja kuntosalilla käyvät, myös minun oma personal trainer sitä suositteli, kun joskus aloitin salilla käynnin..(enkä tarkoita roinaavia bodareita, joita ei nyt kannatakaan natu-urheilijoiden paljon matkia)...että silleen.
Jos lihaksia ylipäätään on, niin eivät ne kyllä kolmessa viikossa "pienene merkittävästi". Eli huomaa kyllä, kuka tietää, ja kuka ei.
Joo ei varmaankaan kolmen viikon aikana lähde muuta kuin nesteitä, ellei ko. henkilö sitten syö juuri mitään...mutta pointti olikin ylipäätään neuvoja lihasten ylläpitoon, kesti sairaus tms. sitten miten kauan tahansa.