Juusto-ostos

Tarvitset Oltermannia x grammaa, kuitenkin enintään puoli kiloa. S-marketissa puolen kilon paketti maksaa 4,95 € ja kilon paketti 6,65 €. Yli jäävän osuuden lupasi kämppäkaverisi ostaa sinulta hintaan 2,20 €/kg. Millä x:n arvoilla sinun kannattaa ostaa kilon paketti, jotta juustoon kuluisi mahdollisimman vähän rahaa?
16305
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Ostetaan x grammaa juustoa. Puolen kilon paketti maksaa 4,95 € eli 495 grammaa maksaa 4,95 €, joten yhden gramman hinta on 4,95 € / 495 g = 0,01 €/g.

Kilon paketti maksaa 6,65 € eli 1000 grammaa maksaa 6,65 €, joten yhden gramman hinta on 6,65 € / 1000 g = 0,00665 €/g.

Koska ylimääräisen osuuden hinta on 2,20 €/kg = 0,0022 €/g, kannattaa ostaa kilon paketti, jos x > 2 · (495 grammaa - x) eli x > 990 grammaa.

Siis kannattaa ostaa kilon paketti, jos ostat yli 990 grammaa juustoa. Tällöin juustoon kuluisi 990 grammaa × 0,01 €/g + (1000 grammaa - 990 grammaa) × 0,0022 €/g = 9,90 € + 2,42 € = 12,32 €. Tästä 10 grammaa jää kämppäkaverille, mutta juustoon kuluisi vähiten rahaa.

Äänestä
  • Kiitos hyvästä vastauksesta.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Kiitos hyvästä vastauksesta.

    Vastauksella ei ollut mitään tekemistä kysymyksesi kanssa, joten ...

    Onko kielivaikeuksia vai mikä on ongelma?

    Peruskoulutehtävissä riittää aina lukea kysymys hitaasti ja kirjoittaa samalla koko ajan yhtälöä. Ei tule turhia virheitä.

    Äänestä

Vaikka tarvitsen vain alle neljäsosakilon, niin heivaan tuollaisen riistokapitalistisen paskiaiskämppiksen ja ostan suosiolla itselleni puolen kilon paketin. Siinäpähän oppii loisimaan muiden kustannuksella.

Äänestä

4,95-(0,5-x)2,2>6,65-(1-x)2,2
0,5>1,7/2,2

Eli ei ole totta millään (sallitulla) x:n arvolla. (x sieventyy pois)

Jos x saisi olla yli 0,5, niin yhtälö pitäisi tietysti kirjoittaa eri tavalla. Täysin eri kysymys.

Äänestä
  • Ihan opettavainen tehtävä.

    Jos olisi koetehtävä, tuloksen ihmettelyyn kuluisi oppilailta aivan liian paljon aikaa.

    Äänestä

  • Ei tässä mitään yhtälöitä tarvita.

    Riittää todeta hintaeron olevan 1,7 e ja kaverin tarjoavan maksamaan siitä ylimääräisestä 0,5 kilosta vain 1,1 e.

    Eli 0,5 kg paketti tulee aina halvemmaksi.

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Ei tässä mitään yhtälöitä tarvita.

    Riittää todeta hintaeron olevan 1,7 e ja kaverin tarjoavan maksamaan siitä ylimääräisestä 0,5 kilosta vain 1,1 e.

    Eli 0,5 kg paketti tulee aina halvemmaksi.

    "Ei tässä mitään yhtälöitä tarvita. "

    Juuri näin. Tehtävän opetus: Ennen kuin ryhtyy laskemaan, on hyvä ymmärtää mitä pitää laskea!

    Äänestä

Juuri tällaisesta käytännön juustomatematiikan osaamisesta on paljon hyötyä!

Äänestä

f(x) =6,65 - (1-x) 2,20 on minimoitava ehdolla 1 >= x >= 0,500.

1-x on siis maksimoitava eli x minimoitava tuolla ehdolla joten x = 0,500.

