Pohkeet pamahtavat jumiin

Anonyymi-ap

Tämä on nyt kolmas vuosi, kun tapahtuu sama ilmiö. Pohkeet pamahtavat juostessa tai ponnistettaessa jumiin. Tuntuu kuin koko pohje jumiutuu kerralla. Nyt yritin varautua juoksukauteen juoksemalla kerran viikossa juoksumatolla.
Olen kärsinyt muista vaivoista ja sairauksista ja joudun aloittamaan lenkkeilyn lähes aina alusta. Talvisin tulee hiihdettyä 500-800km ja siihen päälle 1-2 kertaa viikossa kuntosalia. Teen myös pohkeita salilla pitääkseni pohkeet kunnossa, sellainen sarja on kerran viikossa 5*15 60kg.

Olen juossut muutamia vain 5km-6km lenkkejä 36-45min, eli ei mitään kovaa. ja yritän pitää määrät ja vauhdit maltillisina, ettei tulisi näitä pohjekipuja.
Nyt meni eilen pohje jumiin kesken lenkin ponnistusvaiheessa. Jumi uusiutuu koko kesän tosi herkästi enkä pääse oikein juoksemaan koko kesänä. Lievää ylipainoa on 93kg/180cm. 2018 juoksu kulki hyvin kovassakin maastossa meni 21km/2h. Sen jälkeen sairastelin talvella ja hyvä kunto hävisi. Ikää on 50v ja kunto häviää nopeammin kuin nuorena. 1-2kk taukoa niin saan aloittaa kaikki alusta.
Viime vuonna olin lähdössä matkalle ja hyppäsin portailta alas. Oikea pohje repesi silloin tai meni jumiin. Nyt oli kyseessä vasen pohje. En juurikaan venyttele. Alkuun yleensä kävelen reilu 500m ennen kuin lähden hitaasti juoksemaan.

Onko vinkkejä tuohon pohjekipuun tai pohkeiden jumiintumiseen. Tämä on jotenkin outo ongelma. Nuorena ei tämmöisiä tarvinnut miettiä ja cooperissakin meni melkein 4km

8

274

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Juoksetko liian vahvasti päkiöillä? Se on aika paljon jos 50v 93kg ukko pomppii päkijöillä. Kummallista jos hiihto ja kävely onnistuu, mutta juoksu ei. Vauhtia pois?

    • Anonyymi

      Korkeamman dropin/offset (10 ja enemmän) kengät voisivat olla avuksi. Painoa liikaa ja suuret salilla treenatut pohkeet ongelma. Ehkä juoksu ei vaan onnistu noilla spekseillä.

    • Anonyymi

      Pohkeet on aina olleet isot, vartalomalli on aina ollut lihaksikas, vaikka en ole niitä yrittänyt kasvattaa, teen aina pitkiä sarjoja.
      Maratoneja varten olen käynyt hierojilla, jotka ovat kyllä sanoneet, ettei ole juoksijan vartalo. Juoksu olisi paras keino tiputtaa 5-8kg.

      Tuo vinkki siitä että askel menisi enemmän päkiällä voisi pitää paikkansa. Pitää tutkailla tätä kun pääsen juoksemaan.
      Voiko olla jokin ruokavaliojuttu?

      • Anonyymi

        Niin vähän arvelinkin, että olet lihaksikas paksupohje, jos menevät jumiin. Mitenpä sen hölkän silloin rennosti alkaisi?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niin vähän arvelinkin, että olet lihaksikas paksupohje, jos menevät jumiin. Mitenpä sen hölkän silloin rennosti alkaisi?

        Enemmän vaimennusta tossuihin?


    • Anonyymi

      Kevät on asiansa osaavan fysioterapeutin kulta-aikaa kun harrastajuoksijat palaavat lajin pariin talvehtimistauolta. Seurauksena on pitkä jono oven takana.

    • Anonyymi

      AP tässä. Juoksin alkuviikosta vahingossa lenkin vaelluskengillä sellaista talvipolkua pitkin. Jäykillä kengillä askellus osuu paremmin koko jalkapohjaan. Kokeilin sitten eilen juosta ihan lenkkareilla eilen. Yritin juosta nyt siten että jalkapohja osuu maahan aj ettei päkiät korostu. Pohkeet kestivät.
      Muistin, että vuosia aikaisemmin vaivasi luupiikki ja siksi askellukset muuttui enemmän päkiöille, kun yritin varoa luupiikkiä.
      Kiitos vinkeistä. Homma taisi tulla kuntoon.

      • Anonyymi

        Hieno homma, hyviä lenkkejä!


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      294
      2983
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      61
      2343
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      348
      2017
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      118
      1784
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      126
      1719
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1385
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1337
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      65
      1337
    9. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1263
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      78
      1223
    Aihe