Haluaisin elää jossakin muussa hetkessä

Anonyymi-ap

Miksi meillä ei ole muuta vaihtoehtoa, kuin elää juuri tässä hetkessä?
Eihän sitä tarvitse edes yrittää, vaan aina vaan se on se tämä hetki eihän siitä pääse mihinkään. Ihmiset on kyllä hassuja, kun oikein yrittävät kuulema elää hetkessä.
Parempi ja realistisempaa olisi elää suosiolla ikuisuudessa, sillä muut hetket ovat ohimeneviä illuusioita. Sateenkaarikin varmaan elää hetkessä.

12

269

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niinhän se on.

      Itsestäsikään et pääse eroon. Minne tahansa menet siellä sinä olet.

      • Anonyymi

        😋😋😋😋😋😋😋😋😋😋

        🍑 ­­N­y­­m­f­­o­­m­­­a­a­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      Ihminen taitaa olla yksi dimensionaalinen ajan suhteen.

      • Anonyymi

        En tiedä onko tämä kielletty ajatus.

        Mutta ehkä se ihmisen yksi dimensionaalisuus on vankila.


    • Anonyymi

      Kehosta irtaantuminen on mahdollista mutta vaarallista. Kun on irtaantunut ja lennellyt muualla ei voi palata enää samaan kehoon ja samaan aikaan.

      Tuo on yksi asia mikä estää elämisen monessa hetkessä. Paluuta entiseen ei ole.

      Monet asiat ovat mahdollisia näet, mutta ihmeet ja mahdit eivät aina ole vailla negatiivisia seurauksia.

      • Anonyymi

        "Kehosta irtaantuminen on mahdollista mutta vaarallista. Kun on irtaantunut ja lennellyt muualla ei voi palata enää samaan kehoon ja samaan aikaan. 2

        Voi palata, mutta aina se ei onnistuu.


      • Anonyymi

        On myös mahdollista, että tietoisuus on juuri siirtynyt 10 vuotta ajassa taaksepäin tähän hetkeen. Rinnakkaistodellisuuteen se tosin ei ole siirtynyt, vaan liikkunut ainoastaan ajassa, joten aivot muistavat ja tietävät ainoastaan tämänhetkiset asiat, ei 10 vuoden päästä tapahtuvia.
        Tietoisuuden siirtymistä ajassa taaksepäin ei pysty mistään huomaamaan.


    • Anonyymi

      Ihminen elää heitettynä maailmaan. Se on olemisen fundamentti. Muita fundamentteja ovat esim. maailmassa-oleminen ja jossakin-oleminen.

      Maailmassa-olemisessaan ihminen on aina maailmassa immanentisti,eikä sitä voi epäillä, onko "ulkomaailma" olemassa. Ihminen on jo ennalta aina jossakin-olemisessaan maailman "sisällä".

      Kysele lisää Martin Heideggerilta.

    • Anonyymi

      No nythän tota ollaan jo ihan eri hetkessä.

    • Ongelma on lähinnä se ettei pysty olemaan henkisesti läsnä tässä hetkessä. Mieleni harhailee usein joko tulevassa tai menneessä.

      "Tässä hetkessä" elämisessä on melko hedonistinen asenne: kun maan päällinen aikamme on rajallinen on paras nauttia siitä niin paljon kuin mahdollista.

      Minä tosin pidän omasta kuplastani jossa punnitsen miten aika on muokannut meitä, ja miten se tulee muokkaamaan meitä edelleen.

    • Anonyymi

      Minuutin päästä elät jo ihan eri hetkessä kuin nyt.

    • Anonyymi

      "Miksi meillä ei ole muuta vaihtoehtoa, kuin elää juuri tässä hetkessä?"

      Asiassa on kaksi ulottuvuutta.
      Fyysisesti olet tietysti aina "tässä hetkessä".
      Henkisesti sen sijaan voit olla satojen kilometrien päässä, kymmenien vuosien päässä.
      Varsinkin, jos tarpeeksi dementoidut, niin se on usein se tavallisin olotila.
      Että koitappa vaan nauttia "tästä hetkestä", niin kauan kuin se on mahdollista, äläkä haikaile.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      336
      11654
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      359
      7926
    3. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      92
      2920
    4. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      98
      2238
    5. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      152
      2168
    6. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      8
      1636
    7. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      110
      1261
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      53
      1084
    9. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      26
      908
    10. MUISTATTEKO SEN?

      Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
      Joukkoliikenne
      312
      782
    Aihe