Minkälaisia aterioita pitää syödä päivässä että saisin jokapäivä 130g proteiinia?
Mistä proteiineja?
10
9684
Vastaukset
- Netta
Lisää aterian sekaan esim. purkillisen raejuustoa, syö välipalaksi rasvattomia ja maustamattomia maitorahkoja (esim. Ehrmmann)syö kananmunia, tonnikalaa sekä vähärasvaisia kanaa. kalaa ja jauhelihaa. Ja tietysti voit täydentää ruokavaliota vielä proteiinijauheilla (esim hera)..
- REILU PELI
Väänät vain tabletteja jos ei halua olla puhdas heipä hei. ei järkee
- anabana
Esimerkkejä:
yhdestä kananmunasta 7 g hyvälaatuista proteeinia
100g tonnikalaa sisältää n. 20-27 g proteiinia (huom. säilykkeissä voi olla esim. vain 50% säilykkeen painosta proteiinia)
200 g viiliä sisältää n. 8-9 g proteiinia
100grammaa rasvatonta raejuustoa sisältää yli 20 grammaa proteiinia
30 grammaa (1 desilitra) Fast soija90 proteiinijauhettaa sisältää n. 27 grammaa proteiinia.
Myös kasviskunnasta löytyy proteiinin lähteitä: soijapapu yksi parhaista proteiinin lähteistä
(Kotimaisista) herneistä n. 6 grammaa proteiinia sadassa grammassa herneitä... Proteiini ei ole täydellistä, vaan tiettyjä aminohappoja puuttuu, jotka on hankittava muualta täydentämään ateriaa.
Myös pähkinöissä on paljon proteiinia, mutta proteiini epätäydellistä.
.........
900 gramman paketista Soija90 proteiinia saa 30 annosta. Hinta on n. 14 euron luokkaa riippuen myyjästä, mikä tekee alle 50 centtiä annoksen hinnaksi, jos ei lasketa nesteen hintaa.
Proteiinijauheita on saatavana erilaisia ja erihintaisia. Soija90 on ehkä halvin proteiini suomessa, mutta ei sisällä mitään high-tech aineita, vaan on soijasta vesiuutemenetelmällä valmistettua (high-techiä?).
Heraproteiini on hieman kalliimpaa, mutta sekin edullista: esim Fast Hera80 900grammaa on n. 15 euroa ilman makua. Hera80 sisältää n.80 % proteiinia. Heraproteiini on "tehokkaampaa" kuin soijaproteiini.
Mm. L-glutamiinia voi ostaa erikseen. jne...- mmmmmmmmm
Saako kananmunasta 7g hyvälaatuista proteiinia vaikka se olisi paistettu/keitetty tai muuten kokattu?
- anabana
mmmmmmmmm kirjoitti:
Saako kananmunasta 7g hyvälaatuista proteiinia vaikka se olisi paistettu/keitetty tai muuten kokattu?
Itse syön kolme munaa päivässä turvallisin mielin, koska kananmunassa oleva kolesteroli ei ole huonoa kolesterolia uusimpien tutkimusten mukaan, eikä niin ollen nosta kolesteroli arvoja.
Kananmunasta saadaan paljon ravintoa, jos syödään myös keltuainen. - anabana
Väitin virheellisesti tonnikalasäilykkeissä olevan esim. 50 % säilykkeen painosta proteiinia. Tarkoitin proteiinilla kuitenkin tonnikalaa, jota olisi säilykkeissä esimerkiksi 50 % säilykkeen painosta.
Siten 50%tonnikalasäilykkeessä esim. 100g säilykettä sisältäisi n. 10g proteiinia. - Kauko
anabana kirjoitti:
Väitin virheellisesti tonnikalasäilykkeissä olevan esim. 50 % säilykkeen painosta proteiinia. Tarkoitin proteiinilla kuitenkin tonnikalaa, jota olisi säilykkeissä esimerkiksi 50 % säilykkeen painosta.
Siten 50%tonnikalasäilykkeessä esim. 100g säilykettä sisältäisi n. 10g proteiinia.Väitätkö sä nyt tolla laskulla et joku syö sen säilykepurkin myös?
- anabana
Kauko kirjoitti:
Väitätkö sä nyt tolla laskulla et joku syö sen säilykepurkin myös?
Säilykkeen paino on nettopaino. esim. tonnikalasäilyke 200g, josta tonnikalaa 150g.
Jos 150g tonnikalaa maksaa 1,5 euroa, niin kilo on 10 euroa. Ehkä yhden purkillisen kannattaa syödä päivässä. Säilykkeissä on paljon suolaa, ja tonnikalassa lisäksi jotain raskasmetallia... :/(säilyketonnikala on pienempää tonnikalaa, jossa vähemmin haitta-aineita, tutkittua tietoa) - Kauko
anabana kirjoitti:
Säilykkeen paino on nettopaino. esim. tonnikalasäilyke 200g, josta tonnikalaa 150g.
Jos 150g tonnikalaa maksaa 1,5 euroa, niin kilo on 10 euroa. Ehkä yhden purkillisen kannattaa syödä päivässä. Säilykkeissä on paljon suolaa, ja tonnikalassa lisäksi jotain raskasmetallia... :/(säilyketonnikala on pienempää tonnikalaa, jossa vähemmin haitta-aineita, tutkittua tietoa)Jos sä katot purkin kyljessä olevan ravintosisällön huomaat siinä olevan esim proteiinia niin ja niin paljon per 100g. Väitätkö että tähän on laskettu toi purkki mukaan vai luuletko siinä olevan vain tonnikalan ravintoarvo. Lisäksi luuletko, että noi raskas metallit painaa paljonkin tuossa 100g:ssa.
- anabana
Kauko kirjoitti:
Jos sä katot purkin kyljessä olevan ravintosisällön huomaat siinä olevan esim proteiinia niin ja niin paljon per 100g. Väitätkö että tähän on laskettu toi purkki mukaan vai luuletko siinä olevan vain tonnikalan ravintoarvo. Lisäksi luuletko, että noi raskas metallit painaa paljonkin tuossa 100g:ssa.
moni on varmaankin ymmärtänyt asian niinkuin se tosiasiassa on: ravintosisältö per 100g tarkoittaa kaikkea sisältöä mitä purkissa on.
Jos tonnikala on öljyssä, 100 grammassa on esimerkiksi 10 g rasvaa ja 27 g proteiinia. John West tonnikalaa öljyssä muistaakseni olivat nuo arvot. Lisäksi siinä on "vain" 1% suolaa, kun joissain säilykkeissä sitä voi olla jopa yli 1,5%!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä433523- 362134
Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?301809- 161567
- 231538
- 111467
- 241397
- 141257
Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?
Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai781215- 251145