Mustaan aukkoon putoava kamera näkisi tälläistä

https://phys.org/news/2024-05-black-hole-visualization-viewers-brink.html

Tietokonesimulaatio siitä, mitä supermassiiviseen mustaan aukkoon putoava kamera näkisi ennen tuhoutumistaan aukon sisällä olevaan singulariteettiin. Video jatkuu myös näkymään siltä osuudelta kun kamera on jo pudonnut tapahtumahorisontin sisäpuolelle ja näkee viimeisten hetkiensä aikana aukkoon kameran perässä putoavaa valoa. Tässä vaiheessa kamera syöksyy kohti singulariteettia lähes valon nopeudella.

Suora linkki itse videoon:

NASA Simulation’s Plunge Into a Black Hole: Explained
https://www.youtube.com/watch?v=chhcwk4-esM

Suosittelen!

Avainsanat: musta aukko tapahtumahorisontti singulariteetti kamera putoaa

8

313

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eiköhän se kamera litistyisi millin murto-osien kokoiseksi hetkessä, ei paljon ehtisi näkemään.

      • Anonyymi

        Tuon mustan aukon halkaisija on 25 miljoonaa kilometriä. Putoaminen alkaa 640 miljoonan kilometrin etäisyydeltä siten, että putoavalla on paljon sivusuuntaista nopeutta. Eli se on lentämässä mustan aukon sivulta ohitse mutta päätyykin lopulta aukkoon.

        Putoava kamera ehtii videossa kiertää mustan aukon ympäri kaksi kertaa ennenkuin päätyy tapahtumahorisonttiin. Koko tapahtumaan kuluu kameraan kiinnitetyn kellon mukaan kolmisen tuntia ja molemmat kierrokset mustan aukon ympäri vievät puolisen tuntia. Tapahtumahorisontin läpäisemisen jälkeen kameralla kestää sen omaa aikaa noin 13 sekuntia ennen kuin se on niin lähellä singulariteettia että vuorovesivoimat venyttävät sen spagetiksi ja se tuhoutuu.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuon mustan aukon halkaisija on 25 miljoonaa kilometriä. Putoaminen alkaa 640 miljoonan kilometrin etäisyydeltä siten, että putoavalla on paljon sivusuuntaista nopeutta. Eli se on lentämässä mustan aukon sivulta ohitse mutta päätyykin lopulta aukkoon.

        Putoava kamera ehtii videossa kiertää mustan aukon ympäri kaksi kertaa ennenkuin päätyy tapahtumahorisonttiin. Koko tapahtumaan kuluu kameraan kiinnitetyn kellon mukaan kolmisen tuntia ja molemmat kierrokset mustan aukon ympäri vievät puolisen tuntia. Tapahtumahorisontin läpäisemisen jälkeen kameralla kestää sen omaa aikaa noin 13 sekuntia ennen kuin se on niin lähellä singulariteettia että vuorovesivoimat venyttävät sen spagetiksi ja se tuhoutuu.

        Musta aukko voi olla myös protonitähti, jossa tiheys onkin aika vakio tapahtumahorisontin sisäpuolella. Elektronit olisivat kuorikerroksessa ja protonit sisäosassa. Tällöin gravitaatiovoima on suurin tapahtumahorisontin pinnalla, ja tasan 0 mustan aukon keskipisteessä, ja heikkenee mitä lähemmäs keskipistettä kamera liikkuu ohitettuaan tapahtumahorisontin.


    • Anonyymi

      Tossa ei ole varmaa totuudenkanssa hiventäkään. Nasalta puuttuu aikamuuttuja kokonaan!

    • Anonyymi

      Mustassa aukossa ei ole singulariteettia. Mustan aukon keskipisteessä tunnetut tieteelliset teoriat eivät ole sovellettavissa pätevästi. Luultavasti itse aika-avaruus muuttaa muotoaan aukon keskipisteessä.

      Tästä syystä universumin alkukin jää mysteeriksi. Mitä oli silloin, kun tietomme eivät sovellu?

    • Anonyymi

      Mallina tuossa on ilmeisesti käytetty Schwarzschildin mustaa aukkoa, joka ei pyöri. "The destination is a supermassive black hole with 4.3 million times the mass of our Sun, equivalent to the monster located at the center of our Milky Way galaxy. To simplify the complex calculations, the black hole is not rotating. "

      Todellisuudessa esimerkiksi Sgr A* (Linnunradan keskellä oleva supermassiivinen musta aukko) pyörii lähes maksiminopeudella jolla se ylipäätään voisi pyöriä.

      https://www.sci.news/astronomy/milky-ways-supermassive-black-hole-spinning-12678.html

      Eli videoesityksestä voisi toivottavasti jossakin vaiheessa tulla uusi versio laskettuna Kerrin mustan aukon (pyörivä) mallin mukaisesti.

      NASA:n videon jälkimmäisessä näkymää selittävät osiot sisältävä osa alkaa videon kohdasta 01:34.Siinä on vasemmassa alareunassa näkyvissä kameran kokema aika ja ulkopuolisen tarkkailijan kokema aika.

      Kameran ajassa 3:15:18 kohdalla kamera osuu mustan aukon tapahtumahorisonttiin jolloin ulkopuolinen aika ei enää ole mitattavissa. Tuosta kestää kameran omaa aikaa enää noin 13 sekuntia siihen että kamera on päätynyt singulariteettiin. Vaikka ulkopuolelta katsottuna tapahtumahorisontin säde on 12.5 miljoonaa kilometriä eli matka jonka valo kulkee 41.7 sekunnissa niin aukon sisällä avaruuden kaarevuuden vuoksi etäisyys ajassa mitattuna on paljon lyhyempi.

      • Anonyymi

        Valo kulkisi siis mielestäsi mustassa aukossa valoa nopeammin. No, ei kuule kulje!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Valo kulkisi siis mielestäsi mustassa aukossa valoa nopeammin. No, ei kuule kulje!

        Mustan aukon sisällä valo kulkee edelleen valon nopeudella mutta avaruus muuttuu. Matka tapahtumahorisontin kohdalta aukon keskipisteen singulariteettiin on avaruuden kaareutumisen vuoksi lyhyempi kuin mitä ulkopuolelta katsomalla tapahtumahorisontin säteen perusteella voisi kuvitella. Aukon sisällä avaruuden koordinaatit myös vääntyvät siten, että singulariteetti ei olekaan paikka jonne voidaan mennä vaan tulevaisuudessa oleva ajankohta johon vääjäämättä päädytään.

        Tuo siis "yksinkertaisen" Schwarzschildin mustan aukon tapauksessa... Kerrin pyörivä musta aukko onkin sitten monimutkaisempi kapistus.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      373
      2336
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      61
      1806
    3. 154
      1375
    4. Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen

      Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1204
    5. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      502
      1181
    6. Vastuunkantoa

      Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu
      Ähtäri
      48
      925
    7. Olen varattu

      Kihloissa ja menemme naimisiin. Anteeksi💔
      Ikävä
      90
      844
    8. Haluatko enää nähdä mua mies?

      Se on täysin sinusta kiinni.
      Ikävä
      71
      812
    9. Alavuden Ähtärin kylä 1.1.2028

      Ketä saamme kiittää tästä?
      Ähtäri
      28
      783
    10. Ruohonpolttoa Suomussalmella

      Poikaporukka oli kuullut että ruohonpoltto on muotia, joten Kirkkopuistossa oli tekoruohoa poltettu. Ketkä liene asialla
      Suomussalmi
      41
      777
    Aihe