6,65 -(1-x) 2,20 = 4,45 +2,20 x. f0,500) = 5,55 ja f(1,00) = 6,65.

Ei siis kannata ostaa kilon pakettia vaan puolen kilon paketti joka maksaa vain 4,95.

Äänestä
  • Väärin meni.
    f(x) on minimoitava ehdolla 0,500 >= x >= 0 eli x = 0. Tällöin kuluu rahaa 6,65 - 2,20 = 4,45. Mitä suurempi x on, sitä enemmän rahaa kuluu ja enintään f(0,500) = 5,55.
    Kannattaa ostaa puolen kilon paketti ihan itselle.

    Äänestä

Tehtävässä on selvästi virhe. Olisi pitänyt kertoa, että kämppäkaveri ostaa vain 1 kilon paketin oston yhteydessä ylijäämän. Tällöin kilon paketti tulee halvemmaksi sinulle, jos x<0,227 kg.

Ja viimeisessä lauseessa olisi pitänyt selvästi kertoa, "... jotta juustoon kuluisi" sinulta "mahdollisimman vähän rahaa?" Kysehän on kämppisten kanssa usein yhteistaloudesta. Kaikkia menoja optimoidaan myös yhdessä. Nyt moni oppilas joutu turhaa miettimään, mistä on kysymys. Tällöin vähiten rahaa kuluu tietysti aina 0,5 kg pakettiin.

Äänestä
  • Kyllä tehtävässä kysyttiin yhden kilon paketin ostosta. Lukisit sentään tehtävän ennenkuin kritisoit.

    Äänestä

  • Anonyymi00014 kirjoitti:

    Kyllä tehtävässä kysyttiin yhden kilon paketin ostosta. Lukisit sentään tehtävän ennenkuin kritisoit.

    Et ymmärrä suomen kieltä etkä matematiikan perusteita. Käännät kaiken venäjäksi ja kaikki menee täysin pieleen. Vääristät aina tarkoituksellisesti totuuden ja syytät muita.

    Tehtävässä kysyttiin puolen kilon ja yhden kilon paketin ostoista. Onko jotain epäselvää?

    Yksinkertainen hintavertailu. Vastaavia vertailuja tekee jokainen suomalainen useita kertoja aina kaupoissa käydessään. Venäjällä ei tietysti tarvitse verrata mitään. Ei ole vaihtoehtoja.

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Et ymmärrä suomen kieltä etkä matematiikan perusteita. Käännät kaiken venäjäksi ja kaikki menee täysin pieleen. Vääristät aina tarkoituksellisesti totuuden ja syytät muita.

    Tehtävässä kysyttiin puolen kilon ja yhden kilon paketin ostoista. Onko jotain epäselvää?

    Yksinkertainen hintavertailu. Vastaavia vertailuja tekee jokainen suomalainen useita kertoja aina kaupoissa käydessään. Venäjällä ei tietysti tarvitse verrata mitään. Ei ole vaihtoehtoja.

    "millä x:n arvoilla sinun kannattaa ostaa kilon paketti..."

    Kukahan ei suomea osaa? Kuka ei viitsi lukea tehtävää tai ei ymmärrä, mitä siinä sanotaan?

    Äänestä

🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒

❤️ K­­u­­u­­m­­­a­­­t­­­ ­­­t­­­y­­t­­ö­t­­­ ­­­o­d­­­o­­t­t­­­a­v­­­a­t­­­ ­­s­i­­n­­u­a­­ -> https://wbze.de/sexygirls?18380621

🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Tarvitset Oltermannia x grammaa, kuitenkin enintään puoli kiloa. S-marketissa puolen kilon paketti maksaa 4,95 € ja kilon paketti 6,65 €. Yli jäävän osuuden lupasi kämppäkaverisi ostaa sinulta hintaan 2,20 €/kg. Millä x:n arvoilla sinun kannattaa ostaa kilon paketti, jotta juustoon kuluisi mahdollisimman vähän rahaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu