Minkä ikäiselle lapselle olette alkaneet antamaan OIKEAA jugurttia? Maustamatonta marjojen kanssa vaiko ihan valmiiksi maustettua?
jugurttia?
mie
81500
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Joskus siellä 8-10 kuisena. Valmiit on tosi makeita, eli osta maustamatonta ja mausta valmiilla soseilla tai hedelmillä tai pakastemarjoilla. Mä teen jugurtin yleensä ite ( 3 lasta), tulee halvemmaks ja se on helppoa. Täs ohje:
2 dl maustamatonta jugurttia
1 dl maitojauhetta
2 l maitoa
Sekoita kannellisessa (iso) muoviastiassa maitojauhe ja jugurtti. Lämmitä kattilassa maito n 50-65 asteiseksi. Kaada maito muovikulhoon, sekoita, sulje kansi. Anna seistä pöydällä huoneenlämmössä 8-10 tuntia. siinä ajassa muuttuu sakeaksi. Ota 2 dl talteen seuraavaksi siemeneksi ja mausta loppu mielesi mukaan,sokeria tarvittaessa. Meillä suosituin maku on vadelma tai mustikka mansikka. Pistä jääkaappiin ja anna jäähtyä ja sit ei muuta ku syömään. Valmis jugurtti säilyy jääkaapissa 4-5 päivää, jos ei ole jo syöty....
raastan maustamattoman jugurtin sekaan omenaa, hienonnan banaania tai sitten ihan perinteiseti marjoja. Ei tarvitse mitään sokeria tai muita makeuttajia. Suu napsaa, kun näkee purkin. Erittäin hyvä ja terveellinen välipala. Ja tätä noin vuoden iästä lähtien. Olen myös itse tehnyt jugurttia saman ohjeen mukaan. Oli hyvää. Edullinen ja tosi hyvä on myös Lidl:n maustamaton, puolen litran purkeissa myytävä.
" Mä teen jugurtin yleensä ite ( 3 lasta), tulee halvemmaks ja se on helppoa. Täs ohje:
2 dl maustamatonta jugurttia
1 dl maitojauhetta
2 l maitoa"
-Milla tavalla sina "teet" sen jogurtin jos sen "tekoon" kaytat JO valmista jogurttia? Anteeksi jos en tata oikein tajua... Mita tuo maitojauhe ja itse maito tekee jo valmiin jogurtin seassa?
voi myös tehdä jgurttia valion neuvonnan mukaan jos se syödään parissa-kolmessa päivässä vaikka yleensä tuttelin käyttöaika onkin vuorokausi. se johtuu jugurttibakteerin säilyttävästä vaikutuksesta eli muut bakteerit ei saa tilaa kasvaa siinä.
..että näin sitä jugurttia saa isomman määrän tehtyä.Tiedä sitte oonko oikiasa mutta meinasin kuiteskin reseptiä kokeilla =)
myös rasvaton maito?
Niin....
Samalla tavalla voi tehdä viiliä.. tai no siis yksi viili ns. juureksi ja sitten sörsselit joukkoon ja purkkeihin ja niin on itsetehtyä viiliä..
Jogurttin teko uus juttu täytyy kokeilla todellakin, mutta loogistahan se on..
Kyllä tuo tuolla tavalla itsetehtyä on ku 2dl valmista maustamatonta jogurtti teet yli 2litraa jogurtti!
ikäselle, pari viikkoa vajaa 10 kk oli ku eka kerran oikeeta jogurttia maisteltiin.