Pohkeet pamahtavat jumiin

Anonyymi-ap

Tämä on nyt kolmas vuosi, kun tapahtuu sama ilmiö. Pohkeet pamahtavat juostessa tai ponnistettaessa jumiin. Tuntuu kuin koko pohje jumiutuu kerralla. Nyt yritin varautua juoksukauteen juoksemalla kerran viikossa juoksumatolla.
Olen kärsinyt muista vaivoista ja sairauksista ja joudun aloittamaan lenkkeilyn lähes aina alusta. Talvisin tulee hiihdettyä 500-800km ja siihen päälle 1-2 kertaa viikossa kuntosalia. Teen myös pohkeita salilla pitääkseni pohkeet kunnossa, sellainen sarja on kerran viikossa 5*15 60kg.

Olen juossut muutamia vain 5km-6km lenkkejä 36-45min, eli ei mitään kovaa. ja yritän pitää määrät ja vauhdit maltillisina, ettei tulisi näitä pohjekipuja.
Nyt meni eilen pohje jumiin kesken lenkin ponnistusvaiheessa. Jumi uusiutuu koko kesän tosi herkästi enkä pääse oikein juoksemaan koko kesänä. Lievää ylipainoa on 93kg/180cm. 2018 juoksu kulki hyvin kovassakin maastossa meni 21km/2h. Sen jälkeen sairastelin talvella ja hyvä kunto hävisi. Ikää on 50v ja kunto häviää nopeammin kuin nuorena. 1-2kk taukoa niin saan aloittaa kaikki alusta.
Viime vuonna olin lähdössä matkalle ja hyppäsin portailta alas. Oikea pohje repesi silloin tai meni jumiin. Nyt oli kyseessä vasen pohje. En juurikaan venyttele. Alkuun yleensä kävelen reilu 500m ennen kuin lähden hitaasti juoksemaan.

Onko vinkkejä tuohon pohjekipuun tai pohkeiden jumiintumiseen. Tämä on jotenkin outo ongelma. Nuorena ei tämmöisiä tarvinnut miettiä ja cooperissakin meni melkein 4km

8

261

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Juoksetko liian vahvasti päkiöillä? Se on aika paljon jos 50v 93kg ukko pomppii päkijöillä. Kummallista jos hiihto ja kävely onnistuu, mutta juoksu ei. Vauhtia pois?

    • Anonyymi

      Korkeamman dropin/offset (10 ja enemmän) kengät voisivat olla avuksi. Painoa liikaa ja suuret salilla treenatut pohkeet ongelma. Ehkä juoksu ei vaan onnistu noilla spekseillä.

    • Anonyymi

      Pohkeet on aina olleet isot, vartalomalli on aina ollut lihaksikas, vaikka en ole niitä yrittänyt kasvattaa, teen aina pitkiä sarjoja.
      Maratoneja varten olen käynyt hierojilla, jotka ovat kyllä sanoneet, ettei ole juoksijan vartalo. Juoksu olisi paras keino tiputtaa 5-8kg.

      Tuo vinkki siitä että askel menisi enemmän päkiällä voisi pitää paikkansa. Pitää tutkailla tätä kun pääsen juoksemaan.
      Voiko olla jokin ruokavaliojuttu?

      • Anonyymi

        Niin vähän arvelinkin, että olet lihaksikas paksupohje, jos menevät jumiin. Mitenpä sen hölkän silloin rennosti alkaisi?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niin vähän arvelinkin, että olet lihaksikas paksupohje, jos menevät jumiin. Mitenpä sen hölkän silloin rennosti alkaisi?

        Enemmän vaimennusta tossuihin?


    • Anonyymi

      Kevät on asiansa osaavan fysioterapeutin kulta-aikaa kun harrastajuoksijat palaavat lajin pariin talvehtimistauolta. Seurauksena on pitkä jono oven takana.

    • Anonyymi

      AP tässä. Juoksin alkuviikosta vahingossa lenkin vaelluskengillä sellaista talvipolkua pitkin. Jäykillä kengillä askellus osuu paremmin koko jalkapohjaan. Kokeilin sitten eilen juosta ihan lenkkareilla eilen. Yritin juosta nyt siten että jalkapohja osuu maahan aj ettei päkiät korostu. Pohkeet kestivät.
      Muistin, että vuosia aikaisemmin vaivasi luupiikki ja siksi askellukset muuttui enemmän päkiöille, kun yritin varoa luupiikkiä.
      Kiitos vinkeistä. Homma taisi tulla kuntoon.

      • Anonyymi

        Hieno homma, hyviä lenkkejä!


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      149
      3989
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      12
      3641
    3. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      52
      2989
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      12
      2972
    5. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      145
      2561
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      57
      2341
    7. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      28
      1983
    8. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      107
      1485
    9. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      63
      1344
    10. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      39
      1223
    Aihe