Noloa, sanoisin.
Kenian Beatrice Chebet rikkoi yhden yleisurheilun haamurajoista perjantaina, kun hän kipitti Eugenen Timanttiliigan kisoissa 10 000 metriä uuteen ME-aikaan 28.54,14.
SM miehet MM naisten perässä
20
513
Vastaukset
- Anonyymi
Huippuyksilöt löytyvät aina sitä todennäköisemmin, kun taso minkä tahansa huipun takana on mahdollisimman laaja (oli kyse sitten kotimaisesta tai kansainvälisestä huipusta). Kritiikki kotimaista huippua kohtaan on perustelematonta, ja aivan yhtä järkevää olisi kritisoida 33 minuutin juoksijoita siitä, etteivät juokse 30 minuuttiin tai 36 minuutin juoksijoita siitä, etteivät juokse 33 minuuttiin jne. Urheilullinen lahjakkuus kun on normaalijakautunutta, eikä ole kovin loogista odottaa löytävänsä keskitasoa 4+ keskihajontaa parempia tyyppejä juoksun parista, jos kolmen keskihajonnan tyyppejäkään ei tahdo löytyä. Näitä projekteja, joissa haetaan kansainvälistä menestystä lajeissa, joissa on kotimaassa pienet harrastajamäärät, on historian saatossa riittävästi nähty ja tuloksena on ollut käytännössä aina paha epäonnistuminen.
- Anonyymi
Juu. Pojat on ammattijuoksijoita ja häviää naisille. Hölkkääjien esikuvia.
- Anonyymi
Märkä pyyhe käyttöön Gjertin tapaan, kyllä urheilijan pitää jne jne ...
Ilman kärsimystä ei edes orjantappuraa niellä.- Anonyymi
Tuo on kai suomalaisten tekemisen perusta. Mutta nyt olisi parhaiden käytäntöjen opiskelun paikka, etenkin, jos löytyy aukoton testaushistoria, löytyykö ?
Kauan on puhuttu siitä, onko nykymuotoinen dopingtestaus pelkkää kulissia ja aineiden kehittäminen kulkee yli olympian kauniista puhtauden unesta.
- Anonyymi
kipitti liian kovvaa suomalaiseen makuun
- Anonyymi
Rennosti vaan sub 30min on hyvä sm-juoksijalle.Sub 29 liika hapokasta.
- Anonyymi
Juu. Ei pidä ahnehtia.
- Anonyymi
Miksei suomalaisilla miehillä kulje, jos ruotsalaiset ja norjalaiset juoksevat siinä missä afrikkalaisetkin?
- Anonyymi
Suomalaiset miehet eivät roinaa ja kärsivät hormonitoiminnan häiriöistä kovan harjoittelun vuoksi.
- Anonyymi
Pitkän matkan juoksijat kukkakeppejä. Verratkaa satasen ja parinsadan mänijöihin. Ukot bodareita. Mäneekö mara alle neljän? Kysyn vuan.
- Anonyymi
Kyse oli kaiketi siitä, että naisen tekemä(t) juoksutulokset ovat parempia kuin suomalaisten MIES-juoksijoiden tulokset ja se ei ole hyvä asia se.
Mara menee helposti alle neljän jos on oikeasti jonkin juoksulajin huippujuoksija, niistä menestyneistä yleisurheilijoista ml. kenttälajit maran juoksee paljon alle neljän jokseenkin kaikki, pl. muutamat heittolajien edustajat. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyse oli kaiketi siitä, että naisen tekemä(t) juoksutulokset ovat parempia kuin suomalaisten MIES-juoksijoiden tulokset ja se ei ole hyvä asia se.
Mara menee helposti alle neljän jos on oikeasti jonkin juoksulajin huippujuoksija, niistä menestyneistä yleisurheilijoista ml. kenttälajit maran juoksee paljon alle neljän jokseenkin kaikki, pl. muutamat heittolajien edustajat.Juu. Eliittinaisia hitaammat miehet ovat liikunnan harrastajia.
- Anonyymi
Juu. Bodarille neljän tunnin alitus kova juttu.
- Anonyymi
Sub 14 viitonen.
Tuskin kärsi helteestä kuin meijän Eemil.
Naisten 5000 metrillä nähtiin maailmaennätys Eugenen Timanttiliigassa Yhdysvalloissa.
Kenian Beatrice Chebet juoksi kisan aikaan 13.58,06- Anonyymi
Virenin ajat vielä naisten aikoja kovempia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Virenin ajat vielä naisten aikoja kovempia.
Eipä taida olla. Naisten mara ME kovempi kuin Virenin Lassen mara enkka.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eipä taida olla. Naisten mara ME kovempi kuin Virenin Lassen mara enkka.
Ukko oli ratajuoksija.
Kumma ettei Eugenessa kärsitty helteestä kuten kotimaassa:
Luonnollisesti huipputulokset vaativat myös loistavat olosuhteet. Eugenessa vallitsi lauantaina lämmin, aurinkoinen ja hieman tuulinen keli.
- Anonyymi00018
SM MIEHET SM NAISTEN PERÄSSÄ ON UUSI NORMI
- Anonyymi00019
Taas juoksi maailmalla nainen sub 2.10. Suomessa miehet juoksevat 2.20.
- Anonyymi00020
Liian laihoja ovat. En juokse perässä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 60803
Naisten top-5 red flagit
1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel111773- 46650
Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla213588- 42543
- 52526
- 76523
- 22506
Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k82483Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai37480